Kolejne niechciane wyskakujące okienko, jednak Unia Europejska wymaga od nas, byśmy poinformowali Cię o wykorzystywaniu i zjadaniu twoich ciasteczek (cookies) oraz wykorzystywaniu Twoich super tajnych danych. Robimy to tylko po to, by zwiększyć komfort i funkcjonalność portalu oraz dlatego, że jesteśmy głodni i lubimy ciasteczka. Zgodnie więc z Polityka Prywatności, czuj się poinformowany nasz drogi użytkowniku.

Rok 2017 był dla redakcji Konwentów Południowych czwartym rokiem funkcjonowania. Sam początek tej działalności to relacja z ostatniego (przynajmniej w tamtej chwili) Krakonu, którą tworzyliśmy jeszcze jako fanpage, bez żadnej strony www oraz planów rozwojowych. W cztery i pół roku osiągnęliśmy pozycję lidera wśród portali informacyjnych o wydarzeniach popkulturalnych z dziedzin fantastyki, mangi i anime, komiksu, gier planszowych i karcianych, LARP-ów i e-sportu. Współpracuje z nami już blisko 60 osób, z czego większość jest w stałej redakcji. To właśnie te wszystkie osoby dostarczają Wam codziennie informacje, relacje, recenzje, fotorelacje, nagrania i mnóstwo innych materiałów, które można u nas znaleźć. Redakcja to nie jedna osoba, a spora grupa, która tworzy wspólnie dla Was, poświęcając swój czas i wciąż pracując nad tym, żeby być w tym, co robią, jeszcze lepszymi. Ale to przecież nie wszystko, bo jesteście jeszcze Wy, odbiorcy, którzy wielokrotnie już nas wspieraliście, wytykając nam nasze potknięcia, pisząc czasem słowa wsparcia, czy po prostu będąc tu milcząco z nami, czytając nasze teksty i zostawiając swoją wirtualną aprobatę w postaci lajków. Dzięki temu wiemy, że to, co robimy, naprawdę ma sens i dzięki Waszym uwagom możemy być jeszcze lepsi i pracować na jeszcze wyższym poziomie. Dziękujemy!

 

Zmiany względem poprzedniego roku

Pierwszą i najważniejszą zmianą było nowe logo, które jest dziełem firmy Multiface. Już od dawna nasza identyfikacja wizualna wymagała ulepszenia, tak jak strona, która przeszła gruntowną przebudowę w zeszłym roku. Co prawda nowe logo zostało zaprezentowane już w październiku 2016, ale dopiero przez bieżący rok pokazaliśmy je w szerszym zakresie, wymieniając redakcyjne koszulki dzięki niezrównanemu Maginarium, któremu dziękujemy za okazane wsparcie! Zainwestowaliśmy też w nowy banner i ulotki, abyście mogli nas poznać na nowo, pod zmienionym szyldem. Myślę, że po roku większość z Was już się oswoiła z naszym nowym obliczem.

Spore postępy poczyniliśmy także w naszym najsłabszym jak dotąd punkcie, czyli w dziale publikacyjnym. Zawsze bolączką był brak osób piszących, co w 2017 roku uległo zmianie. Jak zobaczycie niżej, na grafice podsumowującej ten rok liczbowo, liczba tekstów jest olbrzymia! Postawiliśmy też mocno na ich jakość, kładąc nacisk na rzetelność i poprawność, do czego przyczynił się nasz naprawdę dobry dział korektorski, pracujący w tej chwili w stałym, obecnie pięcioosobowym składzie (plus jedna osoba, która wzięła urlop na czas nieokreślony i mamy nadzieję, że do nas wróci ). Pojawiło się też kilka publikacji w formie felietonów, lecz w tym zakresie wciąż odczuwamy braki, nad czym będziemy pracować ponownie w nadchodzącym roku – 2018.

Skupiliśmy się także na szkoleniach i usprawnieniu struktury organizacyjnej w KP, co poskutkowało mianowaniem kilku osób na stanowiska koordynatorskie. Mamy obecnie szefową działu recenzenckiego i korektorskiego, koordynatora ds. spraw medialnych i patronatów oraz szefa (jednoosobowego obecnie) działu e-sportowego. Ponadto zyskaliśmy niedawno dział aktualności, zajmujący się redakcją newsów i postów z informacjami, które codziennie u nas czytacie. Nie jest jeszcze idealnie, ale już niebawem ta część redakcji będzie działać tak samo dobrze, jak działy konwentowy i recenzencki, z których jesteśmy dumni! Jeszcze kilka stanowisk pozostało do obsadzenia, ale pracujemy nad tym.

Nie można zapominać o osobach, których pracę widzicie na co dzień, a nie zdajecie sobie sprawy, ile wysiłku w nią włożono. Mowa tu oczywiście o naszych technikach i specjalistach w kilku różnych aspektach. Mamy dwóch grafików, którzy dbają o wizualną stronę naszych materiałów, dwóch informatyków, którzy wykonują tytaniczną pracę utrzymania w działaniu (a to nie zawsze jest łatwe ;-)) i ulepszania naszej strony www oraz aplikacji mobilnej, z której korzysta już 1200 użytkowników! Mamy także osobę odpowiedzialną za kalendarium konwentowe, która wprowadza, poprawia i dodaje wszystkie informacje, takie jak ceny, adres, opis itd., do tych wszystkich wydarzeń, które mamy w tabeli i na naszej mapce.

Dział recenzji poczynił ogromne postępy pod nadzorem naszej koordynatorki, która potrafiła ogarnąć wszystkie wydawnictwa, z którymi współpracujemy, a jest ich 32. Dzięki nim oraz naszym wspaniałym recenzentom byliśmy w stanie zrecenzować w tym roku aż 165 tytułów! Dziękujemy!

Dział konwentowy jak co roku dostarczył Wam całe tony materiału i jest ponownie bezkonkurencyjny na tle wszystkich redakcji i portali o konwentach w kraju. Jak zobaczycie w infografice, ilość publikacji jest niewiarygodna, a że jakość także poszybowała w górę, naprawdę jest się czym pochwalić.

Przed nami jeszcze mnóstwo pracy, a głowy mamy wciąż pełne pomysłów, tylko często zwyczajnie brakuje środków na wprowadzenie ich w życie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku się to zmieni co będziemy się bardzo starać. Nie wolno spoczywać na laurach i nawet przez chwilę o tym nie pomyśleliśmy. Wciąż chcemy być dla Was jeszcze lepsi i dostarczać jeszcze więcej dobrych tekstów i zdjęć.

Trochę liczb


Czas na to, co część z nas lubi najbardziej (a przynajmniej ja), czyli podsumowanie liczbowe. Większość widzicie na grafice i nie wymaga to komentarza. Te liczby są po prostu niewiarygodne i jesteśmy dumni z takich osiągnięć.
podsumowanie liczbowe Konwenty Południowe 2017


Cosplayer też Człowiek


Nie można zapomnieć o inicjatywie #CtC, która w krótkim czasie odbiła się szerokim echem w całym konwentowym światku. Mamy zamiar nadal kontynuować kampanię i propagować dobre zachowania, nie tylko wobec cosplayerów, ale także i ogólnie, wśród wszystkich uczestników wydarzeń. Przyświeca nam dewiza – lepiej działać, niż tylko o tym mówić i zgodnie z tym wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Jest tu jeszcze mnóstwo pracy i sprawy toczą się wolniej, niż byśmy chcieli, ale, niestety, w tym wypadku mamy potężne braki kadrowe. Poświęcamy inicjatywie wszelkie dostępne zasoby i czas, ale nie zawsze idzie to w parze z pracą w redakcji, gdzie już jest mnóstwo do roboty. Dlatego zachęcamy do pomocy wszystkich chętnych, bo dla każdego znajdzie się zadanie! Potrzebni są prelegenci, rysownicy, osoby publikujące teksty, graficy, informatycy i cała armia innych osób, bez których nie jesteśmy w stanie ruszyć pewnych spraw dalej.


Podziękowania


W tekście już kilka razy padło słowo „dziękujemy”, ale to wciąż za mało. Chcielibyśmy tutaj zawrzeć podziękowania dla wszystkich, którzy na nie zasługują i mam nadzieję, że uda się wymienić choć większość.

Podziękowania należą się organizatorom konwentów, z którymi współpracujemy. Za dobrą, często wieloletnią współpracę i elastyczność, jaką się wykazuje wielu z nich, dzięki czemu możemy przygotować Wam dobry i obszerny materiał.

Podziękowania dla wydawnictw za okazane nam zaufanie i za to, że mogliśmy wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności, by przekazać czytelnikom, dlaczego warto wybrać właśnie tę książkę, mangę czy grę.

Podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych we współpracę, a niebędących członkami redakcji. Za to, że potrafili zdobyć się na zrobienie czegoś dla innych absolutnie bezinteresownie.

Podziękowania dla Was – naszych czytelników – za bycie tutaj z nami, za okazane wsparcie, oglądanie i czytanie publikacji, które dla Was przygotowaliśmy. To Wy nadajecie sens naszej pracy i sprawiacie, że to wszystko ma sens.

Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w #CtC, od udostępniających i komentujących materiały publikowane w ramach inicjatywy, przez rysowników i osoby tworzące teksty, a na prelegentach prowadzących atrakcje w ramach akcji kończąc.

I na koniec bodaj najważniejsze podziękowania, już ode mnie, jako redaktora naczelnego i mam nadzieję, że Wy wszyscy, którzy to czytacie, przyłączacie się do nich. Dziękuję wszystkim osobom w redakcji za całą pracę, jaką wykonujecie. Za te wszystkie godziny spędzone na tworzeniu materiałów, dojazdach, poprawkach, programowaniu, rysowaniu i wprowadzaniu informacji. Za niewyobrażalny wysiłek włożony w funkcjonowanie Konwentów Południowych, mimo wielu przeciwności i niezrozumiałej nienawiści, jaką czasem nam okazywano. Jesteście najlepsi!


Postanowienia noworoczne


Klasycznie już, mamy kilka rzeczy, które chcielibyśmy zrobić w przyszłym roku i mamy nadzieję, że nam wyjdą. Wierzymy, że nam w tym pomożecie :-).

  • Chcemy odwiedzić jeszcze więcej wydarzeń i je zrelacjonować.
  • Chcemy powiększyć dział e-sportowy i wprowadzić do stałego kanonu newsy z tej tematyki.
  • Chcemy, żeby Cosplayer też Człowiek mógł ruszyć z taką siłą i mocą, z jaką obecnie pracuje redakcja, tak, żeby każdy mógł usłyszeć o inicjatywie i poczuć się bezpieczniej dzięki temu, co chcemy za jej sprawą osiągnąć.
  • Chcemy zdobyć finanse na sprzęt, dzięki któremu będziemy mogli wreszcie ruszyć te kilka projektów, takich jak stream konkursów cosplay, nagrywanie ich i publikacja na naszym kanale (i w sensownej jakości), oraz ruszyć kilka innych projektów, o których jeszcze nie słyszeliście, a na pewno się Wam spodobają.
  • Chcemy, żeby redakcja działała jeszcze sprawniej dzięki uzupełnieniu braków w ekipie (wciąż brakuje nam kilku osób na newralgicznych stanowiskach).
  • Chcemy być jeszcze lepsi, by nasze materiały były wolne od jakichkolwiek wpadek czy potknięć.

Na koniec zostało nam tylko życzyć Wam wszystkim Wesołych Świąt, masy prezentów pod choinką oraz wielu sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku!zyczenia swieta 2017

Tagged Under

Czym są Konwenty Południowe

Konwenty w Polsce

Konwenty Południowe są największą w Polsce redakcją o wydarzeniach popkulturalnych w kraju. U nas znajdziecie najświeższe informacje o konwentach z różnych dziedzin. Początki portalu sięgają roku 2013 kiedy to zaczęliśmy od pierwszych konwentowych relacji i recenzji. Trzon i najważniejszy punkt działania stanowi nasza lista konwentów stanowiąca najobszerniejszy i najbardziej aktualny zbiór eventów odbywających się na terenie Polski. Nasze główne działy to konwenty fantastyki, mangi i anime, gier i e-sportu, gier planszowych czy LARP-y. Dzięki nam możesz też być stale na bieżąco dzięki newsom o wydarzeniach. Strona Konwentów Południowych jest także responsywna, co dodatkowo wspomaga nasza mobilna aplikacja na androida - Kalendarz/Lista Konwentów.

Galerie i fotorelacje z konwentów

Jako dziennikarze, jesteśmy obecni na wielu imprezach, a dzięki sieci fotoreporterów w całym kraju, jesteśmy w stanie wykonywać i publikować zdjęcia z konwentów w formie galerii na naszym Fanpage. W wygodny sposób możecie nawigować po imprezach z podziałem na kolejne lata i miesiące dzięki przejrzystym buttonom. Wystarczy kliknąć by przejść do interesującej nas fotorelacji z wydarzeń.

Recenzje książek, mang i gier planszowych

To nie wszystko. Portal stale się rozwija, co wpływa na otwieranie kolejnych działów. Od 2015 roku piszemy też recenzje książek o tematyce fantastycznej, a niedługo później na naszej stronie pojawiły się także recenzje gier planszowych, mang, systemów RPG i komiksów. Współpracujemy z 37 wydawnictwami co gwarantuje nam często przedpremierowy dostęp do materiałów i szybką recenzję, która podpowie Wam czego możecie się spodziewać.

Wywiady

Na naszej stronie znajdziecie także wywiady ze znanymi oraz debiutującymi cosplayerami czy pisarzami książek. Z racji tematyki portalu przeczytacie u nas także rozmowy z graczami, e-sportowcami i osobami związanymi z branżą gier elektronicznych.