Kolejne niechciane wyskakujące okienko, jednak Unia Europejska wymaga od nas, byśmy poinformowali Cię o wykorzystywaniu i zjadaniu twoich ciasteczek (cookies) oraz wykorzystywaniu Twoich super tajnych danych. Robimy to tylko po to, by zwiększyć komfort i funkcjonalność portalu oraz dlatego, że jesteśmy głodni i lubimy ciasteczka. Zgodnie więc z Polityka Prywatności, czuj się poinformowany nasz drogi użytkowniku.

Pytania i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.


1. Co to właściwie jest konwent?

- W zasadzie większość z Was wie czym jest konwent, ale dla tych, którzy trafili tu przypadkowo, lub też na konwencie jeszcze nie byli, postaram się udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Konwent jest jak wielkie spotkanie w kręgu znajomych, którzy dzielą z Wami zainteresowania. W zależności od tematyki imprezy jest to manga i anime, fantastyka, gry a nawet historia czy muzyka. Strona ta traktuje głównie o spotkaniach w kręgu fantastycznym, RPG-owym, growym i M&A.

2. Co powinienem/am spakować na konwent?

- Zakładam, że mówimy o konwencie dwudniowym. Wtedy należy zabrać ze sobą śpiwór, karimatę lub materac dmuchany, oraz poduszkę (Nie jest to wymagane, ale stanowczo wpływa na wygodę spania). Warto też mieć jakiś prowiant i jeżeli jest to zupka chińska to wypadało by mieć miseczkę :-). Wrzątek zwykle można dostać w gastronomii konwentowej. Nie zapomnij też o jakimś zabezpieczeniu finansowym. Tak na wszelki wypadek. I w szale zakupów nie wydaj swoich pieniędzy przeznaczonych na powrót do domu!

3. Jak powinienem/am zachować się na konwencie?

- Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ale warto tu wspomnieć o kilku niepisanych zasadach. Po pierwsze zapomnij o słowie Pan/Pani. Tu wszyscy są równi niezależnie od wieku. Ponadto nie przejmuj się, że kogoś nie znasz. Nie wahaj zapytać się o cokolwiek. Na konwentach wszyscy się zachowują jakby się znali i jest to całkowicie normalnie. Nie ma podziałów. Reszty dowiesz się już na samej imprezie ;-).

4. Słyszałem/am, że na konwencie można kupić coś ciekawego. Prawda to?

- Jak najbardziej. na każdym konwencie są wystawcy (patrz słownik pojęć poniżej), u których znaleźć można wszelakie dobro związane z twoją pasją. Są to zwykle przypinki, kubki, plakaty, podkładki pod mysz a nawet poduszki z twoimi ulubionymi postaciami z gry, filmu czy anime. Jest też masa różnych gadżetów. Kocie uszka, ogony, maskotki, figurki, mangi i całe mnóstwo innych. Na konwentach fantastycznych można znaleźć także książki, gry karciane i planszowe i zestawy kostek do gry. Niemożliwością jest opisanie wszystkiego co można tam znaleźć dlatego najlepiej przyjść i sprawdzić osobiście :-).

5. Skąd mam wiedzieć jakie konwenty czy inne imprezy tematyczne odbywają się w mojej okolicy?

- To proste. Obserwuj naszą stronę i Fanpage. W dziale Konwenty (na górze strony) jest tabelka z listą imprez na dany rok z podziałem na miasta i daty. Po kliknięciu w nazwę konwentu, wyświetli się szczegółowe info. Możesz również zasubskrybować stronę. Wtedy za każdym razem kiedy pojawi się u nas post, na maila przyjdzie ci informacja o tym. Jak to zrobić? Na samym dole naszej strony jest odpowiednie miejsce do wpisania swojego maila i kliknięcia Subscribe. Ponadto niedługo pojawi się na naszej stronie opcja komentowania poszczególnych imprez za pomocą konta Facebook co znacznie ułatwi choćby umówienie się ze znajomymi i nie tylko na wspólne spędzenie czasu :-).Słownik pojęć:


AMV - Anime Music Video, jest to filmik złożony z podkładu dźwiękowego i pociętych fragmentów anime. Celem jest zwykle odpowiednie dopasowanie tych fragmentów do muzyki i stworzenie niepowtarzalnego klimatu klipu :-).

D&D - Dungeons and Dragons, system i świat gry RPG. Jeden z najbardziej znanych i rozbudowanych, choć skierowany jest raczej do doświadczonych graczy. Wychodzi coraz bardziej z mody ze względu na swoją trudność w obyciu a nawet absurdalność części zasad. Jednak w uproszczonej wersji nie ma sobie równych :-). Na jego podstawie stworzono wiele gier komputerowych i książek a nawet film.

LARP - Live Action Role Play, czyli w luźnym tłumaczeniu odgrywanie ról na żywo. I nie chodzi tu o teatr :-). LARP-y są różne, ale ogólnie chodzi tu o grę, w której prowadzący opowiada pewną historię, zazwyczaj przydzielając role ze zbiorem informacji o postaci, którą gracz ma za zadanie odegrać. Najczęściej karta postaci zawiera ważne dla gry informacje a sama gra ma jakiś z góry założony cel, który gracze mają osiągnąć :-). (Patrz RPG)

Panel/Prelekcja - Jest to coś w rodzaju wykładu tematycznego. Prowadzący opowiadają i dzielą się wiedzą z danej dziedziny. Na konwentach ściśle jest to powiązane z tematyką imprezy :-).

Projekcja - Atrakcja podczas, której wyświetlane są filmy, AMV-ki, odcinki Anime lub inne twory filmopodobne.

RPG - Role Playing Game, podobnie jak w LARP-ie jest to gra polegająca na odgrywaniu roli. Czym się to różni? W praktyce sesje RPG są odgrywane w wąskim gronie do max 6 graczy i trwają znacznie dłużej. Zwykle kilka do kilkunastu spotkań wielogodzinnych. Nie ma też odgrywania ról jako takich. Uczestnicy raczej siedzą wspólnie przy stole (i piwie ;-) ) i wszystko odbywa się na zasadzie opisowej. Gracze tworzą własne postacie, którymi grają. (Patrz LARP)

Wiedzówka - Konkurs quizowy na dany temat. Zazwyczaj prowadzi się je z wiedzy o danym Anime czy serialu. Ewentualnie gry.

Wystawca - Jest to właściwie człowiek/stoisko na konwencie, w którym nabyć możemy wiele rzeczy związanych z tematyką konwentu :-). Patrz 4 punkt FAQ.
Tagged Under

Czym są Konwenty Południowe

Konwenty w Polsce

Konwenty Południowe są największą w Polsce redakcją o wydarzeniach popkulturalnych w kraju. U nas znajdziecie najświeższe informacje o konwentach z różnych dziedzin. Początki portalu sięgają roku 2013 kiedy to zaczęliśmy od pierwszych konwentowych relacji i recenzji. Trzon i najważniejszy punkt działania stanowi nasza lista konwentów stanowiąca najobszerniejszy i najbardziej aktualny zbiór eventów odbywających się na terenie Polski. Nasze główne działy to konwenty fantastyki, mangi i anime, gier i e-sportu, gier planszowych czy LARP-y. Dzięki nam możesz też być stale na bieżąco dzięki newsom o wydarzeniach. Strona Konwentów Południowych jest także responsywna, co dodatkowo wspomaga nasza mobilna aplikacja na androida - Kalendarz/Lista Konwentów.

Galerie i fotorelacje z konwentów

Jako dziennikarze, jesteśmy obecni na wielu imprezach, a dzięki sieci fotoreporterów w całym kraju, jesteśmy w stanie wykonywać i publikować zdjęcia z konwentów w formie galerii na naszym Fanpage. W wygodny sposób możecie nawigować po imprezach z podziałem na kolejne lata i miesiące dzięki przejrzystym buttonom. Wystarczy kliknąć by przejść do interesującej nas fotorelacji z wydarzeń.

Recenzje książek, mang i gier planszowych

To nie wszystko. Portal stale się rozwija, co wpływa na otwieranie kolejnych działów. Od 2015 roku piszemy też recenzje książek o tematyce fantastycznej, a niedługo później na naszej stronie pojawiły się także recenzje gier planszowych, mang, systemów RPG i komiksów. Współpracujemy z 37 wydawnictwami co gwarantuje nam często przedpremierowy dostęp do materiałów i szybką recenzję, która podpowie Wam czego możecie się spodziewać.

Wywiady

Na naszej stronie znajdziecie także wywiady ze znanymi oraz debiutującymi cosplayerami czy pisarzami książek. Z racji tematyki portalu przeczytacie u nas także rozmowy z graczami, e-sportowcami i osobami związanymi z branżą gier elektronicznych.