Ciepło dość, nieprawdaż? Niby miło, niby przyjemnie, a jednak człowiek się topi. Dlatego w ramach przerwy od doznań oferowanych przez najbliższą nam gwiazdę, polecamy kolejny Esportowy Przegląd Tygodnia, któremu dzisiaj pojawiła się dwójka z przodu. Zajrzymy w nim do świata LoLa, CSa, Overwatcha, a nawet na pewną wyspę. Dziś będzie więc dosyć przekrojowo.

1. Polski pojedynek. Wczoraj w ramach przedostatniej kolejki EU LCS ekipa H2K starła się z francuskim Team Vitality, które walczyło o utrzymanie się w fazie play-off. Marcin “Jankos” Jankowski wraz z kolegami skutecznie jednak przekreślił nadzieje rywali na pozostanie w turnieju.

W pierwszym meczu początkowo inicjatywa należała do Team Vitality, które dzięki presji nałożonej na grającego w dżungli Jankosa i osłabieniu jego potencjału do ganków, mogło lepiej kontrolować pozostałe linie. Upór H2K i lepsze zgranie doprowadziło jednak do odzyskania kontroli, co szybko zaowocowało zdobyciem środkowej wieży. Dobre kontrowanie zamiarów przeciwnika, połączone z dużą ilością obrażeń zadawanych przez Orianę Fabivena i Tristanę Nucleara, zepchnęło drużynę Oskara “VandeRa” Bogdana do defensywy, która krok po kroku cofana była do własnej bazy, by ostatecznie oddać rywalowi Nexusa.

Drugi pojedynek to już zdecydowana przewaga H2K. Jankos i Fabiven tym razem zmyślnie przygotowali się na inwazję Djoko, który w konsekwencji musiał popełnić samobójstwo w bazie wroga. Zagranie to niestety było zwiastunem całego meczu, w którym Team Vitality nie miało w zasadzie nic do powiedzenia.

Wczorajsze zwycięstwo jedynie umocniło H2K na pozycji lidera grupy B, Team Vitality natomiast żegna się z letnim splitem.

H2K

2. Zarobki polskich graczy w 2016 roku. Jesteście ciekawi, ile w zeszłym roku udało się zarobić naszym profesjonalnym graczom? Odpowiedź na to pytanie przynosi portal esportsearnings.com, który przygotował zestawienie ponad 200 polskich zawodników z różnych tytułów. Zestawienie uwzględnia nagrody za turnieje online i offline, a także wszelkie nagrody rzeczowe. Są to oczywiście dane przybliżone.

Nie budzi zdziwienia, że tabelę otwiera nasza Złota Piątka, czyli gracze Virtus.pro. Każdy z nich zarobił w roku 2016 prawie 200.000$. Zarobkami powyżej 100.000$ może pochwalić się również grający w Starcrafta Artur “Nerchio” Bloch. Kolejne lokaty zajmują wspomniani wyżej gracze League of Legends - Marcin “Jankos” Jankowski oraz Oskar “VandeR” Bogdan. W zeszłym roku zarobili oni 80.550$. Na 9. pozycji, z zarobkami wynoszącymi ponad 65.000$, uplasował się kolejny gracz SCII - Mikołaj “Elazer” Ogonowski. Pierwszą dziesiątkę zamyka grający w CS:GO Karol “rallen” Rodowicz, któremu w roku 2016 udało się wzbogacić o 23.396$. Ogółem naszym graczom udało się zdobyć 1.720.890$ w nagrodach, co daje nam 14. miejsce. Ranking otwierają Chiny, gdzie wszyscy zawodnicy zarobili razem 19.627.174$. Wartość wszystkich nagród wyniosła w przybliżeniu 95,312,136$.

Z całością zestawienie możecie zapoznać się tutaj.

Logo

3. Faza grupowa Overwatch World Cup w Katowicach. Niedobrze dla Polaków rozpoczęła się trwająca od 4 do 6 sierpnia katowicka faza grupowa OWC.

Pierwszym przeciwnikiem naszej drużyny była Holandia, która nie dała nam urwać nawet jednej mapy i zwyciężyła 4:0. Spotkanie rozgrywane było na mapach: Numbani, Lijang Tower, Lunar Colony oraz Dorado i mimo początkowych sukcesów Polaków i szybkich akcji, dalsza rozgrywka to coraz większa dominacja Holendrów, którzy potrafili lepiej skoordynować ultimate’y i w bardziej przemyślany sposób poruszali się po lokacjach. Nie lepiej było dzisiaj w starciu z obecnymi mistrzami - Koreą Południową, która bez większych trudności pokonała nas 4:0 na mapach: King’s Row, Nepal, Lunar Colony i Dorado. W tym momencie jedynie porażka Holandii z Austrią i Koreą 0:4 oraz zwycięstwo Polski nad Austrią 4:0 daje nam jeszcze szansę na awans do dalszej fazy. Wszystko wyjaśnią jutrzejsze starcia.

OWC 2017

4. Turniej na wyspie. A gdyby tak zorganizować turniej CS:GO w ekskluzywnej willi na malowniczej greckiej wyspie? Na taki pomysł wpadła platforma turniejowa PvPRO, która w dniach 7-10 września wcieli go w życie na wyspie Mykonos, konkretnie na terenie Destiny Villa.

Pula nagród wynosi 200.000 euro, a walczyć o nią będą najlepsze światowe zespoły. Na Mykonos pojawią się: Virtus.pro, Gambit Esports, SK Gaming, mouseports, Heroic, BIG, Team Liquid. Wszyscy dostali już zaproszenia. Ósma drużyna zostanie natomiast wyłoniona poprzez kwalifikacje, które zaplanowano na 17 i 18 sierpnia. Wiemy, że turniej na Mykonos będzie pierwszym z cyklu Electronic Sports Global Tour, jednak nie są jeszcze znane lokacje i terminy pozostałych etapów.

Oczywiście poza graniem każda ekipa może liczyć na pełen dostęp do wszystkiego co oferuje kurort i wyspa.

ESG Mykonos