Konwenty Południowe - Strona Główna

Kolejne niechciane wyskakujące okienko, jednak Unia Europejska wymaga od nas, byśmy poinformowali Cię o wykorzystywaniu i zjadaniu twoich ciasteczek (cookies) oraz wykorzystywaniu Twoich super tajnych danych. Robimy to tylko po to, by zwiększyć komfort i funkcjonalność portalu oraz dlatego, że jesteśmy głodni i lubimy ciasteczka. Zgodnie więc z Polityka Prywatności, czuj się poinformowany nasz drogi użytkowniku.

Murator EXPO, firma zajmująca się organizacją m.in. Warszawskich i Śląskich Targów Książki oraz Pleneru Czytelniczego w Gdyni, ogłosiła upadłość. Powodem jest stan zagrożenia epidemiologicznego, a konkretniej związana z nim sytuacja finansowa firmy. Nadal nie wiadomo jak będzie wyglądała kwestia organizacji imprez masowych w tym i przyszłym roku, zawieszona jest też działalność targowa.

Nie oznacza to jednak, że Warszawskie Targi Książki również znikną z kalendarzy imprez – ich głównym organizatorem jest spółka Targi Książki, na której nie odbiją się skutki tej decyzji. Najbliższa edycja targów w Warszawie odbędzie się w 2021 roku, a targi w Katowicach mogą odbyć się już jesienią lub zimą tego roku.

logo Murator EXPO

Odsłony: 105

Dzisiaj na stronie magazynu „CD-Action” pojawiło się oświadczenie, że pracownicy dostali wypowiedzenia. Podobnie stało się m.in. z redakcją „Kawaii” i „PC Format”. Wszystkie magazyny ukazywały się pod szyldem Wydawnictwa Bauer, które opublikowało oficjalne stanowisko na temat całej sprawy. Możemy w nim przeczytać, że CDA oraz „PC Format” nadal będą się ukazywać. Decyzja o tym, co stanie się z innymi magazynami, zostanie podjęta w najbliższych miesiącach.

Tymczasem najnowszy numer „CD-Action” ukaże się 5 maja. Przyszłość „Kawaii” stoi pod znakiem zapytania.

logo CD-Action

Odsłony: 390

Na oficjalnym fanpage'u polskiego giganta branży gier – CD Projekt Red, pojawiła się informacja o przekazaniu darowizny na rzecz zwalczania epidemii koronawirusa w Polsce. CDP przekazało łącznie 4 miliony złotych Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, która finansuje pakiety środków ochronnych dla szpitali oraz sprzęty potrzebne chorym. Do oświadczenia dołączone zostały także podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w zmagania z wirusem oraz apel o pozostanie w domach i rozwagę w obliczu obecnej sytuacji.

cd projekt

Odsłony: 285

Damian Uciński to cosplayer, którego możecie kojarzyć pod pseudonimem Brother Varcolac. Zajmuje się on głównie tworzeniem masywnych zbroi, a na swoim koncie ma cosplaye z Warhammera, serii „Goblin Slayer” czy „Resident Evil”. Na konwentach pojawia się ze swoim synem, udowadniając, że cosplay nie ma granicy wiekowej.

Teraz Damian potrzebuje pomocy – jego mieszkanie zostało zniszczone w wyniku pożaru. Obecnie trwa zbiórka, żeby pomóc jemu i jego rodzinie stanąć na nogi, wyremontować mieszkanie i kupić najpotrzebniejsze rzeczy. Nawet najmniejsza pomoc się liczy.

Link do zbiórki

Credit: Brother Varcolac

Damian Uciński

Odsłony: 970

Dzisiaj, 16 stycznia, zmarł Christopher Tolkien. Odszedł z nieznanych przyczyn w wieku 95 lat.

Był najmłodszym z trójki synów J.R.R. Tolkiena. Po śmierci ojca to on zajmował się edycją i publikacją jego niedokończonych dzieł. Skompletował i zredagował zapiski m.in. z „Slimarillionu”, dwunastotomowej „Historii Śródziemia”, powieści „Beren i Lúthien” oraz „Dzieci Húrina”. Stworzył również szczegółową mapę Śródziemia, opublikowaną we „Władcy Pierścieni”. W 2016 roku otrzymał Medal Bodlajański za wybitny wkład w literaturę, kulturę, naukę i komunikację, przyznawany przez Uniwersytet Oxfordzki.

Do niego też należały prawa autorskie do dzieł opublikowanych po śmierci ojca. Wszelkie restrykcje co do ich potencjalnych ekranizacji wygasają 70 lat odejściu właściciela.

Christopher Tolkien

Odsłony: 343

W nocy drugiego czerwca w wieku 72 lat zmarł Maciej Parowski – redaktor, a później redaktor naczelny „Fantastyki”, „Nowej Fantastyki” i „Czasu Fantastyki”, autor esejów, wywiadów i recenzji (częściowo zebranych w trzech tomach „Małp Pana Boga”) oraz dwóch książek – „Burza. Ucieczka z Warszawy ‘40” i „Twarzą ku ziemi”. Współpracował z Bogusławem Plochem i Andrzejem Sapkowskim przy komiksie „Wiedźmin”, a z Bogusławem Plochem i Jackiem Rodkiem stworzył „Funky Koval”.

Popularyzował fantastykę i science fiction, za co w 2007 roku, z okazji 25-lecia „Fantastyki”, uhonorowany został przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego srebrnym medalem Gloria Artis. Rok wcześniej na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi otrzymał Nagrodę im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu.

maciej parowski

Odsłony: 444

Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby „Gry o Tron”. Serial wyprodukowany przez HBO i bazujący na sadze „Pieśni Lodu i Ognia” Georga R.R. Martina pokochały miliony, a dla wielu osób to właśnie on był początkiem fascynacji uniwersum i motywacją do sięgnięcia po literacki pierwowzór.

Nic jednak nie trwa wiecznie i po siedmiu sezonach nadszedł czas na finał. Na kanale HBOPOLSKA pojawił się film promujący ósmy, ostatni już sezon serialu. Jak rozstrzygną się losy Siedmiu Królestw? Kto zdobędzie Żelazny Tron? Kto zginie, a komu będzie dane przeżyć? Dowiemy się już w kwietniu 2019 roku.

Gra o Tron 9 sezon w kwietniu

Źródło grafiki: mobirank.pl

Odsłony: 839