Kolejne niechciane wyskakujące okienko, jednak Unia Europejska wymaga od nas, byśmy poinformowali Cię o wykorzystywaniu i zjadaniu twoich ciasteczek (cookies) oraz wykorzystywaniu Twoich super tajnych danych. Robimy to tylko po to, by zwiększyć komfort i funkcjonalność portalu oraz dlatego, że jesteśmy głodni i lubimy ciasteczka. Zgodnie więc z Polityka Prywatności, czuj się poinformowany nasz drogi użytkowniku.

24 marca 2020 roku zmarł Albert Uderzo. Był rysownikiem komiksów, najbardziej znanym z serii „Asteriks i Obeliks".

 

Albert Uderzo urodził się 25 kwietnia 1927 r. we Francji. Już jako dziecko przejawiał talent do rysowania, pomimo daltonizmu. W wieku 24 lat poznał René Goscinnego - autora komiksów o Lucky Luke'u czy Mikołajku. Razem stworzyli kilka tytułów, jak między innymi „Umpa-pa", publikowany w magazynie „Tintin", czy „Janko Pistolet". Sześć lat później obaj rysownicy zostali edytorami magazynu „Pilote". To tam pierwszy raz pojawiły się słynne na całym świecie postaci Asteriksa i Obeliksa.

Po śmierci René Goscinnego w 1977 roku Albert Uderzo sam rysował komiksy o przygodach dzielnych Galów. Pierwszy komiks z jego scenariuszem i rysunkami został wydany w 1980 r. Autor kontynuował pracę nad nim aż do 2011 roku, kiedy z powodów zdrowotnych nie mógł już rysować. Tworzenie „Asteriksa i Obeliksa" przejęli wtedy Yves Ferrie i współpracownicy Alberta Uderzo - bracia Frederic i Thierry Mebarki. W 1985 Albert Uderzo został odznaczony Legią Honorową V klasy, a w 2005 został włączony do Galerii Sław Nagrody EisneraW 2007 roku otrzymał Order Lwa Niderlandzkiego.

Albert Uderzo zmarł 24 marca w swoim domu w Neuilly-sur-Seine. Odszedł we śnie na zawał serca. Miał 92 lata. Śmierć artysty potwierdzili zięć zmarłego Bernard de Choisy, Aymar du Chatenet - prezes Instytutu Rene Goscinny'ego, i jego były wydawca Dargaud.

Od momentu stworzenia serii o „Asteriksie i Obeliksie" na świecie sprzedano 380 milionów egzemplarzy albumów przetłumaczonych na 111 języków. Albert Uderzo był autorem 34 tomów przygód dzielnych Galów. Asteriks i Obeliks występują też w filmach fabularnych i kreskówkach, a także grach wideo, zobaczyć ich można w parkach rozrywki.

Albert Uderzo

Czym są Konwenty Południowe

Konwenty w Polsce

Konwenty Południowe są największą w Polsce redakcją o wydarzeniach popkulturalnych w kraju. U nas znajdziecie najświeższe informacje o konwentach z różnych dziedzin. Początki portalu sięgają roku 2013 kiedy to zaczęliśmy od pierwszych konwentowych relacji i recenzji. Trzon i najważniejszy punkt działania stanowi nasza lista konwentów stanowiąca najobszerniejszy i najbardziej aktualny zbiór eventów odbywających się na terenie Polski. Nasze główne działy to konwenty fantastyki, mangi i anime, gier i e-sportu, gier planszowych czy LARP-y. Dzięki nam możesz też być stale na bieżąco dzięki newsom o wydarzeniach. Strona Konwentów Południowych jest także responsywna, co dodatkowo wspomaga nasza mobilna aplikacja na androida - Kalendarz/Lista Konwentów.

Galerie i fotorelacje z konwentów

Jako dziennikarze, jesteśmy obecni na wielu imprezach, a dzięki sieci fotoreporterów w całym kraju, jesteśmy w stanie wykonywać i publikować zdjęcia z konwentów w formie galerii na naszym Fanpage. W wygodny sposób możecie nawigować po imprezach z podziałem na kolejne lata i miesiące dzięki przejrzystym buttonom. Wystarczy kliknąć by przejść do interesującej nas fotorelacji z wydarzeń.

Recenzje książek, mang i gier planszowych

To nie wszystko. Portal stale się rozwija, co wpływa na otwieranie kolejnych działów. Od 2015 roku piszemy też recenzje książek o tematyce fantastycznej, a niedługo później na naszej stronie pojawiły się także recenzje gier planszowych, mang, systemów RPG i komiksów. Współpracujemy z 37 wydawnictwami co gwarantuje nam często przedpremierowy dostęp do materiałów i szybką recenzję, która podpowie Wam czego możecie się spodziewać.

Wywiady

Na naszej stronie znajdziecie także wywiady ze znanymi oraz debiutującymi cosplayerami czy pisarzami książek. Z racji tematyki portalu przeczytacie u nas także rozmowy z graczami, e-sportowcami i osobami związanymi z branżą gier elektronicznych.