Konwenty Południowe - Nominacje do Oscarów 2020 - Joker z największą ilością wyróżnień!

Kolejne niechciane wyskakujące okienko, jednak Unia Europejska wymaga od nas, byśmy poinformowali Cię o wykorzystywaniu i zjadaniu twoich ciasteczek (cookies) oraz wykorzystywaniu Twoich super tajnych danych. Robimy to tylko po to, by zwiększyć komfort i funkcjonalność portalu oraz dlatego, że jesteśmy głodni i lubimy ciasteczka. Zgodnie więc z Polityka Prywatności, czuj się poinformowany nasz drogi użytkowniku.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zwykła trzymać na dystans produkcje z gatunku fantasy. Poza nielicznymi wyjątkami, jak np. „Czarna Pantera” z 3 statuetkami w 2019, seria „Gwiezdnych Wojen” z sumą 7 zwycięstw, czy trylogia „Władcy Pierścieni”, której trzy filmy zebrały wspólnie aż 17 Oscarów, wśród laureatów i nominowanych nie pojawia się wiele tytułów znanych ze świata fantastyki wszelakiej. A jednak - tegoroczne rozdanie, co zupełnie z resztą nie dziwi, zdominowane zostało przez film spod szyldu DC, faworytem rozdania jest bowiem „Joker” z aż 11 nominacjami

Oprócz głównej kategorii, film Todda Phillipsa będzie ubiegał się o statuetkę za reżyserię, muzykę, najlepszy scenariusz adaptowany, zdjęcia, montaż, dźwięk, montaż dźwięku, charakteryzację i fryzury, kostiumy oraz oczywiście za najlepszą kreację aktora pierwszoplanowego dla Joaquina Phoenixa.

Poza niekwestionowaną rewelacją, jaką okazał się Joker, wśród nominowanych możemy znaleźć także ostatnią część nowej trylogii Star Warsów - „Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie” z 3 nominacjami za najlepszą muzykę, montaż dźwięku i efekty specjalne. Swoje trzy grosze udało się dorzucić także MCU, które załapało się na uznanie w kategorii efektów specjalnych za film „Avengers: Koniec Gry”. Warto zwrócić również uwagę na nominację za najlepsze zdjęcia dla filmu „Lighthouse”, produkcji wyśmienicie błądzącej na granicy dramatu i horroru.

W kategorii filmów animowanych nie ma zaskoczenia w kwestii filmów ze studia Disneya - „Toy Story 4” zebrało dwie nominacje: w swej głównej kategorii, jak i za najlepszą piosenkę, „Krainy Lodu 2” zaś tylko za utwór muzyczny. Ponadto o główną nagrodę za najlepszą animację powalczy laureat tegorocznego Złotego Globu „Praziomek”, reprezentant wytwórni Dreamworks „Jak wytresować smoka 3” oraz dwie produkcje Netflixa - „Klaus” i „Zgubiłam swoje ciało”.

Zmagania nominowanych o złote statuetki będzie można oglądać w trakcie dziewięćdziesiątej drugiej Gali rozdania Oscarów, która odbędzie się w nocy z 9 na 10 lutego.

oscars

Tagged Under