Kolejne niechciane wyskakujące okienko, jednak Unia Europejska wymaga od nas, byśmy poinformowali Cię o wykorzystywaniu i zjadaniu twoich ciasteczek (cookies) oraz wykorzystywaniu Twoich super tajnych danych. Robimy to tylko po to, by zwiększyć komfort i funkcjonalność portalu oraz dlatego, że jesteśmy głodni i lubimy ciasteczka. Zgodnie więc z Polityka Prywatności, czuj się poinformowany nasz drogi użytkowniku.

***Artykuł sponsorowany***

Dobrodziejstwa w postaci nowoczesnych technologii to oczywiście coś nieocenionego z perspektywy historycznej dla naszej cywilizacji. Różne wynalazki nam się przydają, ale szczególnie w ostatnim czasie zauważyliśmy, jak bardzo są ważne dla naszej codziennej egzystencji, zarówno w wymiarze osobistym jak też zawodowym. Ważne są, chociażby również oferty rozrywkowe takie jak seriale albo gry hazardowe na telefon na pieniądze, z których korzystamy, aby na chwilę się rozerwać. Oczywiście kolosalne znaczenie dla rozwoju cyfrowych technologii miała pandemia koronawirusa. Zdołaliśmy się przekonać w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, jak bardzo technologiczne innowacje mogą nam się przydać. Dzięki nim mogliśmy się dostosować do całkiem nowej sytuacji. Pojawia się też dużo pytań dotyczących tego, czy technologie, które pojawiły się w pandemii, pozostaną z nami na dłużej, czy też nie.

Rozwiązania cyfrowe, które przyspieszyły w pandemii

Warto zauważyć, że część technologii, które teraz w pandemii szczególnie nabrały znaczenia, było już wcześniej obecnych w naszej rzeczywistości. To była, chociażby sztuczna inteligencja albo internet rzeczy, czy też sprzedaż i usługi internetowe. Jednakże nawet wielu specjalistów nie spodziewało się, jak bardzo innowacje te mogą się zintensyfikować, szczególnie w wymiarze edukacji albo opieki zdrowotnej. To przecież właśnie te sektory naszego codziennego życia najbardziej sceptycznie podchodziły do otwarcia na nowoczesne technologie. Konieczność wprowadzenia takich rozwiązań stała się, więc natychmiastowym weryfikatorem. Dowiedzieliśmy się, że zdalna edukacja albo usługi medyczne oferowane na odległość po prostu się sprawdzają. Zauważmy, że bez wybuchu pandemii koronawirusa rozwój ten trwałby zapewne długie lata. Można, więc mówić o pewnym skutku ubocznym globalnej epidemii, której oczywiście wszyscy chcielibyśmy uniknąć.

Nowoczesne miejsca pracy

Prawdziwym przełomem oczywiście okazały się cyfrowe miejsca pracy. Wystarczy podać przykład Stanów Zjednoczonych. To właśnie w tym kraju w połowie czerwca 2020 roku aż 42% osób czynnych zawodowo realizowało swoje obowiązki w domu i to w pełnym wymiarze godzin. Dane statystyczne są tu jednoznaczne i pokazują, że firmy, które udostępniają oprogramowanie dedykowane do pracy online, przeżywały prawdziwy boom inwestycyjny, który zresztą wciąż trwa. Szczególnie dużą popularnością cieszy się globalny rynek wideokonferencji. Poza tym niezwykle ważna jest popularyzacja technologii 5G. Ostatnio jest szczególnie ważna, jeżeli chodzi o wysoką jakość transmisji wideo poprzez wykorzystanie urządzeń mobilnych.

Oczywiście zalety nowego modelu pracy sprawcy dostrzegają w kontekście utrzymania i wynajmowania biura. Jak wiadomo, są to przecież olbrzymie koszty, szczególnie jeżeli mówimy o budynkach zlokalizowanych w centrach biznesowych największych miast. Aż 60% przedstawicieli firm jest bardzo zadowolonych z tego, że ma możliwość ograniczenia swojej powierzchni biurowej. Natomiast 43% z nich uważa, że w pełni zrezygnuje z przestrzeni biurowych do 2030 tego roku. Mało tego, bo widać tu też wyraźnie na podstawie danych statystycznych, że zdalni pracownicy są w porównaniu do osób pracujących w biurze aż o 40% bardziej produktywni.

Telemedycyna na trendzie wzrostowym

Jak wiemy od lat sektor opieki zdrowotnej to przestrzeń, która jest najbardziej odporna na wdrażanie technologii cyfrowych. W praktyce jednak pandemia koronawirusa uwidoczniła nam, jak duży istnieje potencjał w narzędziach telemedycyny. Okazuje się, że takie nowoczesne rozwiązania w znacznym zakresie przyczyniły się do zminimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Poza tym znacznie łatwiej można śledzić i analizować przypadki, a także je diagnozować.

Jak widać, są technologie, które bardzo mocno korzystają na obecnej jeszcze pandemii i mogą w znacznej mierze przyczynić się do naszego bezpieczeństwa, a w konsekwencji być także kołem zamachowym dalszego rozwoju innowacji cyfrowych.

Tagged Under