Kolejne niechciane wyskakujące okienko, jednak Unia Europejska wymaga od nas, byśmy poinformowali Cię o wykorzystywaniu i zjadaniu twoich ciasteczek (cookies) oraz wykorzystywaniu Twoich super tajnych danych. Robimy to tylko po to, by zwiększyć komfort i funkcjonalność portalu oraz dlatego, że jesteśmy głodni i lubimy ciasteczka. Zgodnie więc z Polityka Prywatności, czuj się poinformowany nasz drogi użytkowniku.

***Artykuł sponsorowany***

Z polskim kinem wojennym jest trochę jak z kasynem oferującym automaty do gier online. Takich gier polskiej produkcji jest niestety bardzo mało, co ma również odzwierciedlenie w kinotece wojennej naszego kraju. Mimo wszystko postanowiliśmy wybrać kilka tytułów, które mogą zainteresować miłośników II wojny światowej.

Kanał

Kanał to film z 1956 roku, który mógł powstać w Polsce dzięki odwilży politycznej po śmierci Stalina. Jest to jedno z pierwszych i najważniejszych dzieł Andrzeja Wajdy. Prezentuje nam ostatnie chwile jednego z oddziałów AK walczącego w Powstaniu Warszawskim. Oddział ten po nieudanych walkach na Mokotowie otrzymuje rozkaz przebicia się do Śródmieścia. Jedyna droga prowadzi jednak przez kanały, w których roi się od niebezpieczeństw, zaś człowiek łatwo może popaść w obłęd. Początkowo Wajda krytykowany był za brak laurki dla powstańców, gdzie ukazane zostały niekoniecznie chwalebne ich poczynania. Jednak film ten szybko zyskał rozgłos za granicą, dzięki czemu stał się klasyką polskiej kinematografii.

Westerplatte

Obrona Westerplatte to jeden z najbardziej znanych epizodów początku wojny. W 1967 roku doczekała się pierwszego fabularnego filmu, który powszechnie uznawany jest za jeden z najlepszych w tym gatunku. W filmie obserwujemy zarówno wydarzenia poprzedzające wybuch wojny, jak i również późniejsze 7 dni nierównej walki polskich żołnierzy z Niemcami. Atutem filmu jest bardzo dobra scenografia, trzymanie się ówczesnych faktów historycznych, jak i również obsada aktorska. W filmie obecni są między innymi: Zygmunt Hübner, Józef Nalberczak czy też Arkadiusz Bazak.

Miasto 44

Tym razem przykład współczesny. Film Jana Komasy z 2014 roku powstał specjalnie w okrągłą rocznicę wybuchu Powstania warszawskiego. Jego głównymi bohaterami są młodzi ludzie, którzy przystępują do Armii Krajowej. 1 sierpnia wyruszają do walki. Ich początkowy entuzjazm zamienia się w rozpacz, dramat i rezygnację. Miasto 44 to nietypowe dzieło, w którym postawiono na współczesną muzykę: Czesław Niemen, dubstep, jak i sporo efektów specjalnych. Mimo niektórych kontrowersji jest to naszym zdaniem bardzo dobre dzieło. W szczególności niezapomniana pozostaje scena wybuchu transportera, który doprowadził do masakry ludności cywilnej, a później deszczu ludzkich wnętrzności.

Wołyń

Wołyń nie jest co prawda filmem, który dotyczy samych zmagań wojennych, jednak jego akcja toczy się w czasie II wojny światowej. Film Wojciecha Smarzowskiego prezentuje nam wydarzenia, do jakich doszło w 1943 roku na Wołyniu. Wzajemna niechęć między Polakami a Ukraińcami doprowadziła do eskalacji przemocy, która zakończyła się śmiercią ogromnej liczby ludności cywilnej, głównie Polaków. Smarzowski w swoim dziele nie chce jednak stawać po żadnej ze stron, dlatego też prezentuje nam bohaterów polskich i ukraińskich, którzy znaleźli się w samym środku konfliktu. Ostrzegamy, że film ten ma wiele mocnych scen.

Dywizjon 303

W 2018 roku mieliśmy do czynienia z 2 dwoma filmami o dywizjonie 303, najsłynniejszej polskiej jednostce lotniczej na Zachodzie. W obu przypadkach dotyczą one formowania się eskadry oraz jej walk w czasie Bitwy o Anglię. Co prawda oba filmy można spokojnie obejrzeć w wolnym czasie, jednak ewidentnie każdemu z nich czegoś brakuje. Żałujemy, że twórcy nie porozumieli się między sobą, przez co zamiast dwóch średnich produkcji, powstałby jeden całkiem dobry film, który zaprezentował nam godnie losy polskich lotników.

Na naszej liście moglibyśmy umieścić jeszcze takie filmy jak: Obława, Generał Nil, Orzeł, W ciemności, Pianista, Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Hubal, Boże skrawki, Giuseppe w Warszawie, Katyń.

Tagged Under