Kolejne niechciane wyskakujące okienko, jednak Unia Europejska wymaga od nas, byśmy poinformowali Cię o wykorzystywaniu i zjadaniu twoich ciasteczek (cookies) oraz wykorzystywaniu Twoich super tajnych danych. Robimy to tylko po to, by zwiększyć komfort i funkcjonalność portalu oraz dlatego, że jesteśmy głodni i lubimy ciasteczka. Zgodnie więc z Polityka Prywatności, czuj się poinformowany nasz drogi użytkowniku.

***Artykuł sponsorowany***

Każdy dzień składa się z tych samych godzin i minut, a każda z nich jest niepowtarzalna i cenna. Na co dzień zapominamy o tym, nie odczuwamy całym sobą bycia w tu i teraz, bo nasz umysł błądzi gdzieś lub jest zajęty zadaniami do wykonania. Można jednak samemu stworzyć sobie okazję do zatrzymywania się np. zacząć celebrować moment dnia, jakim jest picie herbaty. Odkąd są darmowe gry hazardowe, może to być utrudnione, gdyż potrafią one skutecznie pochłonąć nasz wolny czas. Zobaczmy, czy spożywanie herbaty może coś zmienić?

Co kraj, to obyczaj

Historia herbaty zaczyna się w Chinach, skąd wywodzi się ta roślina. Zwyczaj picia herbaty tym kraju praktykowano już przed wiekami w uroczystej formie. Do dzisiejszego dnia tradycyjne parzenie i picie herbaty, jest elementem chińskich zaślubin. Stamtąd po sąsiedzku, Japończycy wprowadzili swój rytuał parzenia w oparciu o filozofię zen, którego nie ma nigdzie indziej na świecie. Niemal w każdym kraju, w którym herbata znana była od dawna, sposób jej przyrządzania, jest zgoła odmienny i charakterystyczny dla danego regionu świata. Rosyjski czaj ma postać mocnego naparu przygotowywanego w samowarze. Równie mocny i intensywny napój pija się w krajach arabskich. Zaś indyjski masala czaj, koniecznie gotowany jest z mlekiem, przyprawami i słodzikiem. Z kolei angielski sposób na herbatę, to odrobina mleka, cukier i/lub cytryna. Niegdyś liście herbaty były bardzo kosztowne, często stanowiły dar między poszczególnymi królestwami, mocarstwami. Pijano ją głównie na dworach królewskich, pośród szlachty i mieszczan. Herbata stała się napojem, którego kultura picia różni się nieraz diametralnie w różnych krajach, jednak jest nadal wysoko ceniona i chętnie spożywana. Mowa oczywiście o liściach wysokogatunkowych, z których przygotowuje się napar, nie zaś o herbatach ekspresowych zamkniętych w torebkach. To akurat wygodna forma zaparzania herbaty, jednak o jej jakości można nie mówić.

Czas zatrzymany w herbacie

Wspomniano, iż parzenie herbaty w Chinach czy Japonii, przybrało formę kultu i prawdziwej ceremonii. Dla narodów tych czas ten jest święty, daje wyciszenie, skupienie, dzięki czemu z każdym łykiem można czynić dziękczynienie. Taka forma zaparzania herbaty wymaga nauki oraz jego głębokiego przeżywania w sobie. Pomaga w tym także specjalna zastawa i przybory do jej przygotowania, która dodatkowo wymusza skupienie na swoich ruchach, na pięknie tych ruchów, smaku podawanego naparu. W naszych domach możemy również cieszyć się piciem z wyjątkowych naczyń, których jest całkiem sporo na rynku. Do wyboru mamy modele ceramiczne, szklane, fajansowe, porcelanowe czy żeliwne. Te ostatnie wywodzą się z kultury japońskiej, mają postać żeliwnego dzbanka i małych czarek, które długo utrzymują ciepło. Warto robić sobie takie przerywniki w ciągu dnia, w których możemy cieszyć się i smakiem naparu, a także piękną zastawą. Da się wyczuć tę różnicę, podążyć za ciszą, która sprzyja piciu herbaty w ten sposób. Aż chciałoby się powiedzieć: “Trwaj chwilo”.
Ogromny wybór herbat i naparów
W zależności od naszych upodobań, danej zachcianki czy pory roku, taką też herbatę wybierzemy. Rodzajów jest całe mnóstwo, więc na początek proponujemy eksperymentowanie z klasycznymi smakami, później mieszankami smakowymi, by znaleźć te ulubione. Filiżanka herbaty potrafi rozgrzać w chłodny dzień, nawadnia organizm, a także pobudza nasze zmysły. Już samo jej kosztowanie, powoduje, że staramy się wyczuć smaki i aromaty, których jest sporo w takim naparze. Każdy rodzaj bowiem ma charakterystyczne nuty, które oddziałują na nas odprężająco, pomagają się zrelaksować i wyciszyć, inne zaś pobudzają do działania. Celebrowanie picia herbaty, czy spożywania posiłków, czy to w samotności lub w towarzystwie, sprzyja uważności, skupianiu się na tu i teraz, dbaniu o swoje potrzeby i w ogóle wsłuchiwaniu się w siebie samego. Zatem uczyńmy z naszych codziennych czynności rytuały, które będą nas wspierać i nam służyć.

Tagged Under