Kolejne niechciane wyskakujące okienko, jednak Unia Europejska wymaga od nas, byśmy poinformowali Cię o wykorzystywaniu i zjadaniu twoich ciasteczek (cookies) oraz wykorzystywaniu Twoich super tajnych danych. Robimy to tylko po to, by zwiększyć komfort i funkcjonalność portalu oraz dlatego, że jesteśmy głodni i lubimy ciasteczka. Zgodnie więc z Polityka Prywatności, czuj się poinformowany nasz drogi użytkowniku.

***Artykuł sponsorowany***

Choć w dzisiejszym świecie coraz powszechniejsze stają się różne sposoby spędzania wolnego czasu przy komputerze, czy to gry online, czy strategie i strzelanki, gry planszowe wciąż są jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu w miłym towarzystwie w weekendowy wieczór. Dziś przyjrzyjmy się najlepszym grom planszowym roku 2021 i lat poprzednich.

Najpopularniejsze gry planszowe

„Jenga”

Uznana klasyka. Jenga jest niezwykle prostą grą z bardzo niskim progiem wejścia dla nowych graczy. Zasady są proste: te same drewniane klocki (istnieją wersje z klockami z plastiku, ale są mniej wygodne) tworzą wieżę, następnie gracze na zmianę wyciągają klocki z jej podstawy i przesuwają je na szczyt wieży, aż ta się zawali. Ten, kto zawali wieżę, zostaje wyeliminowany. Przyzwoita gra dla małej grupki przyjaciół, którzy nie chcą grzęznąć w skomplikowanych zasadach.

„Rick and Morty: All in All”

Ciesząca się ogromnym powodzeniem gra planszowa oparta na ogromnie popularnym serialu animowanym. Sukces tej gry jest tak ogromny, że niemal powiela popyt na kasyna z bonusami bez depozytu. Ta gra organicznie wchłonął ducha franczyzy o przygodach bitego chłopca i jego genialny naukowiec-alkoholik dziadek. Istota gry jest całkowicie podyktowana przez serię kreskówek o tej samej nazwie (zalecane oglądanie dla niewtajemniczonych przed zapoznaniem się z grą). Gracze muszą dowiedzieć się, poprzez manipulowanie kartami akcji, która z przedstawionych postaci jest przyjacielem, a która obcym pasożytem. Istnieją dwa tryby: tryb normalny, w którym gracze działają razem, stopniowo odstrzeliwując robactwo. I zaawansowane, od razu zamieniające proces w rodzaj legendarnej "Mafii", kiedy to każdy z graczy wciela się w jakąś postać, a pozostali muszą nie tylko rozprawić się z przyjaciółmi i szkodnikami już na stole, ale także próbować rozgryźć, który z nich jest insiderem, a który outsiderem.

„Star Wars: Uprising”

Po przejściu praw do Gwiezdnych Wojen w ręce Disneya, wszystko co związane z tą franczyzą doczekało się drugich narodzin. Gry planszowe nie były wyjątkiem. Ogromna i naprawdę wciągająca gra dla fanów sagi i fanów planowania wielopoziomowego. Uprising pojawił się w 2018 roku, ale nadal jest jednym z najlepiej sprzedających się hitów wśród gier planszowych premium. Gracze będą musieli stanąć na czele jednej z frakcji - Imperium Galaktycznego lub Sojuszu Rebeliantów. W naprawdę długiej rozgrywce (do 240 minut!) gracze będą walczyć o kontrolę nad planetami i ich orbitami, budować bazy naziemne i stacje kosmiczne, rekrutować żołnierzy i sprzęt, budować statki i różne rodzaje broni, aktywnie korzystać z bonusów w grze w postaci postaci Ciemnej i Jasnej Strony Mocy.

„Cluedo: Edycja Sherlocka”

Cluedo to mało znana krajowym graczom klasyczna amerykańska gra detektywistyczna stworzona w 1948 roku. Gracze wcielają się w role kilku postaci, a sytuacja morderstwa jest generowana losowo. Gracze muszą dowiedzieć się, kto popełnił zbrodnię, czym i gdzie, zbierając wskazówki i tropy na każdym kroku. Nic dziwnego, że na przestrzeni lat powstało wiele wariantów tej gry w scenerii znanych filmów detektywistycznych i seriali telewizyjnych. Udany brytyjski serial telewizyjny "Sherlock" doskonale połączył się z mechaniką gry "Cluedo" i w tej formie ta gra po raz pierwszy trafiła na rynek rosyjski (koneserzy mogą pamiętać nielicencjonowaną rosyjską adaptację "Kradzież", ale to się nie liczy). Cechy i różne "sztuczki" serialu i jego bohaterów zostały z powodzeniem włączone do gry, a scenariusz "spraw", które gracze badają, jest utworzony z wątków obecnych w Sherlocku. Fascynująca gra dla fanów gatunku detektywistycznego.

„Colt Express”

Jest to gra planszowa w stylu Dzikiego Zachodu. Gracze muszą podzielić się odpowiedzialnością za obrabowanie pociągu bez złapania przez szeryfa. Rozgrywka jest tworzona przez graczy używających kart akcji, aby uzyskać dostęp do łupów, lub "potyczek" z szeryfem i jego zastępcami. Wystarczająco szybka i łatwa do nauczenia się dynamiczna gra, która będzie pasować do nastroju kowboja.

„Uno”

Niezwykle łatwa do nauczenia się gra karciana. Celem gry jest uniemożliwienie innym graczom opuszczenia wszystkich kart poprzez zagrywanie ich w tym samym kolorze lub z tym samym obrazkiem, co ostatnia karta. Stosuje się różne sztuczki i "triki", które zależą od możliwości poszczególnych kart. Ta gra jest świetną opcją dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę ze światem gier planszowych.

„Wojna o Pierścień”

Kolejna wymagająca gra strategiczna. Gracze przejmą kontrolę nad armiami wolnych narodów (mieszkańców Rohanu, Gondoru, krasnoludów z Morii czy elfów z Rivendell) lub orków z Mordoru i Isengardu z kultowej sagi fantasy J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni. Każda frakcja ma swoje unikalne zdolności. Gra jest asymetryczna, co oznacza, że uczestnicy zaczynają z różnych punktów startowych i każdy z nich osiąga zwycięstwo na swój własny, niepowtarzalny sposób. Piękna i wysokiej jakości gra dla fanów świata Tolkiena.

„Eksplodujące Kotki”

Prosta i szczerze mówiąc niepoważna gra, która naśmiewa się z wielu cech "gier planszowych". "Explosive Kittens" został stworzony przez nieprofesjonalistę, a pierwsze pieniądze na jego wydanie zebrano na słynnej platformie Kickstarter. Istota gry jest niezwykle prosta. Gracze mają na ręce kilka kart akcji. Z talii leżącej na środku stołu losują kolejne karty, wśród których są "wybuchowe kociaki", po wylosowaniu tej karty gracz zostaje wyeliminowany. Wygrywa ten, kto ani razu nie "wybuchnie".

„Przez wieki: Nowa historia cywilizacji”

Gra osadzona w różnych epokach historycznych. Przejmując kontrolę nad jednym z narodów, gracz musi określić ustrój społeczny, cechy systemu ekonomicznego i politycznego, wypowiedzieć wojnę, zawrzeć pokój, rozwijać naukę, itp. Każdy wybór ma swoje konsekwencje, każdy system polityczny i ekonomiczny przyjęty przez gracza dla swojego ludu, ma wiele zalet i wad.

„Munchkin”

Kolejna klasyczna "gra planszowa" w naszym zestawieniu. Pierwowzór wielu współczesnych gier planszowych. Celem gry jest dotarcie do skarbu, w trakcie rozgrywki uczestnicy zbierają różne magiczne elementy ubioru, dające specjalne zdolności i mikstury "wybijając" drzwi i pokonując kryjące się za nimi potwory, wszystko to wykorzystywane jest przeciwko innym graczom w celu spowolnienia ich postępów.

Wniosek

Oczywiście istnieje wiele więcej gier, które zyskały powszechną akceptację niż te opisane powyżej, niemniej jednak powyższe warianty są najbardziej popularne i rozpowszechnione i naprawdę zasługują na miano klasyków.

Tagged Under