Myśląc o krajach, w których przemysł kasyn online kwitnie, gdzie można dostać darmową kasę za rejestracje w kasynie i gry wideo, które przenoszą nas w wirtualny świat, od razu przychodzą na myśl takie giganty jak USA i Japonia. Gry to jednak biznes globalny, a pionierzy tej branży działają na całym świecie. Być może słyszałeś o takich grach jak Cyberpunk czy seria Wiedźmin. Czy wiesz, że wszystkie te gry zostały stworzone przez polską firmę CD Projekt RED?

Sukces CD Project Red

Polska spółka CD Projekt Red jest najdroższą firmą z branży gier komputerowych w Europie, której kapitalizacja rynkowa w grudniu 2019 r. wyniosła 6,8 mld USD, a zgłoszony zwrot z inwestycji w ciągu ostatniej dekady wyniósł 21 000% - jest to największy wzrost spośród wszystkich akcji notowanych w indeksie Stoxx Europe 600. Obecna wycena rynkowa wynosi 8,12 mld USD.

Łącznie sprzedano ponad 50 milionów egzemplarzy serii Wiedźmin (sztandarowej marki studia). W studiu firmy pracuje ponad 800 profesjonalistów z całego świata zajmujących się tworzeniem gier. Ich celem jest tworzenie i dystrybucja światowej klasy gier wideo.
Flagowe gry firmy są oparte na własnej technologii REDengine . To stale aktualizowane, najlepsze w swojej klasie oprogramowanie umożliwia efektywne tworzenie złożonych, wysokiej jakości gier fabularnych osadzonych w rozległych, otwartych światach.

Seria Wiedźmin

Niezależnie od tego, czy chodzi o gry, najnowszy serial Netflixa, czy nawet same książki, prawdopodobnie zetknąłeś się z uniwersum Wiedźmina w jakimś momencie w ciągu ostatnich dwudziestu lat, gdy jego popularność na całym świecie gwałtownie wzrosła.

Polscy deweloperzy, firma CD Projekt Red, doskonale wprowadzili tę serię do świata gier. A reszta to już historia: popularność serii rosła, aż w 2015 roku Wiedźmin 3: Dziki Gon całkowicie zawładnął światem gier i słusznie stał się jedną z najlepszych gier wideo ostatniej dekady.

Gra sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy, co stanowi niebywały sukces. Eksperci twierdzą, że sukces CD Projekt był w dużej mierze wynikiem doskonałego rozeznania rynku, dopracowania szczegółów takich jak fabuła, animacje i wykorzystanie zmodyfikowanego silnika Aurora Engine firmy BioWare. Pozwoliło to również na przeprojektowanie systemu walki i fabuły.

Kolejnym czynnikiem, który zapewnił serii ogromny sukces, była doskonała promocja i marketing, które rozpoczęły się na długo przed premierą gry. Jeśli jeszcze nie zagłębiłeś się w świat Wiedźmina 3, gorąco polecamy to zrobić.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 to prawdopodobnie najbardziej oczekiwana gra w ostatnim czasie - to wspaniała gra fabularna z otwartym światem, na którą warto zwrócić uwagę.

Wykorzystując wszystko, czego SD Project nauczyło się podczas pracy nad serią Wiedźmin i przenosząc to w cyberpunkową przyszłość, twórcy zrobili wszystko, co w ich mocy, aby stworzyć wspaniałą i prawdziwie wciągającą grę.

Cyberpunk 2077 pobił rekordy popularności i stał się najlepiej sprzedającą się grą na PC w historii. Producent opisuje grę jako przygodową grę akcji z otwartym światem, której akcja rozgrywa się w Knight City, metropolii mającej obsesję na punkcie siły, groteski i cybernetyki. Wydawca opublikował statystyki dotyczące gry w dniu premiery, informując, że gra osiągnęła liczbę ośmiu milionów zamówień przedpremierowych. Według doniesień, gra Cyberpunk 2077 pobiła rekord w liczbie jednoczesnych użytkowników Steam w ciągu dwóch godzin od premiery.

Niestety, pośpieszna premiera i błędy w grze doprowadziły do poważnego sprzeciwu, a dystrybutorzy, tacy jak Sony, całkowicie usunęli grę ze swoich sklepów, oferując zwrot pieniędzy. Na szczęście CD Projekt Red zdołał uniknąć reperkusji prawnych i poprawić błędy, dzięki czemu gra jest naprawdę przyjemna w odbiorze.

Szybki rozwój polskiej branży gier

Według ostatniego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, polski rynek gier wideo jest obecnie wart 470 milionów euro i jest domem dla takich gigantów jak CD Projekt, PlayWay i Ten Square Games. 96% gier produkowanych w Polsce jest eksportowanych za granicę.

W Polsce działa około 440 studiów tworzących gry, począwszy od tzw. gier AAA (określenie branżowe dla gier o największym budżecie) po projekty niezależne i mniejsze gry na telefony komórkowe. W tym sektorze gospodarki zatrudnionych jest prawie 10 tys. osób. Jeśli chodzi o rynek konsumencki w Polsce, to jest na nim 16 milionów graczy. To prawie połowa ludności Polski.

Jednym z powodów, dla których Polska odnosi tak duże sukcesy w branży gier komputerowych, jest wysoki poziom matematyki w systemie edukacji, co z kolei przekłada się na dużą liczbę bardzo zdolnych programistów. Również uczelnie wyższe w całym kraju napędzają przemysł gier - szkoły wyższe w Polsce oferują obecnie ponad 60 kierunków związanych z tworzeniem gier.

Tagged Under