Konwenty fantastyki nieustannie cieszą się największą popularnością w Polsce

Szeroko pojęta fantastyka od lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością i jeśli spojrzy się na zestawienie zapowiedzianych konwentów, to większość z nich będzie dotyczyła właśnie wydarzeń związanych z tą tematyką. Początkowo może to dziwić, bo jeżeli ktokolwiek rozejrzy się wokół siebie, to fanów fantastyki będzie jak na lekarstwo. Jak to jest, że w społeczeństwie jest tak mało osób interesujących się bezpośrednio tym gatunkiem sektora rozrywkowego, a konwenty są często wypełnione po brzegi?

Fantastyka to oczywiście bardzo szeroko pojęte zjawisko, które obejmuje literaturę kinematografię gry wideo i planszowe. Do tego zestawienia dołączają nawet gry losowe, które w ostatnim czasie przeżywają prawdziwy rozkwit, między innymi dzięki należącemu do Tony’ego Slotermana serwisowi https://poland-bonusesfinder.com/type/new-online-casinos/, gdzie można w łatwy i szybki sposób wyszukać niezbędne informacje o tym sektorze rozrywki.

To wszystko sprawia, że społeczność fanów fantastyki w Polsce jest bardzo silna i nawet jeżeli ktoś nie ma się w swoim otoczeniu wielu fanów czytania książek, czy gier wideo, to na takim konwencie pozna ogrom osób, uwielbiających wykreowane fantastyczne uniwersa.

Wpływ kinematografii na rozwój popularności fantastyki

Ostatnie dwie dekady to złoty wiek fantastyki i czy to się komuś podoba, czy nie, większość chwały należy się Marvelowi. To właśnie popularne MCU pokazało osobom z „zewnątrz”, że światy fantastyczne mogą być naprawdę interesujące. Niezwykle rozbudowane uniwersum z superbohaterami zdominowało największe światowe konwenty fantastyki i przyciągnęło na nie osoby, które nigdy wcześniej nawet nie przypuszczały, że będą chciały brać udział w takich wydarzeniach. Początkowo fani po prostu chcieli zobaczyć się z twórcami, posłuchać wywiadów z gwiazdami i dowiedzieć się o planowanych nowościach i część z nich zostawała na dłużej…

W Polsce oczywiście nie ma mowy o możliwości zobaczenia Chrisa Hemswortha, czy Marka Ruffalo, ale samo to, że ludzie zainteresowali się uniwersum Marvela, otworzyło ich na nowe – często o wiele atrakcyjniejsze światy literackie i filmowe. W końcu, kiedy fan obejrzy wszystkie filmy, czuje niedosyt, który będzie chciał zaspokoić i w ten sposób wkracza w niesamowity świat fantastyki, zapewniający mu praktycznie nieskończoną rozrywkę.

Literatura fantastyczna coraz częściej przedostaje się do głównych mediów

Fantastyka to przede wszystkim literatura. To właśnie książki dają twórcom największe możliwości przedstawienia świata fantastycznego i jeżeli komuś spodobało się to, co stworzył wspomniany wcześniej Marvel, to wręcz pokocha niektóre fantastyczne uniwersa opracowane na kartach książek – zwłaszcza że powieści fantastyczne nieustannie przedostają się do mediów „masowych”. Oto najpopularniejsze fantastyczne dzieła literackie, które trafiły do filmów, seriali i gier:

  • Gra o Tron – serial HBO,
  • Wiedźmin – seria gier wideo oraz serial Netflix,
  • Koło Czasu – serial Amazon Prime Video,
  • Władca Pierścieni – wiele gir wideo, dwie trylogie filmowe oraz nadchodzący serial Amazon Prime Video.

To jedynie wierzchołek góry lodowej z niezwykłymi, doskonale zaprojektowanymi światami fantastycznymi. Warto wspomnieć, chociażby o takich seriach książkowych jak Malazańska Księga Potępionych, Świat Dysku, Cosmere czy polskie Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Fantastyka daje niesamowite możliwości i jeśli ktoś tylko się na nią otworzy, to zostanie pochłonięty bez reszty podczas poznawania kolejnych uniwersów.

Konwenty fantastyki jako jedynie miejsca, gdzie fani mogą się ze sobą spotkać

Społeczność fanów fantastyki jest naprawdę silna, ale rozrzucona po całym kraju. Dlatego konwenty są niepowtarzalną okazją do spotkania się z twórcami i innymi osobami, które interesują się tym samym. Niektórzy fani potrafią nawet przejechać całą Polskę, żeby wziąć udział w jakimś interesującym konwencie tematycznym, gdzie pojawi się „zaledwie” kilkaset osób. To prawdziwa siła fantastyki w Polsce, która sprawia, że konwentów o tej tematyce jest najwięcej i cieszą się naprawdę dużą popularnością.

Tagged Under