Imię i nazwisko: Aleksandra Tora
Nick: Shappi
Wiek: 21
Skąd: Kraków
Strona: Shappi Workshop
Wywiad

Mitsu: Kto zabrał Cię na pierwszy konwent? Jak się tam czułaś, było to coś zupełnie, zupełnie obcego?

Shappi: Hmm! Moim pierwszym konwentem był Unicon 2 w Rzeszowie, miałam wtedy 13 lat i nie miałam pojęcia jak wyglądają konwenty - zabrała mnie tam koleżanka ze szkoły razem z kuzynką. Na pewno szokiem był fakt, że każda nowo poznana osoba kazała mówić sobie per "Ty" kiedy my usilnie nazywałyśmy ich per "Pan/Pani", bo w naszej głowie nie mieścił się fakt, że w tej szkole każdy z uczestników jest dla siebie kumplem :) Innym zabawnym faktem jest też to, że gdy pierwszy raz zajrzałam na salę gdzie odbywał się cosplay i zobaczyłam ludzi w perukach z bibuły na scenie szalejących do rytmu disco polo uznałam, że wszędzie zdarzają się wariaci i wyszłam... żeby teraz być jedną z tych "nienormalnych" ;).

M: Jak zaczęłaś swoją przygodę z cosplayem, oraz jaki był Twój pierwszy projekt?

S: Moje początki były zdecydowanie trudne :) Pierwszą próbą "przebierania się" był wpływ moich konwentowych znajomych kiedy wspólnie uwielbialiśmy anime "Bleach". Były to czasy Dojiconu, żadne z nas nie miało peruk, stroje były z ebaya lub z szafy, a nasza Matsumoto wykonała swój biust z ... balonów! ;D Mimo tego, że nadal wspominam ten "strój" z zażenowaniem to jednak bawiliśmy się świetnie :) Pierwszym poważnym strojem była suknia Gwendolyn z Odin Sphere na Balconie 2009 - zainspirowałam się polskimi cosplayerkami takimi jak Kairi czy DreamHunter, które przepięknie szyją i postanowiłam spróbować sama. Niestety z czasem okazało się, że nie mam zbytnio talentu krawieckiego i przeszłam na zbroje ;).

M: Jak długo zajmujesz się robieniem strojów?

S: Od 2009 roku, 4 lata.

M: Czym jest dla Ciebie cosplay - pracą, czy bardziej hobby?

S: Mimo tego, że nadal myślę o nim jako o hobby to powoli staje się źródłem dorywczego zarobku przez co mam fundusze na nowe projekty :).

M: No właśnie, wiem, że wykonujesz również większe i mniejsze zamówienia dla innych cosplayerów, czy obowiązki nie zajmują Ci całego wolnego czasu? Jak sobie z tym radzisz?

S: Niestety to ciężka praca, bo każdy strój czy broń wymaga dużo czasu, a dodatkowo współpracuję z serwisem GryOnline.pl gdzie koordynuję projekty reklamowe wykorzystujące cosplay do promocji gier. To wszystko domyka fakt, że studiuję przez co przez ostatnie miesiące nie mam zbytnio czasu na sen - ale mimo to nie narzekam, grunt to robić to co się kocha. Tylko ciężką pracą można spełniać marzenia. :)

M: Czyli.. czym zajmujesz się poza wykonywaniem strojów? Studiujesz i pracujesz dla serwisu GryOnline.pl, tak?

S: Tak :) No i żyję jak normalna osoba, spędzam czas z przyjaciółmi, rodziną, podróżuję (bardzo często dzięki cosplayowi) itp :).

M: Na pewno masz swój cosplayerski autorytet/inspirację. Kto to jest?

S: Hmmm myślę, że w Polsce to zawsze będzie Kairi :) Jej stroje są zawsze czyste i dokładne i świetnie szyje. To coś czego nadal się uczę i dlatego miło mi się ogląda jej stroje, są inspiracją :) Jeżeli chodzi o zagranicznych twórców to na pewno Volpin oraz Kamui. W cosplayu zawsze najbardziej doceniałam stronę techniczną i kunszt wykonania dlatego uwielbiam oglądać zdjęcia z prac utalentowanych cosplayerów - taka lektura sprawia, że aż chce Ci sie usiąść do nowego stroju i tworzyć! :)

M: Co sprawia Ci największą satysfakcję, a czego nie lubisz robić przy strojach? Czy jest to wykonywanie broni, zbroi, szycie, kryształki, czy jeszcze inne rzeczy? Chociaż podejrzewam, że odpowiedź jest prosta w Twoim przypadku! :D

S: Hahah no przejrzałaś mnie ;D Zdecydowanie uwielbiam zbroję i odlewy z żywicy, staram się zawsze wybierać stroje, w których mogę wykorzystywać te dwie umiejętności :) Nienawidzę natomiast szyć - każdy nowy cosplay, w którym muszę usiąść do maszyny to wyzwanie i zazwyczaj odkładam tą część na koniec ;( Jednak chciałabym nadal zwalczyć w sobie ten opór i podszkolić się w krawiectwie :)

M: Jaki był dotąd najtrudniejszy wykonany przez Ciebie strój?

S: Zdecydowanie Brunhilda - strój na finały European Cosplay Gathering 2013 w Paryżu. Spędziłam nad nim 3 miesiące ciężkiej pracy, każda część zbroi była dla mnie wyzwaniem, ale i miałam przy nim masę frajdy. Musiałam od zera stworzyć odlewy z żywicy dla biżuterii i małych detali stroju, pracowałam z drewnem, Pianką EVA, plexi, plastikiem, piórami, Worblą, Wonderflexem... Myślę, że w tym stroju wykorzystałam większość moich umiejętności i mimo, że praca była naprawdę wyczerpująca to definitywnie było warto :).

M: No właśnie! Cóż to byłby za wywiad, gdybym nie zapytała o ECG! :D Spodziewałaś się zwycięstwa? Jakie to było uczucie, gdy dowiedziałaś się, że zajęłaś pierwsze miejsce?

S: ECG to była największa przygoda cosplayowa w moich życiu :) Sam konkurs to tylko jeden dzień pełen nerwów ale na Japan Expo spędziliśmy 4 dni razem z cudownymi osobami z całej Europy :) Musze przyznać, że kompletnie nie spodziewałam się żadnej nagrody - oczywiście marzyłam o podium, ale poziom strojów i występów był tak wysoki, że nie sądziłam, że mam szanse, w konkursie startują przecież najzdolniejsi reprezentanci krajów Europy! Naprawdę nie jestem w stanie opisać jakie było to uczucie zostać wyczytaną - ryk szczęścia i niedowierzanie :) Niesamowicie cieszę się, że udało mi się dla Polski zdobyć takie wyróżnienie :).

M: Czy wśród wszystkich wykonanych przez siebie strojów masz jakiś jeden wyjątkowy/ulubiony?

S: Mam parę ulubionych strojów takich jak Lenneth, Gwendolyn czy właśnie Brunhilda głownie dzięki temu, że są to bohaterki moich ukochanych gier :) Ale jednak takim wyjątkowym byłby strój, który stworzyłam razem z moim chłopakiem - Brolaf z League of Legends. To strasznie fajne uczucie dzielić hobby z kimś tak ważnym i dlatego cieszę się, że mogliśmy razem pochodzić w strojach na IEM 2013 w Katowicach :).

Osiągnięcia:
 • Ranger (Dragon's Prophet) - 3rd place in Cosplay Competition - Fantasy Expo 2013
 • Zelda (LoZ Skyward Sword) - Best solo skit - Balcon Animachina 2013
 • Brunhilde (Zangeki no Reginleiv ) - 1ST PLACE SOLO - European Cosplay Gathering 2013
 • Hextech Janna (League of Legends ) - 2nd place - Barcraft Sapphire Edition
 • Redeemed Riven (League of Legends ) - 1st place in Cosplay Competition - Intel Extreme Masters Katowice 2013
 • Kamikirimusi (Soul Calibur IV) - Best costume award - BXmassCon 3
 • Demon Hunter (Diablo III) - Polish solo qualifier for European Cosplay Gathering 2013 - Mokon3
 • Link (LoZ: Wind Waker) - 3rd place for best presentation award - BXmasscon2
 • Momohime (Muramasa the Demon Blade) - 2nd place in Cosplay Competition - Magnificon IX
 • Inphyy (Ninety-Nine Nights) - 2nd place in cosplay competition at Love 3 Convetion, 2nd place in cosplay competition at GameDay 2012
 • Ysera (World of Warcraft) - 2nd place in Cosplay Competition - Mokon 2
 • Miwako Sakurada (Paradise Kiss) - Best craftmanship award - MFGIK 2011
 • Fran (Final Fantasy XII) - 3rd place for best craftmanship award - B-3ginning 2nd place for best presentation award with my partner Balthier - B-3ginning
 • Lenneth -wedding ver (Valkyrie Profile) - Distinction award at Ch7: Cyberhood
 • Dragonair (Pokemon gijinka) - Best costume award - Japkon
 • Valkyrie Randgris (Ragnarok Online) - Grand Prix (1st polish EuroCosplay 2011 qualifier) - Ch Love 2
 • Amaterasu (Okami) - Best presentation - MFGiK 2010 Łodź
 • Creator (Ragnarok Online) - Best in craftmanship - Balcon 2010
 • Reira Serizawa (NANA) - Best presentation (NANA group) - B-2 Convetion
 • Mercedes (Odin Sphere) - 2nd place in Cosplay Competition - Ch3: Childhood
 • Gwendolyn (Odin Sphere) - Grand Prix ( Polish EuroCosplay eliminations winner) - Magnificon VIII
 • Princess Zelda (LoZ: Twilight Princess) - 2nd place in Cosplay Competition - Ch1: Love
 • Light Elf (Lineage II) - 2nd place in Cosplay Competition - Porytkon 3 1/3
Tagged Under

Czym są Konwenty Południowe

Konwenty w Polsce

Konwenty Południowe są największą w Polsce redakcją o wydarzeniach popkulturalnych w kraju. U nas znajdziecie najświeższe informacje o konwentach z różnych dziedzin. Początki portalu sięgają roku 2013 kiedy to zaczęliśmy od pierwszych konwentowych relacji i recenzji. Trzon i najważniejszy punkt działania stanowi nasza lista konwentów stanowiąca najobszerniejszy i najbardziej aktualny zbiór eventów odbywających się na terenie Polski. Nasze główne działy to konwenty fantastyki, mangi i anime, gier i e-sportu, gier planszowych czy LARP-y. Dzięki nam możesz też być stale na bieżąco dzięki newsom o wydarzeniach. Strona Konwentów Południowych jest także responsywna, co dodatkowo wspomaga nasza mobilna aplikacja na androida - Kalendarz/Lista Konwentów.

Galerie i fotorelacje z konwentów

Jako dziennikarze, jesteśmy obecni na wielu imprezach, a dzięki sieci fotoreporterów w całym kraju, jesteśmy w stanie wykonywać i publikować zdjęcia z konwentów w formie galerii na naszym Fanpage. W wygodny sposób możecie nawigować po imprezach z podziałem na kolejne lata i miesiące dzięki przejrzystym buttonom. Wystarczy kliknąć by przejść do interesującej nas fotorelacji z wydarzeń.

Recenzje książek, mang i gier planszowych

To nie wszystko. Portal stale się rozwija, co wpływa na otwieranie kolejnych działów. Od 2015 roku piszemy też recenzje książek o tematyce fantastycznej, a niedługo później na naszej stronie pojawiły się także recenzje gier planszowych, mang, systemów RPG i komiksów. Współpracujemy z 37 wydawnictwami co gwarantuje nam często przedpremierowy dostęp do materiałów i szybką recenzję, która podpowie Wam czego możecie się spodziewać.

Wywiady

Na naszej stronie znajdziecie także wywiady ze znanymi oraz debiutującymi cosplayerami czy pisarzami książek. Z racji tematyki portalu przeczytacie u nas także rozmowy z graczami, e-sportowcami i osobami związanymi z branżą gier elektronicznych.