Jeżeli wczoraj używaliście bodaj najbardziej znanego na świecie portalu do śledzenia obejrzanych serii anime czy przeczytanych mang – MyAnimeList – mogliście doświadczyć dwóch rzeczy: kodów błędu i nie najlepiej działającej strony oraz zmiany tytułów większości anime na „Let's All Love Lain”. Fraza pochodzi z anime o nazwie „Serial Experiments Lain”.

21 450 stron, osiemdziesięciocentymetrowy grzbiet i siedemnaście kilogramów wagi – tak prezentuje się najdłuższa książka, a raczej książko-rzeźba, świata. Autorem tego dzieła jest Ilan Manouach, komiksowy artysta koncepcyjny. Wydrukował i skleił wszystkie rozdziały mangi „One Piece”, tworząc z nich najdłuższą książkę na świecie.

Już od miesięcy krążyły plotki o tym, że platforma streamingowa Netflix chce rozszerzyć swoją ofertę o gry wideo. Dotąd były to informacje niepotwierdzone, ale dziś już wiemy, że faktycznie już wkrótce obok takich platform do grania w chmurze jak Google Stadia, Xbox xCloud czy GeForce Now pojawić się może oferta Netflixa właśnie. Całkiem niedawno szeregi pracowników firmy zasilił Mike Verdu znany z Electronics Arts i objął on stanowisko wiceprezesa ds. tworzenia gier wideo. Kiedy usługa wejdzie w życie i jakie tytuły znajdą się na liście, tego jeszcze nie wiadomo, ale pojawiają się informacje, że oferta gier nie będzie objęta dodatkowymi opłatami, poza tymi, które już ponosimy, płacąc za nasze pakiety.

netlix gry

W Dzień Kobiet opublikowano informację o wygranym procesie sądowym o „śmieszne rysunki” publikowane na łamach serwisu Facebook. Pewna firma z branży obuwniczej zamieściła na swoim profilu na Facebooku grafikę autorstwa Rynn rysuje bez zgody na jej użycie. Sam profil był nastawiony stricte na promocję biznesu, a więc można spokojnie uznać, że grafika została dodatkowo wykorzystana w celach zarobkowych. Nie miało tu znaczenia, że rysunek również został opublikowany na profilu publicznym samej autorki, gdyż zgodnie z regulaminem Facebooka oraz orzeczeniem sądu jedynym legalnym sposobem na użycie czyjejś grafiki zamieszczonej na łamach serwisu jest użycie opcji „Udostępnij” lub wyrażenie zgody przez samą autorkę (czego przykładem jest grafika poniżej – zapytaliśmy o zgodę na jej publikację i otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź, za co dziękujemy :-)).

Portal dla fanów Tolkiena „Tolkien’s Collectors Guide” podał informację o planowanym wydaniu nowej książki o naturze Śródziemia – „The Nature of Middle-earth”. Harper Collins i Houghton Mifflin planują opublikować ją w 2021 r. Wzmianki na ten temat po raz pierwszy pojawiły się w katalogu na Targach Książki we Frankfurcie w 2019 roku. Edycją publikacji zajmuje się Carl F. Hostetter, który otrzymał kserokopie materiałów od Christophera Tolkiena przed jego śmiercią.

„The Nature of Middle-earth” ma zawierać wcześniej niepublikowane pisma J. R. R. Tolkiena o Śródziemiu z lat 1959-1973, między innymi dość szczegółowe teksty o ziemiach, florze i faunie Númenor oraz życiu Númenóreanów. Przybliży też poglądy samego autora na temat Śródziemia i opowie o naturze świata w aspektach przyrodniczo-historycznych i metafizycznych.

Czytelników i fanów Tolkiena zachęcamy do przyjrzenia się tej publikacji, zwłaszcza jeśli spodobały Wam się „Niedokończone opowieści”.

Numenor - mapa

Spiel des Jahres, po naszemu tłumaczone jako „Gra roku”, jest nagrodą przyznawaną najlepszym grom planszowym, wraz z Kennerspiel des Jahres (zaawansowaną, ekspercką grą roku) i Kinderspiel des Jahres (grą dla dzieci). Wczoraj pojawiła się lista tytułów nominowanych, a ogłoszenie wyników nastąpi 15 czerwca dla kategorii Kinderspiel oraz 20 lipca dla Spiel des Jahres oraz Kannerspiel.

Pandemia i ciągły pobyt domu potrafią być męczące, zwłaszcza kiedy wkrada się nuda, a jedyną opcją jest ogrywanie w kółko tych samych tytułów. Nieciekawie mają też wydawcy, sprzedając dużo mniej produktów niż zazwyczaj. Z pomocą przychodzi platforma zagramw.to, uruchamiając sklep internetowy ogramy wirusa. Możecie tam kupić produkty bezpośrednio od wydawców z całej Polski, a 10% z każdej zakupionej gry trafi na zbiórkę wspierającą szpitale w walce z COVID-19. Zagramw.to, jak samo zapewnia, nie pobiera prowizji innej niż pokrycie kosztów transakcyjnych i operacyjnych.

Ogramy Wirusa

„Wiedźmin” z pewnością był najgłośniejszym i najbardziej wyczekiwanym serialem 2019 roku, co pokazują statystki oglądalności. Produkcja o zabójcy potworów przyciągnęła przed ekrany 76 milionów subskrybentów w ciągu miesiąca. Dało jej to pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych tytułów Netflixa. Zdobyła też podium wśród seriali, pokonując 3 sezon „Stranger Things”.

Co to oznacza dla samej platformy? Przede wszystkim wzrost akcji, które przewyższyły nie tylko Disneya i Amazona, ale nawet Apple'a. To jednak nie koniec rekordów – nie oszczędzono również na marketingu i promocji. „Wiedźmin” był pod tym względem najlepiej dofinansowaną produkcją w historii. Spółka wydała na ten cel ponad 879 milionów dolarów. Zwiększyła się również liczba jej abonentów – do 176 milionów.

A co to oznacza dla nas, szarych odbiorców? Z pewnością możemy liczyć na to, że Netflix nie pokusi się o utratę swojej kury znoszącej złote jaja i w 2020 oraz 2021 roku przeznaczy więcej pieniędzy na przygotowanie kolejnych sezonów „Wiedźmina” i innych tytułów, podnosząc ich jakość.

wiedzmin serial logo

Mennica Gdańska wydała dwie monety o tematyce „Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego. Jest też jedyną mennicą na świecie, która otrzymała od autora licencję na ich produkcję. To wielka gratka dla fanów „Wiedźmina” i kolekcjonerów monet.

Każda osoba, która dokona zakupu, ma możliwość pomóc opiekunom ciężko chorych osób. Do końca stycznia trwa promocja na monety, a środki z ich sprzedaży częściowo pomogą Fundacji Hospicyjnej.

Środki zebrane z akcji zostaną przeznaczone na wsparcie opiekunów rodzinnych i zapewnienie bieżącej opieki w domach ciężko chorych osób, planowana jest też budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej, które będzie mogło zaopiekować się 90 rodzinami. Więcej o całej akcji możecie przeczytać tutaj.

Na konto Fundacji wpłynie 100 zł ze sprzedaży mniejszej monety i 1000 ze sprzedaży kilogramowej. Przy zakupie przez internet w uwagach wystarczy wpisać hasło Fundacja Hospicyjna, a przy zakupie telefonicznym należy je podać obsłudze sklepu.

Pierwsza moneta wybita jest ze srebra próby 999 i waży 62,2 gramy, ma nominał 5 dolarów. Do końca stycznia można ją kupić w cenie 1399 zł. Rewers przedstawia Geralta i Yennefer, którzy próbują uratować barda Jaskra, walcząc z Dżinem. Wiedźmiński miecz jest zdobiony czystym złotem, a Yennefer trzyma kolorową kulę wydrukowaną za pomocą drukarki 3D. Na awersie widać miecze Geralta na tle sali z Cintry. Pudełko na monetę ma nadruk Wilka, symbol cechu Wiedźmina. Ta moneta ma nakład 300 sztuk.

Druga moneta o średnicy 100 mm waży kilogram i ma nominał 50 dolarów. Jej koszt to 13 999zł. Jej rewers przedstawia scenę z Calanthe, królową Cintry, i Jeżem Erlenwaldu który oświadcza, że chce pojąć Pavettę, córkę królowej, za żonę. Scena pochodzi z opowiadania „Ostatnie Życzenie”. Na awersie zobaczyć można moment przyjazdu Geralta do Cintry. Moneta zdobiona jest dwoma agatami, przechowywana w drewnianej szkatułce z grawerem o kolorze niebieskim. Kilogramowa moneta została wydana w nakładzie 200 sztuk.

Monety z Sagi Wiedźmin

„Mangaka – a sketch of life in Tokyo” jest filmem dokumentalnym ukazującym życie mangaków w Japonii oraz historię samej mangi. Skąd wzięła się manga? Kto jako pierwszy wpadł na pomysł narysowania postaci o dużych oczach? Jaki wpływ na Japonię ma manga? Jak naprawdę wygląda przemysł mangowy?

Zdawałoby się, że życie mangaki nie jest trudne, a sama praca daje wystarczająco duże zyski, by dało się z niej wyżyć. Prawda jest jednak nieco inna. Rysownicy mang zarabiają mało, a dla młodych artystów jest to hobby, nie praca na pełen etat. Bohaterami projektu będą początkujący twórcy. Film uchwyci ich pierwsze próby, sukcesy i porażki oraz pokaże, jak wygląda życie w światowej metropolii.

Zniekształcony wizerunek mangi i anime całkowicie zdominował Stany Zjednoczone i Europę. Twórcy dokumentu chcą stworzyć szczery, prawdziwy film odsłaniający wszystkie sekrety, obalający stereotypy i pokazujący, ile naprawdę znaczy manga w Japonii.

Kampania działa w systemie „wszystko albo nic”, a termin zbiórki kończy się 27 grudnia. Jeśli chcesz wesprzeć twórców, kliknij tutaj.

Mangaka logo

Podobne artykuły