Kongres Futurologiczny 2022

Dołącz do naszego serwera społeczności konwentowej na Discordzie! To dzięki niemu możesz umówić się na wspólny dojazd, znaleźć inne osoby wybierające się oraz po prostu zainteresowane wydarzeniem Kongres Futurologiczny 2022. Buduj z nami społeczność konwentową, bo naprawdę warto!

Kongres Futurologiczny 2022 - Konwenty Południowe
Fantastyka
Kategoria
10.09.2022 - 11.09.2022
Data
poniżej 500poniżej 500
Przewidywana liczba uczestników
Kraków, Rynek Główny 20 (Pałac Potockich)
Adres
Bilety:

Darmowy

Opis:

Kongres Futurologiczny w Pałacu Potockich ponownie połączy światy Kultury, Nauki i Techniki

 

Jak fikcja wpływa na naukę, a nauka na fikcję? Czy mamy szansę zetknąć się z przedstawicielami obcych cywilizacji, a jeśli tak, to czy ci obcy będą bytami biologicznymi, a może robotami? Jaki wpływ na nasze człowieczeństwo ma gwałtownie rozwijająca się technologia i czy człowiek połączony z komputerem będzie bardziej ludzki, czy cybernetyczny? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą na zbliżającym się II Kongresie Futurologicznym najlepsi polscy specjaliści z zakresu science oraz fiction.

⏩ Konferencja stanowić będzie coroczną kontynuację wydarzenia zainaugurowanego w 2021 roku jako część obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema. Wpisując się zakres promowania twórczości oraz myśli humanistycznej krakowskiego pisarza, podobnie jak było w roku ubiegłym, przyjmie formułę interdyscyplinarnego, eksperckiego forum wymiany inspiracji i poglądów pomiędzy twórcami kultury popularnej, reprezentacją środowisk naukowych, a także przedstawicielami branży technologicznej.

⏩ Poprzez zróżnicowany program paneli dyskusyjnych oraz wykładów promować będziemy twórczość współczesnych polskich pisarzy science fiction, szeroko czerpiąc z dziedzictwa literackiego Stanisława Lema i kultywując pamięć o jego dziełach. Postaramy się również przybliżyć polskie osiągnięcia naukowo-techniczne oraz podjąć dyskurs nad kierunkami rozwoju naszej cywilizacji w kontekście studiów nad przyszłością i analiz futurologicznych.

⏩ Spotkacie się między innymi z Rafałem Kosikiem, podejmującym temat roli pisarstwa science fiction w kulturze popularnej. Wysłuchacie dyskusji o poszukiwaniu życia pozaziemskiego, którą wraz z dr Agatą Kołodziejczyk podejmą ks. dr hab. Adam Świeżyński i dr inż. Tomasz Zawistowski, twórca pierwszego polskiego satelity naukowego „Lem”. Dowiecie się od Jacka Wyszyńskiego, prezesa Pyramid Games, jak wiele zagadnień z zakresu astronautyki można zawrzeć w grach wideo. Na pytanie, czy technologia zapewni nam szczęście, spróbuje odpowiedzieć dr Paweł Fortuna.

⏩ Wydarzenie skierowane jest do wszystkich pasjonatów science fiction oraz osób zainteresowanych rozwojem naukowo-technicznym. Konferencja ma charakter niekomercyjny, z wolnym wstępem dla każdego. Całość spotkań zostanie utrwalona w formie audiowizualnej i umieszczona w Internecie, aby ci, którzy nie będą mogli bezpośrednio w niej uczestniczyć, mieli możliwość późniejszego wysłuchania dyskusji oraz wykładów.
Kongres Futurologiczny 2022 to jedyne takie wydarzenie, które na eksperckim forum po raz kolejny połączy świat kultury, nauki i techniki.

Linki:
Dodaj do:
Ocena:
0/10