Konwenty Południowe przywiązują dużą wagę do prezentacji wydarzeń z cosplayerami. Dla odmiany proponuję przeczytać nie o cosplayu, lecz o czymś – moim zdaniem – zbliżonym. Bohaterowie tej relacji nie przebierają się jednak za postacie z anime czy gier, ale za żołnierzy (i nie tylko), a obszar ich zainteresowań sięga od antyku aż po konflikty, które zakończyły się zaledwie kilka lat temu.
Jak co roku od czterech edycji (za wyjątkiem okresu okołocovidowego), na przełomie marca i kwietnia odbyły się chlubne Śląskie Dni Fantastyki, czyli jedyny do tej pory konwent, któremu udaje się przetrwać w okolicy Katowic i cyklicznie przejmuje mury chorzowskiego liceum. Co tym razem przygotowali kreatywni organizatorzy? Czy udało im się spełnić własne oczekiwania? Jak bawili się uczestnicy? I co najważniejsze: dlaczego ŚDF 2024 były takie toksyczne? Tego i jeszcze więcej dowiecie się z tekstu poniżej!
Ścieżka dźwiękowa z filmów i seriali anime potrafi nieraz spowodować kalejdoskop emocji, chwycić za serce, wzruszyć i wzbogacić doświadczenia z oglądanej historii. Dzięki muzyce cieszymy się wraz z bohaterami, razem z nimi płaczemy, a także im kibicujemy. Często jest ona również doceniana nawet przez osoby, które z anime niewiele mają wspólnego. Dlatego koncert muzyki z anime był tylko kwestią czasu. Jak udało się więc pierwsze tego rodzaju wydarzenie, jakim było Anime Symphony 2024 – koncert symfoniczny muzyki z anime?
Była to już druga edycja Book Game, zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków. To właśnie tam, na ulicy Galicyjskiej 9, znanej choćby z Magnificonów czy Krakowskich Targów Książki, zorganizowano wydarzenie skupione na grach planszowych. Już na wspomnianych Targach Książki nie brakowało wystawców planszówkowych, choć przeważały oczywiście wydawnictwa książkowe, więc organizacja imprezy skupionej na bardziej aktywnej rozrywce niż czytanie powinna być dla organizatorów łatwa. Czy tak właśnie było i co mogliśmy zobaczyć na tegorocznym Book Game? Tego dowiecie się w kolejnych akapitach.
Przed nami święta, a za nami Xmascon 2023. Jak w tym roku wyglądał ten najbardziej świąteczny konwent i czy konkurencja w postaci Magnificonu Winter Expo 2023 wpłynęła na jakość wydarzenia?
W weekend, 18-19 listopada, w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku po raz dziesiąty odbył się Tsuru Japan Festival. Czy edycję jubileuszową konwentu spod znaku żurawia można uznać za sukces?
Gry bitewne, zwłaszcza te osadzone w realiach fantasy i science-fiction, są coraz częściej uprawianym hobby. Niektóre z nich – tak jak gry z uniwersum Warhammera 40 000 od Games Workshop – stały się częścią kultury popularnej. Jednak na relacjonowanym konwencie nie było tłumów. Na zlot fanów gry BattleTech do Poznania przyjechało nieco ponad 30 osób. Była to wystarczająca liczba, aby bawić się wyśmienicie, grając też w inne tytuły, powiązane jednak motywem wojny w dalekiej przyszłości.
W weekend 28-29 października w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego im. Poznańskich Olimpijczyków odbył się AnimeCon Halloween 2023. Czy konwent mangi i anime straszył jedynie nazwą, czy może mroczna tematyka wydarzenia odbiła się również na organizacji?
W weekend 30.09.2023-1.10.2023 w Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie odbyła się pierwsza edycja konwentu mangi i anime Tsukimi. Swoją tematyką wydarzenie nawiązywało do japońskiego Święta Księżyca o tej samej nazwie. W jaki sposób świętowano w Chorzowie?
Na przełomie miesiąca, 30 września i 1 października, miał miejsce kolejny już w tym roku konwent w Chorzowie – tym razem zorientowany wokół tematyki mangowej z elementami kojarzonymi ze Świętem Pełni Księżyca, które miało miejsce w Japonii w tym właśnie terminie. Jak wypadł debiut konwentu, czy wyróżnił się z tłumu i czy warto czekać na następną edycję? Czytajcie dalej!