21 450 stron, osiemdziesięciocentymetrowy grzbiet i siedemnaście kilogramów wagi – tak prezentuje się najdłuższa książka, a raczej książko-rzeźba, świata. Autorem tego dzieła jest Ilan Manouach, komiksowy artysta koncepcyjny. Wydrukował i skleił wszystkie rozdziały mangi „One Piece”, tworząc z nich najdłuższą książkę na świecie.

Poprzez celowe użycie internetowych scanów mangi zamiast oryginalnych kopii rzeźba jest materializacją ekosystemu internetowego rozpowszechniania komiksów. Jest też zobrazowaniem, w jaki sposób komiksy funkcjonują nie tylko jako literatura, ale również jako produkty.

Mimo że powstanie projektu nie było konsultowane ani z wydawcą oryginału, ani z autorem mangi, wydawnictwo JBE Books nie uznaje sprzedaży rzeźby za naruszenie praw autorskich, argumentując to faktem, iż książki i tak nie da się przeczytać.

Za pośrednictwem wydawnictwa JBE Books do sprzedaży trafiło 50 kopii, z czego wszystkie zostały ponumerowane i podpisane przez artystę. Koszt jednej takiej rzeźby to 1900 euro (około 9 tysięcy złotych). Obecnie wyprzedane zostały wszystkie egzemplarze.

zdjęcia autorstwa JBE Books

One Piece

One Piece

One Piece

Tagged Under