Pisarka zmarła 22 stycznia w Portland. Informacja o jej śmierci została potwierdzona przez jej syna, Theo-Downes-Le Guin. Bezpośrednia przyczyna jej śmierci jest nieznana. Ursula pozostawiła męża, dwóch braci, troje dzieci i czwórkę wnucząt.

Ursula K. Le Guin urodziła się w Berkeley, w stanie Kalifornia, 21 października 1929 roku. Jej ojcem był znany antropolog Alfred L. Kroeber, a matką - pisarka Theodora Kroeber. Pisarstwem zaczęła interesować się w wieku 11 lat, chociaż jej powieści z początku były odrzucane. Umieściła je później w cyklach „Ziemiomorze” i „Ekumena”.

Zasłynęła powieścią „Lewa ręka ciemności”, którą wydała w 1969 roku. Od tamtego czasu wydała mnóstwo powieści, esejów i zbiorów opowiadań, a także trzy cykle „Ziemiomorze”, „Kotolotki” i „Ekumena”. W swoich dziełach poruszała problemy społeczne, wprowadziła feminizm do literatury fantasy i sci-fi, negowała tyranię, przemoc i konformizm. Było w nich widać również silny wpływ antropologii kulturowej i socjologii.

Jej twórczość przetłumaczono na ponad 40 języków i sprzedano w wielomilionowych nakładach. Zdobywała i była nominowana do wielu nagród, chociaż często krytykowała cały system nadawania ich.

 

Tagged Under