Memuuu

memuuu

rebel

Wydawca: Zespół Rebel
Autor: Captain Macaque
Rodzaj: Karciana
Poziom skomplikowania rozgrywki: Prosty
Losowość: Minimalna
Gra składa się z: 

- 72 kart Memuuu
- 3 kart krów
- Instrukcji

 

Potrzebujesz luźnej gry z prostymi zasadami? Z pomocą przychodzi wydawnictwo Rebel z tytułem „Memuuu”.

„Memuuu” to szybka gra, która ćwiczy refleks i pamięć. Zadaniem uczestników jest zapamiętywanie kart wykładanych na stół i szybka reakcja, gdy w stosie pojawi druga taka sama karta. Swoimi zasadami rozgrywka trochę przypomina popularną grę „Memory”.

Jak grać, aby zwyciężyć? Zgodnie z motywem przewodnim osoba, która ostatnio widziała krowę, tasuję talię kart. Po przetasowaniu kładzie stos rewersem do góry, odwraca wierzchnią kartę i ustawia ją odkrytą na środku stołu. Następnie odsłania drugą kartę i ją również umieszcza odkrytą na pierwszej karcie, tworząc w ten sposób stos. Karty są układane jedna na drugiej, tak by zakryć wcześniejsze. Jeśli którykolwiek z uczestników pamięta, że widział już wcześniej obecnie wyłożoną kartę (tzn., że identyczna karta znajduje się już w stosie), zakrywa ręką stos i mówi na głos, jaka karta się powtarza (np. marchewka na zielonym tle). Reszta sprawdza, czy gracz ma rację. Jeśli tak, to zgarnia wszystkie odkryte karty ze stosu, a jeśli nie, to przekazuje wszystkie odkryte karty pozostałym graczom (po jednej karcie po kolei, zaczynając od uczestnika siedzącego po jego lewej stronie).

Trzeba jednak zachować czujność, gdy wyłoni się krowa! Jeśli wierzchnią kartą jest ten łaciaty ssak, to gracz, który jako pierwszy wykaże się zwinnością i zakryje ręką stos, zdobywa wszystkie odkryte karty.

Gdy ostatnia karta z talii zostanie wyłożona, a żaden uczestnik nie pamięta, czy taka sama karta znajduje się już w stosie, następuje koniec rundy. W tym momencie każdy przelicza uzbierane karty. Gracz, który zgarnął ich najwięcej, wygrywa rundę. Następną rozgrywkę rozpoczyna osoba siedząca po lewej stronie zwycięzcy. Grę uważa się za zakończoną, gdy wszyscy uczestnicy tasowali i wykładali karty. Uczestnik, który zatriumfował najwięcej razy, zostaje zwycięzcą.

Wprawieni zawodnicy mogą spróbować swoich sił w trybie eksperckim – w tej wersji, aby zgarnąć karty, trzeba zakryć stos ręką i powiedzieć, jakie dwie pary znajdują się w stosie.

Gra „Memuuu” została wydana w kwadratowym, poręcznym kartonie. Oprawa graficzna opakowania przyciąga wzrok niczym magnes. Główną postacią gry jest krowa, która spogląda na nas zza liter tytułu. Dodatkowo na opakowaniu wykorzystano efekt rozlanego mleka. Na kartach przedstawiono osiem różnych przedmiotów na trzech rodzajach tła (niebieskim, zielonym oraz czerwonym). Rysunki są doprawdy przeurocze i nie da się nie uśmiechnąć, gdy spogląda się np. na marchew z lekko poirytowaną miną.

Według producenta, gra jest przeznaczona dla 2-6 osób. Moim zdaniem jest idealna na rodzinne rozgrywki z dziećmi. Zasady są bardzo prosto i przejrzyście opisane, a ich wytłumaczenie zajmuje niecałe 5 minut. „Memuuu” uważam za dobry filler, który może się sprawdzić pomiędzy cięższymi tytułami. Opakowanie jest małe, więc zmieści się do plecaka czy torebki, dzięki czemu możemy je mieć zawsze pod ręką.

Tagged Under