bazy danych

The Manga Guide: Bazy Danych

pwn

Autor: Azuma Shoko, Takahashi Mana
Wydawnictwo: PWN
Ilość tomów: 1
Cena okładkowa: 69,00 zł

Księżniczka Rurunia rządzi Królestwem Kod – krainą słynącą z handlu owocami. Jednym z wielu obowiązków księżniczki jest zarządzanie eksportem dóbr do innych krajów. Jednak system, którego używa, okazuje się być bardzo niepraktyczny i sprawia wiele problemów. Razem z Cainem – swoim przyjacielem, oraz wróżką Tico Rurunia próbuje zgłębić tajniki budowy i zarządzania bazami danych, które mają pomóc rozwiązać wszystkie problemy.

Wróżka Tico, która jest strażniczką wiedzy zawartej w podręczniku, tłumaczy księżniczce i jej przyjacielowi – a przy okazji i nam – czym są bazy danych, jak je tworzyć, analizować oraz jak ich używać. Poznajemy również podstawy języka SQL wykorzystywanego do aktualizacji i pobierania danych oraz tworzenia raportów. Najpierw w krótkich komiksach Tico wprowadza nas w temat, a potem wszystkie niezbędne informacje możemy znaleźć pod koniec działu. Znajdują się tam również ćwiczenia – przy ich rozwiązywaniu można wykorzystaćw praktycezdobytą wiedzę. Na samym końcu podręcznika znajdują się często używane instrukcje języka SQL oraz indeks pojęć.

„The Manga Guide: Bazy danych” to druga pozycja z serii „The Manga Guide” od wydawnictwa PWN. Muszę przyznać, że jest o wiele lepsza niż jej poprzedniczka. Historia mangowa jest o wiele ciekawsza i barwniejsza, możemy też w jakiś sposób identyfikować sięz postaciami. Nie wychwyciłam również żadnych błędów językowych,zwłaszcza tych rodzących się w procesie tłumaczenia. Całość jest napisana prostym i łatwym do zrozumienia językiem, przez co nawet ktoś, kto nie ma pojęcia o bazach danych, jest w stanie wielezrozumieć i wynieść sporo wiedzy. Wszystkie instrukcje zebrano pod koniec rozdziałów i bardzo szczegółowo objaśniono. Ogromnym plusem są ćwiczenia (prawidłowe odpowiedzi do nich znajdują się na końcu działów), dzięki którym możemy określić rzeczywisty stan swojej wiedzy i poćwiczyć to, o czym przed chwilą czytaliśmy.

Tworzenie baz danych to bardzo przydatna umiejętność. Jeśli zawsze mieliście problem z zadaniami informatycznymi, to myślę, że warto sięgnąć po ten tytuł. W prosty i bardzo przyjemny sposób możecie zdobyć użyteczną wiedzę!

Tagged Under