the manga guide wszechswiat

The Manga Guide: Wszechświat

pwn

Autor: Kenji Ishikawa, Kiyoshi Kawabata
Wydawnictwo: PWN
Ilość tomów: 1
Cena okładkowa: 69,00 zł

Fascynuje cię kosmos? Powstanie wszechświata jest najważniejszą zagadką twojego życia? Jeśli przy okazji jesteś fanem mangi, to z pewnością zainteresuje cię „The Manga Guide: Wszechświat”. Ta pozycja to przewodnik po najważniejszych faktach i zagadnieniach związanych z astronomią i wszechświatem.
Całość podzielona jest na pięć rozdziałów, a w ich tematykę wprowadzają nas dziewczyny z kółka teatralnego jednej z japońskich szkół. Z pomocą profesora z wydziału astronomii odkrywają tajemnice kosmosu. Po każdym mangowym wprowadzeniu wszystkie przedstawione zagadnienia wytłumaczone są w podręcznikowy sposób, zatem połowa książki to manga, a druga połowa to objaśnienia. Myślę, że to dobre rozwiązanie, bo umieszczenie takiej ilości wiedzy w samym komiksie byłoby bardzo niepraktyczne i nużące.

Pierwsza rzecz, która bardzo mi się spodobała, to zamieszczenie w podręczniku elementów pochodzących z japońskiej kultury. W prologu przedstawiona jest historia księżniczki Kaguyi, która jest bardzo ważną postacią często występującą w japońskiej popkulturze. Drugą rzeczą było to, że dziewczyny, próbując przedstawić zjawiska zachodzące w kosmosie, używały bardzo prostych porównań, takich jak na przykład dmuchanie balonu jako metafory ciągle rozszerzającego się wszechświata. Dzięki temu osoby, które nie posiadają zbyt dużej wiedzy na temat astronomii, mogą łatwiej zobrazować sobie niektóre fenomeny. Definicje są napisane w prosty do zrozumienia sposób, a do większości z nich dołączone są rysunki i diagramy.

Za polską wersję językową odpowiada wydawnictwo PWN, dlatego możemy uznać ten tytuł za rzetelne źródło informacji. Jednak wkradło się kilka rażących błędów, których nie spodziewałam się znaleźć w książce wydanej przez wydawnictwo naukowe. Zacznijmy od tłumaczenia. Niestety, podczas czytania da się zauważyć, że manga została przełożona z języka japońskiego – badzo dużo wyrazów jest przetłumaczonych dosłownie i mimo że znaczeniowo się zgadzają, to w języku polskim brzmią trochę nienaturalnie. W dodatku kilka razy pomylono płeć brata jednej z bohaterek i on również wypowiada się w formie żeńskiej. Szkoda również, że przetłumaczone zostały tylko „dymki” rozmów. Wszelkie onomatopeje w tle pozostały w oryginalnej wersji. Pojawiło się też kilka błędów, przez które sama zaczęłam kwestionować swoją znajomość języka polskiego, takie jak „na prawdę” czy „nie mniej jednak” pisane oddzielnie. Biorąc pod uwagę całokształt, mam wrażenie, że zabrakło osoby, która przeczytałaby całość i wyłapała takie właśnie nieścisłości, które psują ogólne wrażenie.
„The Manga Guide: Wszechświat” jest dobrym zbiorem informacji przedstawionych w ciekawy sposób. Sam pomysł stworzenia podręcznika w wersji mangowej jest obiecujący. Myślę, że mimo tych kilku błędów językowych spokojnie można potraktować ten tytuł jako rzetelne źródło informacji. Jeśli ciekawi was wszechświat to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł!

Tagged Under