kobato

Kobato

JPF

Autor: CLAMP
Wydawnictwo: J.P.FANTASTICA
Ilość tomów: 6
Cena okładkowa: 19,90 zł

„Kobato” to manga wydana przez grupę Clamp, która na swoim koncie ma także „Chobits” i „Wish”. Główną bohaterką jest Kobato Hanato i to od jej imienia wywodzi się tytuł mangi. Dziewczyna przybyła na Ziemię z niebieskim, pluszowym pieskiem, by zrealizować swe życzenie. Jednakże najpierw musi spełnić określony warunek – napełnić buteleczkę wyleczonymi sercami ludzi. Pierwszym zadaniem Kobato jest zdobycie butelki, co wcale nie jest takie łatwe, ponieważ jest dokładnie sprawdzana przez Ioryogi’ego – gadającego pluszowego pieska, który jest towarzyszem Kobato. Zapalona do działania dziewczyna chce jak najszybciej wykonać swoje zadanie, jednak pomimo tego, że ludzie naokoło mają pełno trosk, problemów, niechętnie przyjmują pomoc od nieznajomej. Dodatkowo Kobato przez swoją naiwność ciągle wpada w kłopoty, dlatego najpierw musi się wiele nauczyć o życiu na Ziemi i jej mieszkańcach. Z pomocną łapą zawsze przychodzi Ioryogi, który pomimo uroczego wyglądu ma wybuchowy charakter, łatwo traci cierpliwość i w dość ostry sposób wytyka swojej towarzyszce błędy oraz ją karci. Przeszłość gadającego pieska jest nam nieznana, jednak możemy się domyślać, że wcześniej Ioryogi wyglądał inaczej.

Już od samego początku Kobato ma pod górkę: pierwsze próby zdobycia buteleczki kończą się niepowodzeniem, a nieporadna dziewczyna nie ma dachu nad głową i jest zmuszona spać na placu zabaw. Dodatkowo łatwo wpada w tarapaty, lecz wyciąga ją z nich nieznajomy, który nie daje sobie nawet podziękować. Jednakże los w końcu uśmiecha się do bohaterki i trafia ona do przedszkola Yomogi, którego właścicielka – Sayaka Okiura – jest zadłużona i potrzebuje rąk do pracy. Dziewczyna bez wahania oferuje swoją pomoc. Nie chce w zamian pieniędzy, pragnie tylko uleczyć serce pani Sayaki. W przedszkolu spotyka młodzieńca, który pomógł jej wcześniej – Kiyokazu Fujimoto. Wybawca dziewczyny jest dość szorstki wobec niej i sprawia wrażenie mało przyjaznego. Co gorsza, długi przedszkola są niemałym problem, przez co Kobato zostaje wciągnięta w kolejne kłopoty.

„Kobato” to historia przedstawiona w dość cukierkowy sposób, poruszająca życiowe problemy. Główna bohaterka jest urocza, szczera, niewinna, łagodna i zawsze oddanie wierzy w ludzi. Jej postać może budzić u czytelników irytację, jeśli ktoś bardzo nie lubi niezdarnych, słodkich osobowości. Z drugiej strony, kto inny niż pogodne dziewczę pasowałoby do roli uzdrawiacza ludzkich serc? Bardzo dobrze przedstawiono postać pani Sayaki, która jest silną kobietą po przejściach i nie użala się nad swoim losem. Wątek opiekuna Kobato – Ioryogi’ego – wprowadza nutę tajemnicy, na czym zyskuje cała fabuła.
Manga jest lekka i może poruszyć wrażliwych odbiorców, ponieważ z podobnymi troskami życia mamy do czynienia na co dzień. Kreska jest bardzo delikatna i słodka, tła są przedstawiane rzadko, jedynie wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Bohaterowie narysowani są bardzo dokładnie, ich ubrania są ładne (w szczególności zróżnicowane stroje Kobato). Jedyna rzecz, do której mogę się przyczepić, to pysk pluszowego pieska, który wiele razy był otworzony pod dziwnym kątem, co wręcz raziło w oczy i nie pasowało do słodkiej maskotki. Szczególne pochwały należą się za kolorowe okładki oddające klimat całej serii. Co można jeszcze dodać? Manga pod względem graficznym jest ładna, ale bez fajerwerków. Tłumaczenie jest proste i przejrzyste, przez co tomy czyta się szybko.

Ten tytuł polecam przede wszystkim fanom optymistycznych, kolorowych historii o szczęśliwym zakończeniu. Jeśli jesteś zwolennikiem zwrotów akcji, zawiłej fabuły czy tajemniczych postaci, to stanowczo odradzam tę serię. Znajdziesz tu tylko pogodny klimat z niezdarną bohaterką ogrzewającą ludzkie serca.

Tagged Under