hiroki endo krotkie historie.jpg

Hiroki Endo - krótkie historie

JPF

Autor: Hiroki Endo
Wydawnictwo: JPF
Ilość tomów: 1
Cena okładkowa: 44,99 zł

To, że sięgnęłam po tomik opowiadań Hirokiego Endo, jest w dużej części zasługą okładki. Znajduje się na niej tajemnicza dziewczyną, wokół której leżą pluszowe pandy z mieczami i nożami wystającymi z głów – wygląda to naprawdę intrygująco. Co więcej, w mandze znajdują się historie, których głównymi bohaterami są członkowie yakuzy. Jako że jestem miłośniczką historii kryminalnych, koniecznie musiałam zapoznać się z tą propozycją. Było warto!

Tomik zawiera siedem opowiadań autora, w tym jedno bonusowe. Jeśli chodzi o ich tematykę, to jest ona zróżnicowana. Znajdziemy tutaj bowiem historie o yakuzie, uczniach, grupie teatralnej, mangace oraz motyw z gatunku science-fiction. Każde z nich ma ciekawą fabułę i zaskakujące zakończenie.

Opowiadanie „Kruki, dziewczyna i yakuza” jest jednym z moich ulubionych. Przedstawia historię mężczyzny Aokiego, który jest członkiem gangu. Szef organizacji bardzo go ceni, co nie podoba się innemu członkowi. Zazdrosny mężczyzna postanawia zabić Aokiego, jednak bohaterowi udaje się uciec. Ciężko ranny chłopak spotyka na swojej drodze dziewczynę, która uchodzi za miejscową wariatkę. Mieszka bowiem sama z ogromnym stadem kruków, którymi się opiekuje. Przy bliższym poznaniu okazuje się, że dziewczyna jest bardzo miłą i mądrą osobą, którą nasz bohater szczerze polubił, jednak jego tropem nadal podąża bezlitosny i żądny krwi przestępca, co nie pozwala Aokiemu nacieszyć się nową znajomością.

Drugie opowiadanie, które szczególnie mi się spodobało, otrzymało tytuł: „Na pewno jest bardzo ładna”. Tym razem główną bohaterką jest licealistka Mina. Mieszka sama z ojcem, ponieważ jej matka i siostra zginęły w wypadku samochodowym. To bardzo cicha dziewczyna, która całe dnie spędza na czytaniu książek. Ma tylko jedną przyjaciółkę i jest tak nieśmiała, że brakuje jej nawet odwagi zagadać do chłopaka, który jej się podoba. Tematy damsko-męskie są dla niej tabu. Jednak kiedy pewnego dnia w rzeczach swojego ojca znajduje kasetę z filmem pornograficznym, a potem odkrywa, że jej ojciec się z kimś spotka, Mina zmienia się w kogoś zupełnie innego.

Te dwa tytuły zdecydowanie najbardziej mnie wciągnęły, jednak pozostałe wcale nie są gorsze. Autor naprawdę dobrze przemyślał fabułę każdego z opowiadań, a także konstrukcję postaci. Cechą wspólną każdej z historii jest to, że jej bohaterowie żyją w prawdziwym, nieraz bardzo bezwzględnym i brutalnym świecie. Autor ani trochę nie próbuje idealizować rzeczywistości. To właśnie ten realizm opowiadań sprawia, że są one tak interesujące. Poza tym każde z nich kończy w się niebanalny i nieszablonowy sposób oraz trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.

Na uwagę zasługuje dodatkowo fakt, że każda z postaci jest ciekawa pod względem psychologicznym. Nie ma tutaj bowiem bohaterów, którzy są albo tylko źli, albo tylko dobrzy. Każdy inaczej radzi sobie z otaczającą go rzeczywistością oraz doświadczeniami z przeszłości. Autor naprawdę dobrze pokazał, jak dane czynniki mogą wpłynąć na osobowość i psychikę człowieka.

Według mnie jedynym minusem jest to, że postacie rysowane przez autora są do siebie nieraz bardzo podobne. Z tego powodu czasem zdarzało mi się pomylić bohaterów, jednak nie zmienia to faktu, że cały komiks jest naprawdę świetny!

Podsumowując: jak najbardziej polecam zapoznanie się z komiksem Hirokiego Endo. Stworzył on bowiem ciekawy i bardzo zróżnicowany zbiór opowiadań. Jednak należy pamiętać, że ta pozycja z powodu brutalnych i erotycznych scen przeznaczona jest dla osób pełnoletnich. To jak do tej pory najlepszy zbiór historii, który miałam okazję przeczytać i mam nadzieję, że JPF wyda więcej mang tego jakże interesującego twórcy.

Tagged Under