srebrny trojkat

Srebrny Trójkąt

JPF

Autor: Moto Hagio
Wydawnictwo: J.P.Fantastica
Ilość tomów: 1
Cena okładkowa: 44,99 zł

Z reguły omijam mangi josei. I nie chodzi tu o to, że tego typu publikacje skierowane są do kobiet. Po prostu jak dotąd nie znalazłem pozycji, która by mnie zainteresowała na tyle, żebym się w nią zagłębił. Tak było do czasu, gdy wydawnictwo JPF postanowiło wydać mangę „Srebrny Trójkąt”, której autorką jest Moto Hagio. Moją uwagę przykuła piękna, tajemnicza okładka, która z pewnością wyróżnia się na tle wielu innych. Choć oczywiście jest ona tylko ozdobą, to zachęciła mnie do przyjrzenia się bliżej pozycji, której recenzję macie okazję właśnie czytać.

„Srebrny Trójkąt” opowiada o osobliwych mieszkańcach pewnej planety (cóż, chyba niezbyt często spotyka się ludzi o podłużnych, złotych źrenicach), którzy posiedli wyjątkową umiejętność – odkrywania przyszłości za pomocą... muzyki. Zdolność ta była tak bardzo niesamowita, że planeta została wciągnięta w wojnę i przepadła na zawsze. Przynajmniej tak mówi legenda. Jednak po trzydziestu tysiącach lat pojawia się istota, której wygląd wyraźnie wskazuje na to, iż przybyła ona ze Srebrnego Trójkąta. Główny bohater, Marley, wyrusza w podróż, podczas której będzie próbował rozwikłać tajemnicę z przeszłości.

Brzmi intrygująco? Bo taką właśnie mangą jest „Srebrny Trójkąt”. Jest to na tyle specyficzna pozycja, że nie odsłania ona wszystkich kart przy jednej lekturze. Żeby dokładnie ją zrozumieć, trzeba zapoznać się z nią kilka razy. Historia rozwija się stopniowo i potrafi skutecznie zaskoczyć czytelnika. Kiedy już wydaje nam się, że poznaliśmy właściwą odpowiedź, Moto Hagio udowadnia nam, że tak naprawdę jest zupełnie inaczej. Często zadawałem sobie pytanie „o co tu chodzi?”, ponieważ autorka w wielu miejscach nie mówi wszystkiego wprost. Co prawda niektóre wątki zostają wyjaśnione, jednak większość owianych jest tajemnicą i tylko odbiorca może próbować wytłumaczyć sam sobie ich znaczenie.

Marley jest wyjątkowo ciekawą postacią, a jego zdolność ma ogromne znaczenie. Jednak czytelnik dopiero z czasem zdaje sobie sprawę, jak dobrze zaplanowano ujawnianie informacji na jego temat. Jego podróż to pasmo wielu niespodziewanych zwrotów akcji. Jednak największa zabawa zaczyna się w chwili, gdy Hagio miesza wiele wątków, w których Marley odgrywa różne role. Nie sposób przewidzieć, co się z nim stanie i jak bardzo jego istnienie wpłynie na przebieg historii. Trudno odgadnąć też jego zachowanie i odkryć prawdziwe intencje bohatera. Prowadzi to również do sytuacji, w której tak naprawdę nie wiemy, czy lubić go, czy nie lubić.

Kreska, ze względu na to, iż jest dość staromodna, może zniechęcić do czytania co niektóre osoby. Jednak jest w niej piękno i ma ona swój wyjątkowy charakter, do którego trzeba po prostu przywyknąć.

Wydanie JPF-u jak zwykle stoi na wysokim poziomie. Druk jest wysokiej jakości, onomatopeje dobrze dobrane, a tłumaczenie, mimo iż miejscami jest specyficzne, dobrze oddaje klimat historii. „Srebrny Trójkąt” został wydany jako Mega Manga i jego cena to 44,99 zł. Jeżeli nie lubicie josei, a specyficzna kreska was odstrasza, ta pozycja może nie przypaść wam do gustu. Jednak w przypadku, gdy lubicie mangi, które zostawiają czytelnikowi pole do interpretacji i które trzeba przeczytać kilka razy, żeby dokładnie je zrozumieć, możecie sięgnąć po tę bez wątpienia wyjątkową i oryginalną publikację. Bo Moto Hagio stworzyła dzieło nietypowe, w które przelała swoją wizję przyszłości. A odbiorca, w którego ręce trafi ta pozycja, będzie mógł zapoznać się z czymś, co w wielu miejscach skutecznie go zaskoczy i udowodni swoją wartość. Tytuł ten to doskonały przykład czegoś, co pokazuje, że nie wszystko jest takie, jak mogłoby się wydawać.

Tagged Under