Tytuł mangi

Odrodzona jako czarny charakter w grze otome, gdzie wszystkie ścieżki prowadzą do złego zakończenia

Nazwa Wydawnictwa

Autor: Nami Hidaka, Satoru Yamaguchi
Gatunek: komedia, fantasy, odwrócony harem, romans, szkolne, isekai
Wydawnictwo: Waneko
Liczba tomów: 5+
Cena okładkowa: 22,99 zł

Recenzja została napisana po przeczytaniu 4 tomów

Kto by nie chciał na chwilę znaleźć się w historii pełnej przystojniaków? Manga „odrodzona jako czarny charakter w grze otome, gdzie wszystkie ścieżki prowadzą do złego zakończenia” jest właśnie taką historią.

Uwielbiam długie tytuły, jakże one są wymowne! Główna bohaterka jest czarnym charakterem w grze otome, gdzie każda ścieżka prowadzi do złego zakończenia, a Caterina stara się robić wszystko, aby go uniknąć. 

Czymże byłby isekai bez przypadkowej śmierci w równie przypadkowym wypadku drogowym? To od takiej perypetie Cateriny Claes, głównej bohaterki omawianego dziś tytułu się rozpoczęły. Witamy w świecie, w którym przystojniacy pojawiają się na każdym kroku. Oto gra otome!

Słyszę jakieś ziewnięcia w tle, dajcie mi jeszcze chwilę! To nie jest kolejna nudna historia oparta na schemacie niewinnej dziewczyny i idealnych adoratorach. Świat przedstawiony jest rozbudowany, tak samo jak każdy bohater, akcja dzieje się odpowiednio szybko, ale przede wszystkim pomysł nie jest typowy. W grach randkowych, gdzie mamy wiele pięknych chłopców zwykle wcielamy się w niewinną i śliczną dziewczynę, ale nie tu! Caterina z gry jest czarnym charakterem, złą do szpiku kości szlachcianką, która znęca się nad ubogą Marią. Czy istnieje dobre zakończenie dla takiej bohaterki? Tak, jest nim wygnanie z kraju. Złym zakończeniem jest śmierć. Niezbyt optymistycznie.

Nasza bohaterka trafia do gry w skórze Cateriny i podąża jej ścieżką fabularną. Jednak po odzyskaniu wspomnień jej charakter zmienia się w taki, jak z poprzedniego życia. I całe szczęście! Caterina opracowuje genialny plan mający uchronić ją przed marnym losem. Uczy się magii, choć ze słabym skutkiem, jej szczytem umiejętności jest wyczarowanie małej górki z ziemi. Do tego zostaje prawdziwą farmerką, żeby po wygnaniu móc przetrwać i utrzymać się z uprawy roli.

Powodem jej przyszłego wygnania (według gry) ma być romans Marii z którymś z panów, którzy uchronią ją przed okropną Cateriną. Ale hola hola, przecież Caterina ma teraz całkowicie inny charakter. Czy ciepło jej serca, delikatna niewinność i szczerość zmieni jej los?

Fabuła jest na tyle ciekawa, że szybko zapomnicie o początkowym celu bohaterki i będziecie z zapartym tchem pochłaniać kolejne strony pełne rozbudowanych dialogów i pięknych rysunków. Sami bohaterowie są zróżnicowani. Mamy przystojnego księcia Geordo, tajemniczego i skrytego Nicola, przybranego, uroczego brata Keitha, niegrzecznego brata Geordo – Alana i śliczne przyjaciółki Catariny, które poznacie sami (cii). Komu najbardziej będziecie kibicować przy czytaniu?

Romans jako gatunek rządzi się swoistymi prawami i pewne wątki, które pojawiają się również tutaj, są dla niego dość charakterystyczne. Przykładowo: Caterina jest piękną, ale skrajnie naiwną dziewczyną. Często nie zauważa ona zalotów pod jej adresem, co może zarówno zauroczyć́, jak i zirytować. Na szczęście jednak postać ta nie jest całkowicie definiowana przez swoją kliszę i wybija się z jej ram pozostałymi cechami charakteru. Podobnie inne postaci – chociaż wpasowują się w typowe dla romansu role, mają jednocześnie coś, co czyni je wyjątkowymi. To sprawia, że poznawanie ich losów jest po prostu przyjemne.

Prawie na koniec dodam, że każdy tomik mangi ma dodatek w postaci nowelki do poczytania. Jest to parę stron bez obrazków, które dodają złożoności historii. Możemy zobaczyć Catarinę z trochę innej strony poznając jej… sny. Przykładowo jeden z nich jest isekaiem w isekaiu. Bohaterowie z mangi przenieśli się do świata, z gry RPG, gdzie stają się poszukiwaczami przygód i mają uratować świat przed władcą demonów.

Dla kogo jest adresowana manga? Nie tylko do dziewczyn! Jeśli świat fantasy, isekaie, lekkie historię, jednak z nutką intrygi i rozbudowanymi bohaterami, koniecznie przeczytaj ten tytuł! Manga dostała nawet swoją adaptację anime z równie długą nazwą: „Otome Game no Hametsu Flag shika Nai Akuyaku Reijou ni Tensei shiteshimatta...”. Wyszła ona w 2020 i zdobyła duże uznanie i popularność. Manga zawiera więcej smaczków, w tym nowelkę, dlatego polecam ją, nawet jeśli widział*ś ten tytuł.

Manga pokazuje jak bardzo nasze wybory i podejście wpływają na życie. Jeśli grałeś, drogi czytelniku, kiedyś w japońską grę randkową w stylu otome lub galge, na pewno wiesz, o czym mówię! Poznaj dalsze losy Cateriny i dowiedz się, czy uda jej się odmienić własny, nie oszukujmy się – zły, los.

Tagged Under