szkolne zycieSzkolne Życie!

wanekoAutor: Sadoru Chiba, Nitroplus
Wydawnictwo: Waneko
Ilość tomów: 8 (ciągle wychodzi)
Cena okładkowa: 19,99 zł

"Szkolne życie!" (w oryginale Gakko Gurashi!) to manga, która doczekała się swojej adaptacji w postaci dwunastoodcinkowego anime w sezonie letnim 2015. Na pierwszy rzut oka wygląda jak kolejna seria o słodkich dziewczynkach i ich szkolnych perypetiach, ale im dłużej czytamy bądź oglądamy, dowiadujemy się, że nie do końca tak jest. Warto zaznaczyć, że scenariusz anime różni się kolejnością od tego, co jest w mandze. Twórcy anime pozwolili sobie "poskakać" trochę po poszczególnych wątkach, natomiast w mandze wszystko jest przedstawione chronologicznie. Manga cały czas wychodzi, w Japonii ukazało się już 8 tomików, natomiast w Polsce doczekaliśmy się premier pięciu.

Zacznijmy może od wyglądu. Na obwolucie każdego tomika widnieje jedna z bohaterek, natomiast pod nią, na samej okładce, twórcy zaprezentowali kilka szkiców tej postaci. Na skrzydełkach zamieszczone są kadry z mangi oraz krótkie prezentacje jej twórców. Na wstępie wita nas kolorowa strona przedstawiająca członkinie klubu Szkolnego Życia, a po przerzuceniu kartki widnieje spis treści (chociaż numeracja stron jest raczej sporadyczna). I tu rozpoczyna się nasza historia.

Cztery główne bohaterki, trzy uczennice oraz ich nauczycielka, mieszkają w szkole i prowadzą razem wyżej wspomniany Klub Szkolnego Życia. Takeya Yuki – uczennica 3 klasy, jest zawsze wesoła i bardzo dziecinna. Ze wszystkich postaci chyba najmniej przypadła mi do gustu, ale bez niej ta historia nie byłaby tak barwna. Ebisuzawa Kurumi - otacza ją dostojna aura, co sprawia, że wydaje się dojrzała. Jest wybuchowa, a jej główną zaletą są jej predyspozycje sportowe. Wakasa Yuuri - często odnosiłam wrażenie, że jest taką dobrą mamą. Jest rozsądna i bardzo dojrzała. To zdecydowanie moja ulubiona postać. I zostaje nam jeszcze pani Sakura, nauczycielka języka japońskiego, która wydaje się troszkę dziecinna i zagubiona, ale równie czuła i opiekuńcza. W drugim tomie poznajemy kolejną bohaterkę, Naoki Miki, która również dołącza do klubu.

Przez większość czasu dziewczyny zajmują się aktywnościami klubowymi, chodzą na wycieczki, organizują zawody sportowe itp., wszystko w duchu survivalowym. Trudno jednak przybliżyć bliżej fabułę, żeby nie zepsuć radości z czytania - całej prawdy dowiadujemy się z biegiem czasu.


Na końcu tomików znajdują się dodatkowe informacje. W przypadku pierwszego tomiku jest to dość obszerny przewodnik po Liceum Megurigaoka, do którego uczęszczają nasze bohaterki. W kolejnym jest to tylko krótki przewodnik po wycieczce, na którą udają się wraz z klubem. W trzecim natomiast mamy tajną instrukcję, a w czwartym pamiętnik Megumi, czyli pani Sakury.
Przypadła mi do gustu stylizacja języka bohaterek. Tak jak zwykle jestem przeciwna wszelkim zmiękczeniom i zdrobnieniom, w przypadku kwestii Yuki wpasowują się idealnie. Tak samo w sposobie wypowiedzi Kurumi widać jej zadziorność. Podoba mi sie również to, że przy onomatopejach odnoszących się do Yuki użyto innej, serduszkowej czcionki. Całość jest bardzo spójna i przyjemnie się czyta. "Szkolne Życie!" to pozycja ciekawa i przyjemna w odbiorze. Jeśli szukacie czegoś, co będzie za razem lekkie do czytania, ale z nutką niepewności to ta pozycja jest zdecydowanie dla was!

Tagged Under