another

Another

JPF

Autor: Yukito Ayatsuji
Wydawnictwo: JPF
Ilość tomów: 4
Cena okładkowa: 25,20 zł

Manga „Another” jest dość ciekawą pozycją, ponieważ powstała na podstawie książki z gatunku horroru autorstwa Yukito Ayatsuji’ego. Ilustracje do niej stworzył Hiro Kiyohara. Kreska jest przyjemna dla oka, obrazki nie zawierają za dużo szczegółów, są przejrzyste i czytelne. Wydarzenia przedstawione w mandze trzymają czytelnika w napięciu. Sporadycznie pojawiają się humorystyczne wstawki, które wywołują uśmiech na twarzy. Myślę, że manga, która powstała dzięki współpracy obu autorów, jest interesującą propozycją dla wszystkich miłośników historii grozy oraz fanów zagadek. Już pierwsze strony zachęcają do lektury.

Na początku pierwszego tomu poznajemy historię opowiadającą o uczniu o imieniu Misaki. Był on istnym wzorem do naśladowania, miał bardzo dobre wyniki w nauce i sporcie, jednak krótko po zmianie klasy na trzecią ce zginął w wypadku. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele nie potrafili pogodzić się z jego śmiercią. Pewnego dnia jeden z uczniów powiedział: „Przecież Misaki nadal żyje i siedzi razem z nami w klasie”. Pozostali podchwycili jego słowa i zaczęli udawać, że ich kolega nadal z nimi jest, mówili do jego pustej ławki, udawali, że wychodzą razem z nim ze szkoły. Wszyscy zaczęli zachowywać się tak, jakby nic się nie stało i Misaki nadal był wśród nich. Kiedy na zakończenie szkoły zrobiono zdjęcie klasie trzeciej ce, okazało się, że byli na nim wszyscy uczniowie, łącznie z ich nieżyjącym kolegą.

Głównym bohaterem mangi jest piętnastoletni uczeń, Kouichi Sakakibara, który przeprowadza się do rodzinnego miasteczka swojej zmarłej matki, gdzie obecnie mieszkają jego dziadkowie i ciocia. Chłopak miał nadzieję, że ta przeprowadzka i zmiana szkoły staną się początkiem jego nowego życia. Jednak w dniu rozpoczęcia nauki chłopak trafia do szpitala z powodu ataku choroby, na którą cierpi. Jest nią samoistna odma opłucnowa, która, według lekarzy, pojawia się pod wpływem silnego stresu lub dużego wysiłku. Mimo to Kouichi nie narzeka na szpitalną nudę, gdyż odwiedzają go dziadkowie, częste wizyty składa mu również pielęgniarka Mizuno, z którą bohater zdążył się zaprzyjaźnić. Również dwójka uczniów z jego nowej klasy, trzeciej ce, przychodzi, aby zobaczyć, co u niego słychać. Pozornie miłe odwiedziny wzbudzają jednak pewien niepokój u Sakakibary, gdyż uczniowie zadają mu nietypowe, natarczywe pytania i zachowują się podejrzanie.

Podczas swojego pobytu w szpitalu główny bohater spotyka w windzie tajemniczą dziewczynę z przepaską na oku trzymającą na rękach lalkę, która przedstawia się jako Mei Misaki. Niestety nie udaje mu się dowiedzieć niczego więcej, gdyż wybiega ona z windy mówiąc, że „musi komuś coś zanieść”.

Jeszcze dziwniejszy jest pierwszy dzień w szkole, który wzbudza w bohaterze coraz większy niepokój. Chłopak ma wrażenie, że atmosfera w klasie jest napięta, a uczniowie coś przed nim ukrywają. W dodatku odkrywa, że Mei również jest w tej samej klasie, jednak pozostali, nawet nauczyciele, traktują ją tak, jakby jej nie widzieli. Nie chcą rozmawiać na jej temat, zachowują się tak, jakby jej wcale nie było. Co więcej, kiedy Sakakibara chce pomówić z Mei, ona daje mu radę, żeby trzymał się od niej z daleka. Kouichi jednak się nie poddaje i za wszelką ceną chce dowiedzieć się, kim naprawdę jest tajemnicza dziewczyna z przepaską, dlaczego pozostali jej nie widzą oraz jaki sekret kryje klasa. Czy jego ciekawość i upór się opłacą? Czy wydarzenia sprzed lat dotyczące Misakiego mają jakiś związek z atmosferą panująca w klasie?

Tagged Under