mikroprocesory

The Manga Guide: Mikroprocesory

pwn

Autor: Shibuya Michio, Tonagi Takashi
Wydawnictwo: PWN
Ilość tomów: 1
Cena okładkowa: 69,00 zł

Ayumi, mimo że uczęszcza jeszcze do szkoły, jest światowej sławy graczem w shogi. Podczas festiwalu podchodzi do niej chłopak i pyta, czy ma chwilę na jeszcze jedną rozgrywkę. Niepokonana do tej pory dziewczyna zgadza się bez wahania. Okazuje się jednak, że to nie nieznajomy będzie jej przeciwnikiem, ale jego komputer. Niezrażona Ayumi podejmuje wyzwaniei ku swojemu ogromnemu zdziwieniu przegrywa. Yuu Kano, bo tak nazywa się twórca komputera, odpowiada jej, że to dzięki superprocesorowi. Zaskoczona dziewczyna koniecznie chce dowiedzieć się wszystkiego o swoim przeciwniku.

Na początku Yuu tłumaczy nam, z czego składa się obecny komputer oraz jak zbudowany jest procesor. Następnie poznajemy różnice między informacją cyfrową a analogową. Drugi rozdział poświęcony jest działaniom na cyfrach oraz układom. Od podstaw poznajemy system binarny i bramki logiczne. Trzecia część „The Manga Guide: Mikroprocesory” omawia budowę procesora i pozostałych podzespołów komputera, które wykonują obliczenia. Kolejna sekcja obejmuje przesył danych wewnątrz komputera. Później zostajemy wprowadzeni w zagadnienia związane z tworzeniem programów. Ostatni dział przybliża nam temat mikrokontrolerów.

Za polskie wydanie „The Manga Guide: Mikroprocesory” odpowiedzialne jest wydawnictwo PWN. Tak jak w każdym z tytułów z tej serii, po rozdziale mangowym wszystkie informacje w nim zawarte są szerzej opisane w podsumowaniach. Jest tam także mnóstwo wykresów i obrazków, które pomogą nam zrozumieć ten skomplikowany temat. Prócz zagadnień informatycznych możemy poznać też kulturę japońską, a mianowicie dowiedzieć się, czym jest shogi. Trochę brakowało mi tutaj ćwiczeń, które pojawiły się w „Bazach Danych”. Bez nich nie jesteśmy w stanie określić, czy rzeczywiście nasz poziom wiedzy jest taki, jak nam się wydaje.

Wiadomo, że współcześnie technologia rozwija się dynamicznie i to, co jest dla nas obecnie nowością, w ciągu kilku lat może stać się zabytkiem. Jednak w tej mandze przedstawione są informacje podstawowe i niezmienne, nawet w czasach tak szybkich przemian. Jeśli zawsze interesowały was komputery, ale te wszystkie cyferki i działania były dla was zbyt skomplikowane, sięgnijcie po „The Manga Guide: Mikroprocesory”. Yuu jest świetnym nauczycielem, więc z pewnością uda wam się zrozumieć trudne z początku zagadnienia informatyczne.

Tagged Under