Imię i nazwisko: Katarzyna Siedlecka
Nick: Kairi
Wiek: 24
Skąd: Warszawa
Strona: Kairi in Cosplayland
Wywiad

Mitsu: Jak pamiętasz swój pierwszy konwent? Co ważniejsze - jak pamiętasz swój pierwszy cosplay?

Kairi: O rany! To było wieki temu! Z tego, co pamiętam, to zdaje się był "Christmas Nippon Show", jednodniowy konwent w Warszawie. Byłam strasznie zaskoczona ilu fanów mangi i anime mogę tam spotkać! Od razu załapałam bakcyla i od tamtego czasu zaczęłam uczęszczać na konwenty całkiem regularnie. Mój pierwszy cosplay miał swoją premierę na konwencie "Manga ni Muchiu 4" w Łodzi, w roku 2003. Byłam przebrana za Rikku z gry "Final Fantasy X". Strój był zrobiony z przerabianych lumpeksowych znalezisk, a na głowie miałam swoje włosy zamiast misternie układanej peruki! Było zabawnie!

M: 2003? W takim razie zajmujesz się cosplayem już od 11 lat?

K: Nie do końca. Mimo, że w 2003 roku miał miejsce mój pierwszy występ, ale później miałam dosyć długą przerwę, bo aż do 2008 roku, gdzie na nowo odkryłam frajdę z tworzenia kostiumów i od tego właśnie czasu czynnie działam na scenie cosplayowej.

M: Na początku wykonywanie strojów nie spodobało Ci się aż tak bardzo, czy coś innego było przyczyną tej przerwy?

K: Wtedy nie miałam tyle zaparcia by nauczyć się szyć, wykrajać i stylizować peruki. Dostępność materiałów w roku 2003 była też nieco gorsza niż teraz, więc myślę, że to też miało na to wpływ. Myślę też, że pierwszy sukces, który odniosłam również miał na to wpływ, bardzo mnie to zmobilizowało do stworzenia kolejnego stroju!

M: No właśnie, a propos sukcesów! Chyba wszyscy wiemy, o co chcę Cię teraz powypytywać.. Eliminacje! Był to Twój pierwszy raz?

K: Nie, to nie był mój pierwszy raz! Jeśli chodzi o eliminacje do EuroCosplayu, to można powiedzieć, że jestem trochę weteranką! Brałam w nich udział już 5 razy (łącznie z tym ostatnim)!

M: Co do tegorocznych eliminacji, dlaczego właśnie ten kostium? Dlaczego Red?

K: Zachwycił mnie klimat bijący z trailerów do gry, a design Red bardzo przypadł mi do gustu. Strój może wydaje się prosty, ale miecz był nie lada wyzwaniem! Bardzo zależało mi na tym, by wnieść coś świeżego do polskiego cosplayu i pomyślałam, że mówiąca broń to strzał w dziesiątkę.

M: I udało Ci się, mówiący miecz naprawdę zaskoczył chyba każdego z nas! :D Spodziewałaś się wygranej?

K: Zawsze jestem świadoma swoich możliwości i jakości prezentowanych przeze mnie kostiumów. Są stroje, o których wiem, że mogłabym lepiej, a są takie, z których jestem zadowolona. Z Red jestem bardzo, ale nie zmienia to faktu, że każde eliminacje są zawsze bardzo nieprzewidywalne. Starałam się nie myśleć o potencjalnej wygranej, co więcej, sama miałam swoich faworytów!

M: Możesz nam zdradzić kto należał do tego grona? :)

K: Na pewno zdobywca drugiego miejsca, Zel, świetna robota z komiksowym makijażem, miecz który prezentował się wspaniale i humorystyczna prezentacja stworzyły naprawdę solidną mieszankę! Uważam, że nasze kostiumy prezentowały podobną jakość i szczerze nadal współczuję komisji obowiązku podejmowania tej trudnej decyzji... Cała reszta uczestników również prezentowała tym razem naprawdę wysoki poziom i myślę, że każdy z nich powinien być dumny z postępów jakie osiąga, bo są niesamowite!

M: Wracając jeszcze do stroju - największy trud przyniósł Ci miecz, zgadza się? Możesz nam pokrótce opisać proces jego tworzenia?

K: Sporo czasu zajęło mi obmyślenie konstrukcji miecza. Chciałam, żeby był przezroczysty, ale jednocześnie wytrzymały. Problem stanowiła oś, na której miał opierać się miecz z transparentnej pleksy. Ostatecznie zrobiłam ją z drewna. Potem przykręciłam do tego obudowę z pleksy(kształty zaprojektowałam na komputerze, a następnie zostały one wycięte laserowo i posklejane) i ukryłam oś pod plastikowymi turkusowymi elementami. Oddzielny temat to elektronika, którą trzeba było zabudować w mieczu! Jest tam głośniczek, wzmacniacz, oraz cały układ scalony odpowiedzialny za odtwarzanie wybranych dźwięków. No i oczywiście do tego wszystkiego dodajemy oświetlenie, które przy pomocy tranzystora miga w rytm odtwarzanego dźwięku! Elektronikę zabudowałam pianką i worblą, a żółte elementy pokryłam żółtym skajem.

M: Kawał dobrej roboty! A ogólnie przy wykonywaniu strojów - w jakich elementach czujesz się najpewniej?

K: Mamy w Polsce wielu specjalistów: Shappi kocha zbroje, Lola futrzaki, LinaSakura wielkie suknie... A ja? Cóż, ja uwielbiam eksperymentować, więc robię wszystkiego po trochu! Lubię szyć, ale nie uważam tego za rzecz prostą, zwłaszcza, że zawsze sama wymyślam sobie wykroje, a stąd już niedaleka droga do różnej maści broni i zbroi. Trochę bawię się żywicą, trochę elektroniką. Stylizuję peruki i uwielbiam wymyślać swoje występy. Chyba nie ma w cosplayu rzeczy, której nie chciałabym spróbować!

M: No właśnie! Zarówno Ty, jak i cosplayerzy, których wymieniłaś jesteście z pewnością swego rodzaju inspiracją, czy autorytetem dla wielu początkujących twórców strojów. Czy Ty też masz taki swój autorytet?

K: Jasne! Mam wiele autorytetów, ale chyba moją największa inspiracją jest rosyjska cosplayerka - Ryoko Demon! Jej stroje są niesamowicie staranne i tak wiernie odwzorowane, że nie mogę przestać wzdychać z zachwytu, kiedy ją widzę! Ponadto jest śliczna i współpracuje ze świetnym fotografem.

M: A czy wśród wykonanych przez siebie strojów masz jakiś jedyny, ulubiony?

K: Z wieloma strojami łączy mnie emocjonalna więź, bo większość z nich wybieram z sympatii do bohaterów i chyba na razie moją ukochaną figurą jest Batgirl w wersji Stephanie Brown i Roszpunka z Zaplątanych.

M: Czy przez te wszystkie lata cosplay wciąż pozostał dla Ciebie hobby? Nie zaczęło Cię to nudzić, nie było momentów, gdy chciałaś zrezygnować?

K: Już jakiś czas temu przekułam cosplayowe hobby w mały biznes. Zaczęłam przyjmować zamówienia na stroje, poszłam do szkoły kostiumograficznej i chcę związać swoją przyszłość z ubieraniem ludzi. Jasne, przy każdej czynności, którą non stop wykonujesz są chwile, kiedy musisz odpocząć, spojrzeć z odleglejszej perspektywy... Ale kiedy mówię sobie "DOŚĆ, pauza!"... Nie mijają dwa dni a ja już nie mogę się doczekać tworzenia kolejnego stroju! :D

M: No tak, liczy się zdrowe podejście. Jeszcze na koniec-jako cóż, weteran w tej dziedzinie- jakie masz rady dla wszystkich początkujących cosplayerów?

K: Wiara w siebie to podstawa! Chciałabym, żeby uwierzyli w siebie, bo życie nie jest usłane samymi sukcesami, ale również porażkami, które są bezcennym doświadczeniem i to waśnie dzięki nim doskonalimy swoje umiejętności! Nie zrażajcie się po pierwszej i drugiej nieudanej próbie. Próbujcie do końca! I bawcie się dobrze!

M: Dziękujemy za wywiad!

K: I ja dziękuję!

Osiągnięcia:
 • 1st place in general at MAGNIFICON VII (ciel phantomhive strawberry ver. from kuroshitsuji)
 • 1st place in general at DKW 2009 (ciel phantomhive 6th vol. cover ver. from kuroshitsuji)
 • 1st place in general at BALCON 2009 (maria theresa from APH)
 • grand prix at LOVE 2010 (ciel phantomhive strawberry ver.from kuroshitsuji)
 • 2nd place in EUROCOSPLAY CHAMPIONSHIPS at MCM london expo (ashura-ou from TRC)
 • 2nd place in general at LOVE 2011 (ada bezarius caged ver. from pandora hearts)
 • commendation in general at LOVE 2011 (alois trancy kimono ver. from kuroshitsuji 2)
 • 1st place in general at MAGNIFICON IX (claves from eternal sonata)
 • commendation in general at CYBERHOOD 2011 (anastasia once upon a december ver. from anastasia)
 • 1st place in general at MOKON 2 ( hana from GATE7)
 • grand prix at LOVE 3 (saber from fate: unlimited code)
 • craftmanship award at GATHERING (sakura from TRC)
 • 3rd place in general at MAGNIFICON X (kobato from kobato)
 • craftmanship award at BALCON 2012 (nia teppelin from Gurren Lagann)
 • 2nd place at EuroCosplay 2012 (onion knight from dissidia)
 • craftmanship award at HELLCON 2012 (elizabeth from marchen)
 • craftmanship award at DOUBLEBACK 2013 (aurora from sleeping beauty)
 • craftmanship award at ANIMACHINA 2013 (tim drake from batman)
 • 1st place in general at B-5 (selene Usada's OC)
 • best resemblance award at MFKiG (batgirl from red robin)
 • grand prix at LOVE 5 (red from transistor)
 • best performance at BAKA y2k7 (gulity gear group)
 • best performance at MAGNIFICON VI (TRC group)
 • best performance at FUNEKAI (phoenix wright skit)
 • best performance at PIERNICON 5 (kuroshitsuji circus group)
 • best performance at BALCON 2010 ( TTGL group)
 • best performance at B-2 (vocaloid ELR group)
 • best performance at WFKJ 2010 ( X-1999 group)
 • best performance at PROJECT 2011 (sakura hime and siaoran li from TRC)
 • best performance at MFKiG 2011 (saint seiya group)
 • best performance at MOKON 2 (GATE 7 group)
 • best performance at PACON (the world ends with you group)
 • grand prix at MOKON 3 (tangled group)
 • best performance at HELLCON (machen group)
 • best performance at MFKiG (batgirls group)
Tagged Under