Przy nagrywaniu czy przechowywaniu filmów w jakości 4K lub Full HD duże znaczenie ma wybór odpowiedniej karty pamięci. Wysoka rozdzielczość materiałów wideo wymaga stosowania nośników pamięci o dużej prędkości zapisu i sporej pojemności. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć.

Format wideo 4K: co to jest?

Specjaliści od profesjonalnej produkcji wideo wskazują 4K jako najlepszy obecnie format jakości obrazu. dwa główne standardy w tej rozdzielczości: 4K UHD 3840 × 2160 pikseli, który często można spotkać w produkcji amatorskiej i półprofesjonalnej. Jest także format w profesjonalnym standardzie kinowym, czyli DCI 4K z rozdzielczością 4096 × 2160 pikseli. Jeśli chcesz nagrywać filmy w jakości 4K, musisz zacząć od zdecydowania się na jeden z tych formatów, a następnie zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej karty pamięci.

Jaką pojemność karty pamięci wybrać do wideo 4K i Full HD?

trwale karty pamieciRozdzielczość jak 4K czy Full HD wymaga kart pamięci o dużej pojemności, na przykład 256GB. Taki rozmiar nośnika gwarantuje, że nie zabraknie miejsca na dysku zewnętrznym lub nie dojdzie do przerwania przesyłania danych w kluczowym momencie. Możesz wybrać na przykład kartę pamięci typu Compact Flash, która oferuje wysokie parametry w przystępnej cenie. 

Zobacz jak prezentuje się przykładowa karta cf w Komputronik. Możesz łatwo porównać różne opcje i wybrać taki model, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb. Zwróć uwagę na propozycje od renomowanych producentów, pojemność karty i prędkość przesyłania danych. Najczęściej można spotkać karty w rozmiarze od 16GB do 256GB. Ilość pamięci ma bezpośredni wpływ na długość filmu, jaki możesz nagrać w jakości Full HD lub 4K:

  • 16 GB - ok. 70 min. Full HD / ok. 20 min. 4K
  • 32 GB - ok. 140 min. Full HD / ok. 40 min. 4K
  • 64 GB - ok. 280 min. Full HD / ok. 80 min. 4K
  • 128 GB - ok. 560 min. Full HD / ok. 160 min 4K
  • 256 GB - ok 1120 min. Full HD / ok. 320 min. 4K

Sama pojemność karty pamięci to jednak nie wszystko. Podane wartości zależą w dużej mierze od wartości tzw. bitrate, czyli przepływności zapisu wideo. Ten parametr będzie różny dla aparatów fotograficznych z funkcją nagrywania i kamer wideo. Określa, ilość danych, jaką kamera czy aparat może zarejestrować w określonej jednostce czasu, np. w ciągu 1 sekundy.

Wybierz kartę pamięci o dobrej prędkości

Na kartach pamięci można znaleźć różne oznaczenia prędkości przesyłania danych. Najpopularniejsze formaty to na przykład Class 10, USH-1, czyli Ultra High Speed Class 1, UGH-II, 30,V60 czy V90. Jeśli zależy Ci na nagrywaniu i przesyłaniu filmów w wysokiej rozdzielczości, specjaliści polecają karty z oznaczeniem co najmniej UHS-I CLass 3 (U3) lub V30. Takie karty oferują prędkość minimum 30MB/s. Optymalnym wyborem będzie natomiast karta UHS-II V60 lub nawet V90, co zapewnia najlepsze parametry i największą prędkość pracy.

karta pamieci do filmow

Trwałe i odporne karty pamięci do filmów Full HD i 4K

Oprócz pojemności i prędkości zapisu trzeba też zwrócić uwagę na inne parametry techniczne karty, które mogą świadczyć o jej jakości i trwałości. Osoby, które zajmują się filmowaniem czy to w warunkach amatorskich, czy profesjonalnych, często muszą pracować w trudnych warunkach. Nie zawsze można nagrywać wideo w profesjonalnym studio. Jeśli często filmujesz w plenerze, musisz liczyć się z pracą w deszczu, podczas upałów i w różnym terenie.

Niekiedy sprzęt może być narażony na zapiaszczenie, pyły czy wstrząsy. Dlatego warto wybierać karty pamięci od renomowanych producentów, które będą odporne na wodę, wysokie temperatury i inne czynniki środowiskowe. Zobacz na przykład karty micro sd 256gb w sklepie internetowym Komputronik. Te produkty mają odpowiednio dużą ilość pamięci i nadają się do pracy w różnych warunkach, również ekstremalnych.

Jak widać temat wyboru odpowiedniej karty pamięci przy nagrywaniu w jakości Full HD czy 4K jest złożony. Warto szukać karty w profesjonalnych sklepach elektronicznych i wybrać sprzęt od sprawdzonego producenta. Zwróć uwagę na pojemność karty, prędkość zapisu i przesyłania danych oraz jej trwałość i odporność.

Tagged Under