***Artykuł sponsorowany***

Książki – rozrywka i rozwój

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że czytanie książek jest pouczające i ma wiele innych zalet. Książki warto podsuwać już małym dzieciom, co pozytywnie wpłynie na ich rozwój. Literatura jest sposobem na spędzanie wolnego czasu, poszerzanie swoich zainteresowań, zagłębianie się w inną rzeczywistość. Jakie jeszcze korzyści daje czytanie? Jakie gatunki literackie dostępne są na rynku?

Jakie korzyści płyną z czytania książek?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju książki, po które warto sięgać. Korzyści z czytania są ogromne, główne, które warto wymienić to:

 • Sposób na spędzanie wolnego czasu – książki to znakomita rozrywka dla każdego, niezależnie od wieku czy zainteresowań. Mnogość tytułów, które oferuje księgarnia internetowa, sprawia, że każdy może znaleźć coś, co zapewni rozrywkę na długie godziny. Książki można czytać w domu, ale to również idealne zajęcie w czasie podróży czy czekania w długiej kolejce do lekarza. Z ciekawą pozycją w ręku czas na pewno nie będzie się dłużył.
 • Rozwój mózgu – badania dowodzą, że regularne czytanie książek poprawia pracę mózgu, opóźnia efekty starzenia się organizmu. Dzieci, które czytają, szybciej się uczą, łatwiej przyswajają wiedzę, a seniorzy w ten sposób ćwiczą pamięć.
 • Możliwość nauki – książki uczą, rozwijają, dają możliwość poznania nowych rzeczy, pokazują inny obraz na wiele spraw. Można czytać poradniki, które pozwalają poszerzyć wiedzę na określony temat, sięgać po powieści, które wzbogacają słownictwo, poprawiają koncentrację.
 • Oderwanie się od rzeczywistości – codzienność bywa przytłaczająca, a książki pomagają zapomnieć o problemach. Dzięki nim można, choć na chwilę przenieść się do zupełnie innego świata, poczuć jak bohater romansu czy powieści fantasy. To doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni.
 • Wyróżnienie się z tłumu – obecnie wszyscy i młodzi, i starsi nieustnie korzystają ze smartfonów, książki powoli odchodzą w zapomnienie. To duży błąd, dlatego warto wyróżnić się i czytać. Może to skłoni kolejne osoby do sięgnięcia po książkę? Rodzice, którzy czytają, są także świetnym przykładem dla dzieci, które uczą się przez naśladowanie.

Czytanie to przyjemność, którą warto propagować. Książki można wypożyczać, kupować, wymieniać się między znajomymi. To nic nie kosztuje, a przynosi wiele korzyści.

Jakie książki warto czytać?

regal z ksiazkamiCzy są jakieś gatunki, po które należy sięgać? Nie, świat literacki obfituje w tyle gatunków, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Można wybierać nowości, sięgać po bestselery wydawnicze, a także wracać do klasyki. Osoby, które chcą rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania, mogą sięgnąć po poradniki, fani dawnych czasów po powieści historyczne, a osoby, które szukają w książkach rozrywki i odprężenia po ciężki dniu mogą wybierać romanse, literaturą obyczajową lub piękną. Jakie gatunki można znaleźć w ofercie rynkowej?

 • Romanse – to popularne gatunki, które cieszą się ogromną popularnością. Opisują historię miłosne, których akcja dzieje się w teraźniejszości lub w czasach historycznych.
 • Powieści kryminalne – to kolejny gatunek, który przyciąga rzesze czytelników. Kryminały są wciągające, budzą napięcie, kończą się ciekawym wnioskami.
 • Powieści fantastyczne i fantasy – to książki, których akcja rozgrywa się w innej rzeczywistości i czasoprzestrzeni. Bohaterami są magiczne stwory, czarodzieje, często pojawia się wątek postępu technologicznego. Można wyróżnić fantasy urban, steampunk, high fantasy, epic fantasy, dark fantasy oraz sword and sorcery
 • Thrillery i horrory – to powieści, które budzą dreszczyk emocji, podnoszą napięcie, wciągają.
 • Biografie i autobiografie – to gatunek opisujący życie sławnych ludzi. Jest oparty na faktach, potwierdzonych przez wiele źródeł
 • Książki dla młodzieży – tej kategorii można wyróżnić wiele gatunków np. science fiction, romanse, kryminały, komiksy i fantasy. Bardzo często bohaterami są młodzi ludzie, którzy przeżywają rozterki związane z dojrzewaniem.
 • Książki dla dzieci – na rynku dostępne są pozycje już dla kilkumiesięcznych dzieci, które zamiast tekstu zawierają kolorowe lub czarno-białe obrazki. Dla starszych dzieci przeznaczone są bajki, wierszyki, opowiadania czy pięknie wydane baśnie.

Jak widać, świat książek jest tak rozległy, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto eksperymentować, sięgać po nieoczywiste tytuły czy odszukać swój ulubiony gatunek i czerpać korzyści, jakie daje obcowanie z literaturą.

Tagged Under