***Artykuł sponsorowany***

Ethereum zajmuje drugie miejsce w rankingu kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Wyprzedza go tylko bitcoin, niekwestionowany lider rynku.

Zwolennicy ETH zwierzą, że moneta ma szeroki wachlarz zastosowań, ogromną wewnętrzną wartość i zapewnia inwestorom wyjątkowe możliwości zarobku.

Przyjrzyjmy się wahaniom cen ETH na przestrzeni lat oraz jej aktualnej wartości.

Ethereum: krótki przegląd

Ethereum to największy na świecie altcoin i druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej. Powstał w 2015 roku. Pracowało nad nim wielu programistów, w tym Vitalik Buterin, który opublikował whitepaper wyjaśniający koncepcję Ethereum w listopadzie 2013 roku.

Ethereum przeszło od tego czasu długi proces rozwoju.Jest zdecentralizowaną, otwartą i publiczną siecią blockchain, która wykorzystuje inteligentne kontrakty do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i transferów pieniężnych bez udziału pośredników.

Ether (ETH), natywna kryptowaluta sieci, służy do zasilania dApps zbudowanych na platformie. Blockchain zapewnia programistom potężne narzędzia do tworzenia i wdrażania własnych interoperacyjnych i zdecentralizowanych zasobów i usług.

Ethereum odegrało ważną rolę w rozwoju branży Web3.0. Oferuje projekty blockchain, zwiększoną wydajność, szybsze transakcje i dApps branżom na całym świecie. W związku z tym ma wiele przypadków użycia, m.in. w obszarach: 

  • zdecentralizowanych finansów (DeFi), 
  • zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO), 
  • niewymienialnych tokenów (NFT),
  • zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

W skrócie, Ethereum zapewnia użyteczność i tworzy wartość w wielu sektorach, w tym w rozrywce, nieruchomościach, opiece zdrowotnej, logistyce i finansach.

Analiza cen Ethereum

Po odwróceniu się od swojego rekordowego notowania ok. 5 000 USD, ether spadł aż o 83%. W czerwcu 2022 roku kosztował jedynie 883 USD, co stanowi rekordowo niski poziom.

Od tego czasu akcja cenowa zanotowała serię wyższych minimów i stosunkowo równych szczytów wokół 2 000 USD. 

Czy ETH przekroczy ten poziom? Czas pokaże. Na rynku dominują optymistyczne prognozy. 

Niektórzy przewidują, że w najbliższych latach ether osiągnie wartość 10 000 USD. W chwili pisania tego artykułu, wartość Ethereum w dolarach wynosi 1 679,13 USD. Kryptowaluta ma więc przed sobą długą drogę do osiągnięcia nowych szczytów.

Czy ETH kiedykolwiek przewyższy bitcoina?

Jest mało prawdopodobne, aby cena ETH kiedykolwiek wyprzedziła bitcoina. Kryptowaluta ma jednak potencjał, aby wyprzedzić BTC pod względem kapitalizacji rynkowej, ponieważ ma nieograniczoną podaż.

Jednak w świecie wirtualnych walut nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli weźmiemy przykład z hossy z 2021 roku, ETH zyskał prawie 400% w porównaniu do 66% bitcoina.

Ponadto eksperci uważają, że dzięki unikalnemu blockchainowi i licznym przypadkom użycia, ether ma stabilną przyszłość. Może nawet działać lepiej niż bitcoin, ale jest mało prawdopodobne, że zdeklasuje lidera rynku.

Jakie czynniki wpływają na cenę ETH?

Cenę ETH kształtuje wiele czynników. Przede wszystkim, moneta podlega regułom popytu i podaży. Znaczenie ma także ogólna sytuacja na rynku kryptowalut oraz, co może być zaskakujące, cena bitcoina. Zazwyczaj jest tak, że gdy wartość BTC idzie w górę, pozostałe altcoiny podążają jego śladem. Ether nie jest wyjątkiem.

ETH i inne kryptowaluty radzą sobie lepiej, gdy nastroje inwestorów są optymistyczne. Gdy jednak nadchodzi kryzys, rynek reaguje spadkami.

Ważną rolę odgrywają także zmiany w samej sieci. Nie zawsze jednak rzeczywistość odzwierciedla oczekiwania inwestorów.

Przykład? Długo oczekiwane wydarzenie The Merge z 15 września 2022 roku, podczas którego Ethereum zmieniło mechanizm proof-of-work (PoW) na protokół proof-of-stake (PoS), przeszło praktycznie bez echa. Cena ETH nie wzrosła tak, jak wielu się spodziewało. 

Podobnie było z aktualizacją w Szanghaju i Capelli, która została pomyślnie zakończona 12 kwietnia. Spowodowała wzrost ceny etheru przez zaledwie kilka dni, zanim ponownie spadła.

To wszystko pokazuje, jak trudno jest przewidywać przyszłe zmiany kursów kryptowalut. 

Podsumowanie

Analiza przeszłych kamieni milowych w zakresie wydajności i rozwoju Ethereum od momentu jego uruchomienia w 2015 roku pokazuje, że token ma silną pozycję na rynku. Sieć oferuje niespotykane dotąd możliwości. Dzięki solidnym podstawom, cały czas się rozwija.

Ciągły wzrost i ulepszenia Ethereum sprawiają, że wielu ekspertów rynkowych widzi przyszłość monety w jasnych barwach. Wraz z rosnącym zaufaniem do technologii blockchain, a także nowymi innowacjami wokół aplikacji DeFi, NFT i Metaverse, wartość ETH z pewnością będzie rosła.

Jeśli prognozy się sprawdzą, inwestorzy mogą wiele zyskać.

Tagged Under