Ollie Jones zmarł w wieku 4 lat z powodu leukodystrofii – rzadkiej choroby mózgowia o podłożu genetycznym. Jak twierdzi jego ojciec, chłopiec był ogromnym fanem Spider-Mana. Z tego powodu rodzina postanowiła umieścić podobiznę bohatera na nagrobku dziecka, ale potrzebowali do tego zgody Disneya. Po wielu próbach skontaktowania się w końcu otrzymali odpowiedź – odmowną.

„Nasze najszczersze kondolencje. Jeśli odegraliśmy w szczęściu Olliego jakąkolwiek małą rolę, jesteśmy uhonorowani. Pokolenia fanów reagują na naszych bohaterów z takim samym podziwem i radością, jak Ollie. Wielu z nich wierzy, że te postacie są prawdziwe. Staramy się zachować tę samą niewinność i magię wokół bohaterów, które dały Olliemu tyle radości. Z powodów naszej polityki, którą rozpoczął sam Walt Disney, nie zezwalamy jednak na używanie wizerunków naszych postaci na nagrobkach, cmentarzach ani innych monumentach pamiątkowych bądź urnach pogrzebowych”.

Dla rodziny odmowa była szokiem. „Nie spodziewałem się tego; byłem pewien, że dostaniemy pozwolenie. Rozumiemy prawa autorskie, ale nie widzę powodu, dla którego Marvel miałby mieć z tym jakiekolwiek problemy”, twierdzi ojciec 4-latka, Lloyd Jones. „To nie ma dla mnie żadnego sensu – bohaterowie umierają w ich filmach cały czas”, dodaje.

W zamian Disney zaoferował ręcznie malowaną, dedykowaną ilustrację Spider-Mana. Rodzinę Olliego jednak to nie zadowala. 

Cała sprawa doczekała się nawet petycji mającej przekonać Disneya do zmiany decyzji. Pismo zebrało już ponad 10 000 podpisów.

Źródło: www.nzherald.co.nz/  Źródło grafiki: Marvel

Spiderman

Tagged Under

Podobne artykuły