Kilka dni temu w środowisku mangowym zawrzało, kiedy na znanej stronie z przetłumaczonymi na język polski znanymi seriami anime – wbijam.pl – pojawiło się oświadczenie dotyczące zakończenia projektu. To właśnie na „wbijam.pl” mogliśmy obejrzeć z polskimi napisami takie anime jak „One Piece”, „Naruto”, „Bleach”, „Fairy Tail” i wiele innych. Oczywiście proceder ten nie był i nadal nie jest legalną działalnością, o czym mówi też samo oświadczenie, które przeczytacie poniżej. Jak się jednak okazuje, to wcale nie musi być koniec projektu „Twoja Mała Japonia”, który zarządza stroną.

Oświadczenie z 28 czerwca brzmiało następująco:

W związku ze zmieniającym się prawem, a także naciskami na zamknięcie strony, w dniu 28 czerwca 2023 roku projekt Twoja Mała Japonia ostatecznie dobiega do mety. Była to dla mnie bardzo trudna decyzja, jednakże nie mogła być inna. Walczyłem o istnienie strony już od dobrych kilkunastu miesięcy, podczas których musiałem dwukrotnie przenosić serwer, a także wiele razy reuploadować usuwane regularnie z serwerów pliki. Jest to ponad moje siły i zdrowie. Coraz więcej serii anime jest oficjalnie dostępnych po polsku, stąd istnienie TMJ traci na znaczeniu. Jest też CDA czy inne strony fanowskie, gdzie można kontynuować oglądanie swoich ulubionych tytułów. W polskim fandomie funkcjonuje wielu wspaniałych i zaangażowanych fansubberów. Każda osoba, którą zaraziłem moją pasją do japońskiej kultury, jest dla mnie powodem do dumy. Dziękuję wszystkim, którzy przez te lata wspierali stronę i się na niej udzielali. Życzę Wam, drodzy użytkownicy, wszystkiego dobrego i wielu niezapomnianych chwil z anime. Czuję się spełniony i odchodzę, niczego nie żałując :). Pozdrawiam i powodzenia wszystkim.

(na dniach udostępnię wszystkie napisy mojego autorstwa do pobrania i dowolnego wykorzystania)

I na tym mogło się wszystko zakończyć, jednak dziś na stronie pojawił się komunikat o tytule „Promyk nadziei... CDN”. Sama treść posta niestety niewiele nam mówi. Cytując:

*waku, waku*

Więcej natomiast możemy dowiedzieć się z fanpage, na którym znajdziemy rozwinięcie zagadkowej wiadomości ze strony.

Projekt TMJ być może zostanie w przyszłości reaktywowany w innej formie, więc proszę zachować sobie stronę w ulubionych (w razie czego tutaj będzie powiadomienie).

Wygląda więc na to, że twórcy projektu jeszcze się nie poddali, ale na na ten moment nie wiemy czego i kiedy się spodziewać. Jakie jest Wasze zdanie na temat tego wszystkiego? Czy oglądaliście anime na stronie „wbijam.pl”?

Tagged Under

Podobne artykuły