W weekend 28-29 października w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego im. Poznańskich Olimpijczyków odbył się AnimeCon Halloween 2023. Czy konwent mangi i anime straszył jedynie nazwą, czy może mroczna tematyka wydarzenia odbiła się również na organizacji?

Zacznijmy od początku…

Kolejka do akredytacji na konwencie Animecon Halloween 2023Do Poznania dotarłam w piątek późnym wieczorem. Korzystając z przywileju osoby niebędącej zwykłym uczestnikiem, nocowałam na terenie szkoły. Jednak zaakredytować udało mi się dopiero w sobotę rano. Niestety, już na samym początku akredytacji pojawiły się problemy – części wystawców nie było na liście, kontakt z organizatorem był mocno utrudniony, a helperzy wydawali się w tej sytuacji równie zagubieni, co wystawcy, a dodatkowo – nieprzeszkoleni. Sytuacja na szczęście została rozwiązana dość szybko i nie słyszałam o żadnych późniejszych problemach z akredytacją. Każdy z uczestników otrzymał opaskę na rękę, identyfikator oraz zwykłą, ozdobną wstążkę w halloweenowe wzorki zamiast smyczy.

Sam konwent zdecydowanie należy pochwalić za dobre, przejrzyste oznaczenia. Na każdym piętrze była mapa całego conplace’u, sale były dobrze opisane, a na każdej z nich znajdowała się kartka z rozpisanym planem atrakcji na oba dni. Kartki z oznaczeniem sal przyozdobione były uroczymi grafikami z halloweenowymi kotkami-duszkami, utrzymując motyw przewodni wydarzenia.

Prelekcje, warsztaty oraz gry rytmiczne

AnimeCon Halloween 2023 utrzymywany był w temacie – nomen omen – mangi i anime i to właśnie na tym skupiała się większość atrakcji oraz prelekcji. Jednak nie samą mangą konwent stoi. Pojawiło się więc kilka paneli o tematyce fantastycznej, a także mnóstwo warsztatów. Podczas wydarzenia można było nauczyć się podstaw składania origami, tworzenia bransoletek humihimo, haftu, szydełkowania czy malowania akwarelą.Gry rytmiczne Animecon Halloween 2023

Pojawiła się również wioska Genshin Impact zorganizowana przez Project Genshin. W wiosce można było przez dwa dni trwania konwentu zrobić cztery zadania dziennie i odebrać nagrodę, posłuchać wróżby z minerałów lub tarota oraz nabyć merch u wystawców.

Na pierwszym piętrze znajdowały się gry rytmiczne m.in. Chuunithm, Taiko oraz maty DDR. Nie zabrakło oczywiście UltraStara oraz JustDance. Pojawiła się też konsolówka.

No i tutaj wyłania się kolejny problem, mianowicie umiejscowienie gier rytmicznych, a konkretniej DDR-ów. Lisiej Norze prowadzącej tę atrakcję przypisano salę, która znajdowała się pod jedną z sal prelekcyjnych piętro niżej. W trakcie turnieju DDR w sobotę około godziny 17:00 w sali poniżej niemal niemożliwe było prowadzenie prelekcji – dźwięki turnieju chwilami niemal całkowicie zagłuszały prowadzącą, a do tego przez cały czas korzystania ze sprzętu trząsł się sufit wraz z zawieszonym pod nim rzutnikiem. Tę sytuację dość łatwo dało się przewidzieć, więc skąd decyzja organizatorów o umieszczeniu sali z tak głośną atrakcją w takim miejscu?

Atrakcje na scenie głównej

Atrakcje w Main Roomie rozpoczęły się sobotnim występem grupy idolkowej Hiroto. Jednak nie była to jedyna tego typu grupa obecna na konwencie. Oprócz nich na AnimeConie wystąpiły również grupy H2♡ oraz B1/Wonderz. Taneczne występy nie były jedynymi, jakie czekały na konwentowiczów. Na scenie wystąpiła również grupa fandubbingowa NanoKarrin oraz wokalista Karol Suchecki znany z wykonywania coverów popularnych utworów z anime przetłumaczonych na język polski.

W sobotni wieczór bez żadnych opóźnień odbył się konkurs cosplay. Poziom wykonania strojów oraz samych występów był w tym roku imponująco wysoki.

Co w strefie wystawców straszy

Strefa wystawców rozłożona była na trzech piętrach. Na parterze znajdowali się wystawcy firmowi, u których można było nabyć m.in. mangi, licencjonowane figurki oraz mnóstwo japońskich słodkich oraz słonych przekąsek i napojów. Piętra pierwsze oraz drugie należały do rękodzielników, którzy wystawiali maskotki tworzone na szydełku, breloczki, przypinki, art printy i naklejki.

Stoisko wystawcy Animecon Halloween w Poznaniu

Na głód najlepszy jest ramen!

AnimeCon pełen był japońskiego jedzenia – zarówno słodkie, jak i słone przekąski można było znaleźć na stoiskach w strefie wystawców. Bardziej wartościowy posiłek czekał na uczestników w strefie gastronomicznej, gdzie stało Tabe Aruki ze specjałami kuchni japońskiej i koreańskiej, a także Taiyaki House oraz maid café Pochi Loves Maid. Nie mogło oczywiście zabraknąć foodtrucka Yaki Kingu. Pojawił się również foodtruck z pierożkami dim sum. Osoby, które chciały zrobić nieco większe zapasy, mogły przejść się około dziesięć minut spacerem do najbliższej Biedronki.

Podsumowanie

AnimeCon Halloween 2023 nie był konwentem idealnym, ale nie można też powiedzieć, że był definitywnie źle zorganizowany. Zdecydowanie brakowało sprawnej komunikacji lub po prostu lepszej organizacji wystawców, ale poza tym nie słyszałam o żadnych rażących błędach ani ich nie doświadczyłam – ot, solidny, ale nie bezbłędny konwent na mapie Poznania, zdecydowanie wart odwiedzenia chociaż raz.

Stoisko na Animecon Halloween 2023