W weekend 23 i 24 września odbyło się Spotkanie Fantastyczne na zamku Grodziec, zorganizowane przez Legnickie Stowarzyszenie Fantastyki „Gladius”. Zostało przygotowane szybko, szybko się odbyło i równie szybko się skończyło. Co się tam działo i czy warto wybrać się następnym razem? Czytajcie dalej!
Po nitce do kłębka
„Gladius” to stowarzyszenie, które zrzesza pasjonatów fantastyki, gier fabularnych, planszowych i karcianych oraz wszystkiego w temacie fantasy. Powstało w 2004 roku, a jego siedziba znajduje się w Legnicy. Razem z Zamkiem Grodziec i Lubińskim Klubem Fantastyki „Ostatnie Przymierze” członkowie stowarzyszenia zorganizowali pierwsze Spotkanie Fantastyczne. W planie były planszówki, otwarte sesje RPG, prelekcje i kreatywne warsztaty. Opłata za wydarzenie obejmowała jedynie cenę biletu wstępu na zamek.
Pomysł tego spotkania ujrzał światło dziennie dosyć późno, przez co niezbyt wielu ludzi mogło się o nim dowiedzieć i większość odwiedzających pojawiła się tam „z przypadku”. Jednocześnie wielu z nich pytało o podobne imprezy i kolejne edycje wydarzenia.
Świat fantasy w naturalnym środowisku
Organizatorzy zadbali nie tylko o rozrywkę dla odwiedzających, ale także o odpowiedni klimat. Samo umiejscowienie wydarzenia było bardzo obiecujące – niecodziennie można wziąć udział w fantastycznej imprezie zlokalizowanej na terenie zamku i to tak urodziwego jak Grodziec. Gdyby tego było mało, organizatorzy przyodziali odpowiednie dla miejsca fantastyczne stroje. Dodatkowy klimat zapewniła muzyka rodem z dworu królewskiego lub średniowiecznej karczmy.
Plan działania
Na Facebooku opublikowano plan imprezy, którego przez całe dwa dni kurczowo się trzymano. Za każdym razem w samo południe odbywało się uroczyste rozpoczęcie, na którym organizatorzy przedstawiali atrakcje spotkania oraz dzielili się ciekawymi historiami i anegdotami, wprawiając tym samym odwiedzających w odpowiedni nastrój. W godzinach otwarcia zamku można było wypożyczać planszówki, a w trakcie trwania wydarzenia brać udział w otwartych sesjach RPG oraz różnych prelekcjach zorientowanych wokół gier i cosplayu. Zapewniono także zabawy dla najmłodszych (i nie tylko) – organizatorzy przygotowali serię warsztatów manualnych oraz stoisko do puszczania baniek mydlanych i malowania twarzy. Na zakończenie każdego dnia odbywała się pokazowa sesja RPG.
Kilka słów na koniec
Mimo problemów z promocją imprezy organizatorzy już podczas trwania pierwszej edycji zaczęli wyciągać wnioski i planować następne Spotkanie Fantastyczne. Takie wydarzenia są ciekawą odskocznią i urozmaiceniem typowego zwiedzania zabytków – czymś zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki odpowiedniej reklamie mogą skupić sporo odwiedzających. Na pewno warto rozważyć przybycie na następną edycję – zarówno przy okazji odwiedzania Grodźca, jak i w ramach specjalnego przyjazdu na Spotkanie Fantastycznie. Na zamku można wynająć pokój i przenocować, ponieważ dojazd nie jest najłatwiejszy, natomiast noc w takim miejscu to kolejne ciekawe doświadczenie.