LIS

Recenzja gry karcianej LIS od wydawnictwa Lynx Games

Wydawca: Lynx Games
Autor: Lynx Games
Cena (wydawcy): 45 zł
Rodzaj: Imprezowa
Poziom skomplikowania rozgrywki: Łatwa
Losowość: Duża
Gra składa się z:
- 4 Kart Postaci
- 20 Kart Celu
- 34 Kart Akcji
- 8 Unikalnych Kart Akcji

Znacie komiksy z uniwersum „LIS”? Jeżeli nie, to słowem wstępu napiszę, że jest to komiks osadzony w tematyce superbohaterów, w polskich realiach, gdzie główny bohater nie jest wyidealizowanym stróżem porządku walczącym ze złem, a człowiekiem, zdającym sobie sprawę, że zła nie da się zniszczyć. Oczywiście jest to jedynie jedna z czterech postaci, które są grywalne w karciance o wdzięcznym i wiele mówiącym tytule „LIS”. Tak, dokładnie w tym uniwersum osadzona jest gra, dlatego najlepiej bawić się będą ludzie znający serię, choć to wcale nie wyklucza poczucia dobrze spędzonego czasu u kogoś, kto z LISem nie miał do czynienia w ogóle.

Na początku rozgrywki dzieli się karty na trzy stosy – Karty Postaci, Celu oraz wymieszane Akcji i Unikalne Karty Akcji. Następnie wybiera niejawnie jedną z czterech Kart Postaci (Doktor Shaw, Lis, Strażnik i Komisarz Zgroza) i dobiera jedną kartę celu i trzy karty akcji. Dalej wykonujemy dwie dowolne akcje z trzech dostępnych (można wykonać dwa identyczne ruchy). Sama rozgrywka jest dosyć łatwa i wszystkie właściwości opisane są na samych kartach, dzięki czemu pamiętać musimy jedynie o kolejności działań opisanej powyżej. Do tego dochodzi jeszcze ruch specjalny STOP, blokujący akcję jednego z graczy. Warunkiem zwycięstwa jest zdobycie czterech z pięciu kart celu, które są najwyżej punktowane dla jego postaci lub aż do zakończenia tury gracza, który wyciągnął ostatnią kartę ze stosu. Wtedy wygrywa osoba z największą sumą odpowiednich dla jego postaci punktów.

Są tak naprawdę dwa warianty rozgrywki. Dla dwóch graczy oraz 3-4. Różnią się jedynie tym, że przy pojedynku jeden na jednego, odrzuca się na początku po jednej Karcie Celu dla każdego bohatera oraz kilkanaście konkretnych, wymienionych w instrukcji. Poza tym, zasady pozostają bez zmian.

Sama rozgrywka jest szybka, łatwa i przyjemna. Tłumaczenie zasad trwa dosłownie chwilę i już można rozpocząć batalię. Gra może trwać kilkanaście do kilkudziesięciu minut, w zależności od ilości graczy oraz tego, jak długo planują swoją taktykę. Przy którejś z rzędu rundzie, można zakończyć grę naprawdę ekspresowo.

LIS właściwie niczym mnie nie zaskoczył. Jest to typowa zajmująca karcianka i gwarantująca dobrą zabawę przez jakiś czas. Jej główną wadą jest to, że szybko się nudzi ze względu na dosyć ograniczone możliwości rozgrywania poszczególnych partii. Nie ma zbyt wielu technik gry czy budowania specjalnych taktyk. Wiele też zależy od szczęścia, czyli od tego, jakie karty uda nam się wyciągnąć.

Warta uwagi jest natomiast oprawa graficzna samych kartoników, a jest ich 66. Niestety sporo  z nich się powtarza. Komiksowy klimat z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom uniwersum, a znajome postaci trafią do fanów i znacząco uprzyjemnią grę. Bo przecież fajnie wyłapywać smaczki z danego uniwersum, prawda? Sam materiał, z którego wykonano karty, jest dosyć miękki i trzeba uważać, żeby jej nie zniszczyć, dlatego dobrze będzie dokupić chociaż folijki, które chociaż w małym stopniu usztywnią kartonik.

Czy polecam grę karcianą „LIS”? Fanom komiksu jak najbardziej. Dla reszty będzie to nieco droga ciekawostka. Ot kolejna gra karciana, w którą można od czasu do czasu zagrać ze znajomymi czy rodziną. Jeżeli macie okazję i nieco zbędnego pieniążka, możecie kupić. Ode mnie dostaje ona 5/10.

Grę można kupić na http://sol-shop.pl/pl/p/Lis-Gra-Karciana/74

Tagged Under