To już ostatni piątek maja, ale na pewno nie ostatni Esportowy Przegląd Tygodnia. Wirtualny świat wciąż dostarcza nam bowiem wielu ciekawych informacji, choć nie zawsze są to informacje pozytywne. Chodzi tu choćby o ostatnią informację dotyczącą League of Legends. Z drugiej jednak strony, bardzo aktywne zrobiło się środowisko akademickie, co naprawdę dobrze wróży dla przyszłości esportu w naszym kraju.

1. Następny sezon Intel Extreme Masters bez League of Legends. We wtorek świat obiegła informacja, iż w nadchodzącym sezonie cyklu Intel Extreme Masters nie zobaczymy League of Legends. Poinformował o tym Michał “CARMAC” Blicharz, jeden z zarządców turniejów, który stwierdził, iż owa decyzja podyktowana jest kolizją dat IEM-ów z różnego rodzaju regionalnymi ligami organizowanymi przez Riot Games. CARMAC oznajmił także, że przyszłoroczne LCS nie zostanie wstrzymane na rzecz imprezy w Katowicach.

Nie wiadomo jeszcze czy zmiana ta przedłużona zostanie również na przyszłe sezony. Niewątpliwie jednak jest to duża strata dla cyklu Intel Extreme Masters, z którym LoL był przecież nierozerwalnie związany od roku 2011. Całość listu w języku angielskim dostępna jest tutaj.

LoL

2. Fnatic bez akademii. Zaledwie 9 miesięcy trwała przygoda Fnatic z własną akademią, a już skandynawska organizacja musi się z nią pożegnać. Wszystko za sprawą organizatorów krakowskiego Majora, którzy stwierdzili, iż w turnieju nie mogą wziąć udziału dwa zespoły spod tego samego szyldu.

Trener akademii Fnatic - Andreas "Samuelsson" Samuelsson, tak podsumował całe zamieszanie:

Bycie członkiem takiej organizacji było dla nas zaszczytem. Razem osiągnęliśmy wielkie rzeczy. To był najlepszy rok w naszej karierze. Niestety, akademie dostają coraz mniej przestrzeni. Kiedy PGL poinformowało, że w turnieju nie będziemy mogli wystąpić pod nazwą fnatic, podjęliśmy jednomyślną decyzję o zmianie domu.

Ostatni raz akademię Fnatic zobaczymy w czasie GeForce Cup we Wrocławiu.

Fnatic

3. Pierwsze w historii rozgrywki esportowe organizowane przez AZS. Ledwie tydzień temu pisaliśmy o turnieju na Uniwersytecie Śląskim, a już mamy dla Was kolejną informację ze świata studenckiego. E-AMP Warm Up to pierwszy w historii ogólnopolski turniej esportowy organizowany przez Akademicki Związek Sportowy. Rozegrany zostanie w dwóch najpopularniejszych obecnie w Polsce grach: CS:GO oraz League of Legends, a pula nagród to okrągłe 10.000 zł (po 5 na każdy tytuł).

Udział w zawodach może wziąć każdy. Jedyny wymóg stawiany drużynom, to fakt, iż minimum 3 osoby w każdym składzie muszą posiadać status studenta, być pracownikiem wyższej uczelni lub członkiem AZSu. W każdej grze zostaną rozegrane cztery turnieje kwalifikacyjne, z których 8 najlepszych drużyn powalczy w finałach. Rozgrywki w całości zorganizowane zostaną online.

Od dłuższego czasu obserwujemy rozwój sportów elektronicznych. Jest w nich wiele wartości promowanych na co dzień przez AZS oraz podobieństw do sportów fizycznych. Jestem zdania, że powinniśmy iść z duchem czasu. Naturalnym krokiem dla AZS-u jest przyjęcie tej nowej formy rywalizacji i rozwijanie zmagań w środowisku akademickim, gdzie e-sport jest bardzo popularny. - stwierdził Dariusz Piekut, wiceprezes AZS -

Niezwykle się cieszę, że ogólnopolskie rozgrywki e-sportowe organizowane przez AZS rozpoczną się już niebawem. Jest to projekt, nad którym pracujemy od zeszłego roku i w końcu ujrzał światło dzienne. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, E-AMP Warm Up to tylko rozgrzewka!

Pierwsze kwalifikacje już 30 i 31 maja. Więcej szczegółów na temat całego przedsięwzięcia znajdziecie tutaj.

E-AMP

4. Podsumowanie trzeciej kolejki PLE. Na koniec podsumowanie trzeciego tygodnia zmagań w ramach Polskiej Ligi Esportowej. Jeżeli chodzi o CS:GO, szczyt tabeli okupują ex aequo PompaTeam.yellow oraz Team Kinguin. Oba zespoły mają na swoim koncie po 7 punktów i dorobek dwóch zwycięstw oraz jednego remisu. Po cztery punkty mają na swoim koncie drużyny Samsung4Gamers by Inetkox, Pride, Grubasy oraz PompaTeam.black, natomiast na samym dole tabeli uplasowały się zespoły PACT Black oraz Venatores. Ci ostatni wciąż nie mają na swoim koncie żadnych punktów.

plecs3

W przypadku League of Legends szczyt tabeli należy do Team DPD oraz e-Merytów. Oba zespoły zdobyły do tej pory po 7 punktów. Zestawienie nadal zamyka Digital Paradox z trzema porażkami, a tuż nad nimi team Raz Dwa Trzy z jednym remisem i dwoma porażkami.

plelol3

Warto zwrócić także uwagę na fakt, że po trzeciej kolejce PLE uruchomione zostało okienko transferowe. Możemy zatem spodziewać się kilku ciekawych roszad.

Czym są Konwenty Południowe

Konwenty w Polsce

Konwenty Południowe są największą w Polsce redakcją o wydarzeniach popkulturalnych w kraju. U nas znajdziecie najświeższe informacje o konwentach z różnych dziedzin. Początki portalu sięgają roku 2013 kiedy to zaczęliśmy od pierwszych konwentowych relacji i recenzji. Trzon i najważniejszy punkt działania stanowi nasza lista konwentów stanowiąca najobszerniejszy i najbardziej aktualny zbiór eventów odbywających się na terenie Polski. Nasze główne działy to konwenty fantastyki, mangi i anime, gier i e-sportu, gier planszowych czy LARP-y. Dzięki nam możesz też być stale na bieżąco dzięki newsom o wydarzeniach. Strona Konwentów Południowych jest także responsywna, co dodatkowo wspomaga nasza mobilna aplikacja na androida - Kalendarz/Lista Konwentów.

Galerie i fotorelacje z konwentów

Jako dziennikarze, jesteśmy obecni na wielu imprezach, a dzięki sieci fotoreporterów w całym kraju, jesteśmy w stanie wykonywać i publikować zdjęcia z konwentów w formie galerii na naszym Fanpage. W wygodny sposób możecie nawigować po imprezach z podziałem na kolejne lata i miesiące dzięki przejrzystym buttonom. Wystarczy kliknąć by przejść do interesującej nas fotorelacji z wydarzeń.

Recenzje książek, mang i gier planszowych

To nie wszystko. Portal stale się rozwija, co wpływa na otwieranie kolejnych działów. Od 2015 roku piszemy też recenzje książek o tematyce fantastycznej, a niedługo później na naszej stronie pojawiły się także recenzje gier planszowych, recenzje mang, systemów RPG i komiksów. Współpracujemy z 37 wydawnictwami co gwarantuje nam często przedpremierowy dostęp do materiałów i szybką recenzję, która podpowie Wam czego możecie się spodziewać.

Wywiady

Na naszej stronie znajdziecie także wywiady ze znanymi oraz debiutującymi cosplayerami czy pisarzami książek. Z racji tematyki portalu przeczytacie u nas także rozmowy z graczami, e-sportowcami i osobami związanymi z branżą gier elektronicznych.