Załatwienie noclegu w czasie trwania dużego eventu zawsze jest wyzwaniem. Zawyżone ceny noclegów, brak miejsc w hotelach bądź niedogodna lokalizacja to tylko nieliczne z wielu problemów, z którymi co roku zmierzają się konwentowicze, przyjeżdżający do Poznania w trakcie Pyrkonu. Organizatorzy wyszli naprzeciw problemowi, wynajmując pole namiotowe Scout Camp i organizując Pyrcamp. Poprzez rezerwację biletów i za odpowiednią opłatą uczestnicy Pyrkonu 2023 mogą skorzystać z pełni wyposażonego pola namiotowego z dostępem do kuchni, łazienki, miejscami ogniskowymi i parkingiem. Do tego zapewniono również możliwość rezerwacji namiotu i łóżek polowych. Co prawda ilość miejsc jest ograniczona (Scout Camp ma ok. 300 parceli namiotowych), ale sam pomysł brzmi doskonale.

Wrażenie jednak błyskawicznie znika, jeśli przyjrzymy się… cenom.

Pyrkon nazywa Pyrcamp „propozycją w rozsądnej cenie”, wystarczy jednak kilka chwil namysłu, żeby mieć co do tego wątpliwości.

Zacznijmy od przyjrzenia się kosztom wynajęcia Scout Campu.

Wstęp na teren obiektu to 25 zł/os., a postawienie własnego namiotu to koszt kolejnych 10 zł. Wynajem namiotu to 25 zł za dobę. Chcąc przyjechać na 4 dni, bo tyle oferuje Pyrcamp, bez własnego namiotu, koszt takiego kempingu to ok. 200 zł. Z namiotem – 140 zł

Z kolei za 4-dniowy bilet „Pyrkampowicz pod gwiazdami”, gdzie wymagany jest własny namiot, Pyrcamp życzy sobie 219 zł/os. Tutaj nie mam najmniejszego zamiaru się kłócić, mimo zawyżonej ceny w porównaniu do zwykłego spanka na Scout Campie, jest to zdecydowanie tańsza opcja niż 4-dniowy nocleg w hotelu (zakładając, że ma się własny namiot).

Bardziej zaintrygowała mnie opcja dla podróżnych, którzy własnego namiotu nie mają. Za taki luksus Pyrcamp chce 819 zł. Jak można wyczytać na stronie rezerwacji „w cenę wchodzi miejsce noclegowe na obiekcie oraz wynajęcie 6-osobowego namiotu typu »wysoka dycha« z pełnym osprzętem – 6 łóżek polowych, 6 materacy, 6 kocy i półka w namiocie + pełen dostęp do infrastruktury Pyrcampu”. Ten pakiet nie przewiduje wynajęcia namiotów dla mniejszej liczby osób. Nie ma też możliwości wynajmu samego namiotu bez dodatkowego wyposażenia. Sam Scout Camp taką opcję oferuje za 25 zł za dobę.

Dodatkowo, jeśli chcemy wynająć pakiet „Pyrkampowicza w luksusach” ze znajomymi, oni dodatkowo muszą dopłacić 219 zł za bilet imienny.

Jeśli przyjrzymy się kosztom hoteli w okolicy Poznania, ceny za 3-dniowy nocleg od piątku do niedzieli oscylują w okolicach 1000-1500 zł dla jednej osoby. W takim porównaniu Pyrcamp bez dwóch zdań jest tańszą alternatywą. Jeśli jednak spojrzymy na Pyrcamp takim, jakim jest – to znaczy, polem namiotowym – ponad 800 zł za wynajem namiotu bez mniejszych, tańszych opcji, promowana jako „propozycja w rozsądnej cenie” jest, delikatnie mówiąc, niezgodna z prawdą.

Banner Pyrkonu 2023