Po małym urlopie powracamy z naszą serią pod tytułem Poniedziałkowy Flash Konwentowy, czyli cotygodniowym zestawieniem imprez odbywających się w danym tygodniu. A jest o czym mówić, bo to początek września i czas powrotu do szkoły! Czy to wpłynie na frekwencję uczestników na konwentach? Zobaczymy. Tymczasem sprawdźmy, jakie imprezy odbywają się w ten weekend.

Pierwszy na liście jest Festiwal Fantastyki Twierdza w Giżycku, następnie Łódzki Kapitularz  – także konwent fantastyki, oraz dwie nieco mniejsze imprezy: fantastyczny Pilkon w Pile i  mangowy Wizard Time we Wrocławiu.

 

Twierdza już po raz piąty ugości nas na terenie Twierdzy Boyen (od której impreza wzięła swoją nazwę). Będą to trzy dni wypełnione fantastycznym programem, w którym można znaleźć wszystko, co powinno zainteresować każdego fana historii w niezwykłych światach kreowanych przez pisarzy, scenarzystów czy twórców gier. Cytując organizatorów:

Na festiwalu znajdziecie blok RPG, LARP, konkurs AlterEgo Twierdza: cosplay i projekty strojów – tym razem z nagrodą publiczności; blok literacki: spotkania z autorami, spotkania ze sławami fantastyki, blok popkulturowy: spotkania, panele dyskusyjne i pokazy z udziałem reżyserów i aktorów; blok artystyczny: sesje zdjęciowe i wystawy; potężny Games Room (planszówki, karcianki); gry terenowe, prelekcje; blok warsztatowy; projekcje filmów niezależnego kina związanego z fantastyką; strefę fantastycznych wystawców z ich niepowtarzalnym asortymentem. Wieczory spędzicie przy ogniskach lub w klimatycznej karczmie – z której będziecie mogli obserwować sobotnie koncerty.

Tabela cenowa jest dosyć zawiła, więc radzimy zajrzeć do podstrony konwentu w naszym kalendarium.

Festiwal Fantastyki Twierdza w Giżycku

Kapitularz w tym roku ostro pracował nad promocją nadchodzącej edycji konwentu. Czy to wystarczy, żeby przyciągnąć uczestników? To się okaże, ale już teraz można pochwalić obszerny i „wypchany” program, w którym znajdziecie trzynaście bloków tematycznych z atrakcjami odbywającymi się od rana do wieczora. Sama tematyka także dobrze wróży i każdy może odnaleźć coś dla siebie:

 1. Blok literacki
 2. Blok naukowy
 3. Kapitularzowy klub dyskusyjny
 4. Blok popkulturowy
 5. Blok okołohistoryczny
 6. Blok filmowo-serialowy
 7. Blok gwiezdnowojenny
 8. Blok konkursowy, sala A
 9. Blok konkursowy, sala B
 10. Blok RPG/LARP
 11. Blok Mangowy
 12. Blok warsztatowy
 13. Strefa Gier Bitewnych

Ponadto oczywiście aula z konkursem cosplay, pokazami tanecznymi czy spotkaniem z Grupą Filmową Darwin. Akredytacja kosztuje między 30 a 60 zł.

Festiwal fantatsyki Kapitularz w Łodzi

Pilkon to całkiem prężnie rozwijająca się impreza ukierunkowana na fantastykę. Tegoroczna, czwarta już edycja ma szansę przyciągnąć między 500 a 800 uczestników, co jest całkiem niezłym wynikiem jak na tak niewielkie miasto jak Piła. A co w programie? Mnóstwo dobrych rzeczy! Powtarzając za organizacją, zobaczymy:

- Grę Pilkonowo-terenową
- Wielki games room
- Gry VIDEO, Oculus, Retro gry, Retro Automaty
- Legorobotykę
- Pokazy walk na miecze, regularne starcia wojów
- Prelekcje o superbohaterach i nie tylko
- Koncerty oraz dyskotekę postapo
- Turniej „Hearthstone”, „Magic: The Gathering” oraz wiele innych
- Wspaniałe nagrody dla uczestników
- Pokazy sprzętu postapo
- Strefę gastronomiczną
- Wioskę rycerską

Konwent Fantastyki Pilkon w Pile

I przyszedł czas na Wizard Time, czyli kolejną imprezę od Fundacji Popcooltura słynącej z NiuConów. Tegoroczna tematyka to czarodzieje, głównie ze świata Harry'ego Pottera. Impreza została przeniesiona z czerwca na wrzesień, co powinno dać organizacji czas na dopracowanie wielu elementów i uczynienie imprezy jeszcze bardziej magiczną. Niestety, poza tym, że będzie gra konwentowa stylizowana na konkurencję trzech domów szkoły, niewiele wiemy o tym, co przygotowano. Zakładki z gośćmi oraz programem atrakcji na stronie nadal są puste. Możliwe, że informacje te zostaną podane bliżej spodziewanej daty wydarzenia. To wszystko blaknie jednak przy informacji, że uczestnicy dostaną własne różdżki w ramach akredytacji, której cena wynosi 50 zł (lub 99 zł za wersję VIP).

Konwent mangi i anime Wizard Time we Wrocławiu