Do Pyrkonu 2024 pozostał już tylko miesiąc – konwent odbędzie się w Poznaniu w dniach od 14 do 16 czerwca. Program tegorocznego Pyrkonu naprawdę robi wrażenie! Prelekcje, konkursy, LARP-y – wszystko, czego moglibyście oczekiwać na popkulturowym konwencie. Oczywiście nie sposób wymienić tutaj wszystkich atrakcji, dlatego też wybraliśmy najciekawsze punkty programu z każdej strefy!

W Strefie Inicjatyw Fanowskich będzie się działo! Larpunk zaoferuje Wam LARP-y o różnorodnej tematyce, a Japońska Sztuka Kontaktowa poprowadzi warsztaty japońskich sztuk walki. W Wiosce Brazylijskiej nauczycie się samby, capoeiry i posłuchacie o brazylijskiej mitologii. Kuszą też warsztaty kuglarskie i pokaz szermierki scenicznej, a dla tych, którzy lubią bardziej sportowe atrakcje – quadball, czyli quidditch na ziemi! Lubicie dyskutować? Wpadnijcie na panel o tym, jak takie dyskusje prowadzić!

Pyrkon w tym roku stoi koncertami – w piątek na scenie zobaczycie zespoły takie jak Svita, Percival Schuttenbach czy Jeremiah Kane. W sobotę odbędą się koncerty Ryczących Dwudziestek, Laboratorium Pieśni, zobaczycie też Nocnego Kochanka, zespół Faun i Zenka Kupatasa! W niedzielę bardziej hip-hopowo – na scenę wpadną Opał i Szymi Szyms. Posłuchacie też MindaRyn z Tajlandii.

W Alei Artystów i Kolekcjonerów w sobotę spotkacie grupę artystyczną „Bezimienny”, która opowie o łączeniu gier komputerowych ze współczesną sztuką. Po wystawach oprowadzą Was też kuratorzy sztuki.

W Strefie Konkursowej będziecie mogli zmierzyć się z innymi uczestnikami w przeróżnych konkurencjach, naszą uwagę zwrócił jednak Konkurs Pieśni Krasnoludzkiej! Zabierzcie swoje wewnętrzne brody i pokażcie, że krasnolud to też artysta!

Jesteście fanami „Gwiezdnych Wojen”? W Strefie Fanów Star Wars weźmiecie udział w warsztatach budowania własnego droida, turnieju Star Wars: Unlimited – Sparks of Rebellion i posłuchacie o najlepszych i... najgłupszych pomysłach w nowym kanonie Gwiezdnych Wojen”.

W Strefie Atrakcji Integracyjnych wybierzecie Pyrkonowego Króla Sucharów, nauczycie się tradycyjnego tańca z wachlarzami i potańczycie do K-popu i nie tylko! Nie może zabraknąć też Pyrkonowej Mafii.

W Strefie Cosplayu dowiecie się, jak prowadzić swoje social media, nauczycie się robić gotycki makijaż i weźmiecie udział w ognistych warsztatach fotograficznych. W sobotę obejrzycie wernisaż strojów postapokaliptycznych Wasted Couture i porozmawiacie o stworzeniu własnego cosplayowego biznesu z założycielką – Violą Warych. Dla początkujących cosplayerów znajdą się też warsztaty z szycia cosplayu i przygotowywania scenek!

W Strefie Dziecięcej Wasze pociechy stworzą własne mandaloriańskie maski, zagrają w RPG i zbudują roboty. Dowiedzą się też, jak zostać detektywem i przygotują swoje własne przypinki i elfickie plecionki.

W Strefie Fanów Klocków LEGO posłuchacie o tworzeniu filmów dla Grupy LEGO i dowiecie się, jak LEGO Masters wygląda z perspektywy jurora.

Dla miłośników filmów wszelakich znajdą się niezliczone prelekcje w Strefie Filmowo-Serialowej. Dowiecie się między innymi, „Czy da się nie spieprzyć ekranizacji”, jak to jest być zombie i czemu boimy się filmowych kosmitów. Odbędą się też pokazy filmów z antybohaterami, najlepszych filmów z serii i horrorów, między innymi „Jokera”, „Shreka 2” „Lśnienia” i „To przychodzi po zmroku”. 

W Strefie Gamingowej porozmawiacie o grzechach Sonika i porównacie dwie pierwsze edycje „Baldur's Gate”. Posłuchacie też o tworzeniu książki kucharskiej z uniwersum „Wiedźmina”, wielkim kryzysie gier wideo i ciekawostkach z „Don't Starve”. 

W Strefie gier planszowych, karcianych i bitewnych stoczycie turnieje w „Gwinta”, „Magic The Gathering” i „One Piece Card Game”. Nauczycie się malować i fotografować swoje figurki oraz posłuchacie historii uniwersum „BattleTech”.

Dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w tworzeniu własnego komiksu, odbędą się warsztaty komiksowego storytellingu. W Strefie Komiksu posłuchacie też o polskich superbohaterach i spotkacie ulubionych komiksowych twórców.

W Strefie Fantasy spotkacie się z autorami, posłuchacie o silnych kobietach w fantastyce, zapomnianym fantasy znad Nilu, czy o najdziwniejszych rytuałach pogrzebowych. Możecie też wziąć udział w kursie bronienia się przed złymi urokami i dowiedzieć się, czemu Hades tak często pojawia się w nowoczesnej popkulturze.

W Strefie Mangi i Anime oczywiście nie zabraknie prelekcji o Waszych ukochanych seriach, naszą uwagę zwróciły jednak prelekcje o tym, jakie koreańskie książki są warte przeczytania i o relacjach z „waifu”. Posłuchacie też o seryjnych morderstwach w Korei Południowej, poznacie dziwne anime i zastanowicie się, czy supermoce w mandze i anime faktycznie mają sens. Warto też wybrać się na prelekcję o japońskich potrawach na każdą porę roku.

Strefa Naukowa kusi prelekcjami o teoriach spiskowych, magii w starożytnym Egipcie i trujących roślinach. Odbędą się warsztaty z wytapiania brązu i miedzi. Dowiecie się też, dlaczego pasja może być... bolesna i o czym mówią nasze ubrania.

W gry fabularne zagracie w Strefie RPG. Nauczycie się tu jak być lepszym graczem i jak użyć RPG do ćwiczenia silnej woli. Odbędzie się też prezentacja systemu „Smoczy Jeźdźcy” i warsztaty tworzenia własnej historii w świecie „League of Legends”.

W Strefie Warsztatowej nauczycie się, jak skręcać balony, stworzycie naczynia z koreańskiego papieru i uszyjecie własną piracką flagę. Nauczycie się też filcowania, czy... wycia jak wilkołak!

W Strefie Wiosek Fantastycznych będziecie mieli okazję spotkać różne fantastyczne grupy i kultury, warto jednak wziąć udział w warsztatach i turnieju juggera – postapokaliptycznej gry, w której czaszka jest jedna, a bramki są dwie. Tutaj też odbędzie się Kombat Pro Wrestling!

Atrakcji na Pyrkonie będzie oczywiście o wiele więcej – szczegółowy program i godziny poszczególnych punktów możecie poznać na stronie poznańskiego konwentu

Pyrkon 2024 - baner