Recenzje gier planszowych i karcianych
Mi pasuje
Wydawca: Rebel
Autor: Peter Burley
Rodzaj: gra logiczna, kafelkowa
Poziom skomplikowania rozgrywki: Prosty
Losowość: Średnia
Gra składa się z:
- 6 dwustronnych plansz
- 186 płytek (po 31 w 6 kolorach)
- instrukcji
„Mi pasuje” to prosta gra logiczna w układanie płytek na planszy gracza. Czy można wyciągnąć z rozgrywki coś więcej? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam, ale mój głos oddaję zdecydowanie na „tak”!
Pudełko jest średniej wielkości i przedstawia kafelki, które będziemy układać podczas całej rozgrywki. W środku znajdziemy plansze graczy oraz wspomniane płytki, a także instrukcję. Całość jest utrzymana w przyjemnej kolorystyce, chociaż niektórym odczytanie i znalezienie odpowiedniego elementu może sprawiać pewne trudności. Dużym plusem gry jest wypraska, ponieważ posiada miejsce na wszystkie elementy. Znacznie przyspiesza to rozkładanie gry i pozwala na przechowywanie zawartości w uporządkowany sposób.
Instrukcja jest napisana w zrozumiały sposób. Każdy dostaje planszę gracza i kafelki w wybranym kolorze. Jedna osoba zakrywa swoje płytki, a reszta pozostawia je odkryte. Cała rozgrywka toczy się następująco: gracz odkrywa jeden z zakrytych wcześniej elementów i pokazuje pozostałym. Wszyscy szukają identycznego ułożenia spośród płytek w swoim kolorze i wybierają odpowiednią, a następnie układają ją na swojej planszy w dowolnym miejscu. Czynności te powtarzane są aż do zapełnienia w całości dostępnych pól. I to koniec zasad. Cała zabawa tkwi w tym, jak rozłożymy nasze kafelki. Znajdują się na nich 3 linie o różnych kolorach i wartościach. I to właśnie one decydują o naszej punktacji, a co za tym idzie – także o wygranej. Po zakończeniu rozgrywki sumujemy punkty tylko z tych rzędów (pionowych i skośnych), które są jednokolorowe. Jeśli w którymkolwiek momencie linia zostanie przerwana innym kolorem – nie dostajemy za nią punktów. Gra może zakończyć się na tym etapie lub trwać nadal. Dłuższa wersja przewiduje tyle rund, ilu jest graczy. W takiej sytuacji każdy ma okazję być osobą losującą kafelki. Na koniec dodajemy punkty ze wszystkich rund i w ten sposób wyłaniamy zwycięzcę.
Gra oferuje wiele wariantów. Można grać solo, czyli mówiąc prosto – ćwiczyć układaniepłytek przed następną rozgrywką z przeciwnikami. Podstawowy wariant umożliwia granie maksymalnie 6 osobom, co jest rzadkością wśród gier logicznych. Ilość graczy nie wpływa znacząco na długość gry, ponieważ wszyscy szukają i układają kafelki w tym samym momencie, a jedynym etapem, który zajmie nam dłuższą chwilę, będzie podliczanie punktów. Pozostałe warianty pozwalają na inne zasady punktacji lub rozmieszczania płytek. Dodatkowo każda plansza posiada drugą, trudniejszą stronę. Aby na niej grać, musimy dodać do naszej puli specjalne kafle. Wszystkie dostępne warianty możemy dowolnie łączyć. Daje to jeszcze więcej zabawy i możliwości odkrywania tej gry na nowo.
Oczywiście znajdą się także minusy, ale nie każdemu będą one przeszkadzały. Po pierwsze – zlewające się kolory. Mimo tego, że generalnie kolorystyka mi się podoba, to nie wszystkie płytki są czytelne na pierwszy rzut oka. Linie są takie same, ale tła już różne dla każdego gracza. Utrudnia to szukanie odpowiednich elementów w trakcie rozgrywki, które samo w sobie już jest najsłabszą częścią gry. Drugą rzeczą wartą wymienienia jest interakcja, a właściwie jej brak. Każdy skupia się tylko na swojej planszy i odpowiednim układaniu płytek. Jednym będzie to przeszkadzało – innym nie. I największy minus – losowość, szczególnie boleśnie odczuwalna pod koniec partii. Wprawdzie dzięki niej gra jest regrywalna i za każdym razem inna, ale dokładanie ostatnich płytek z nadzieją na odpowiednie kolory linii potrafi zirytować.
Ogólnie gra wypada jednak dobrze na tle innych gier logicznych, głównie dzięki krótkiej rozgrywce, różnym wariantom i możliwości grania w większą ilość osób. Można wciągnąć do zabawy zarówno starszych jak i młodszych, bardziej doświadczonych i początkujących graczy. Szanse na wygraną są wyrównane, więc „Mi pasuje” dobrze sprawdzi się w każdej grupie wiekowej.