Lublin ostatnio nie przestaje nas zaskakiwać. Po zniknięciu festiwalu fantastyki FALKON (z powodów, o których piszemy tu: „Co stało się z Falkonem i czy festiwal StarFest to jego następca?”), w mieście wojewódzkim Lubelszczyzny zabrakło większych wydarzeń popkulturalnych. Rok 2022 miał przynieść zmiany za sprawą wspomnianego w powyższym artykule StarFestu, jednak to, co dzieje się w 2023, przyprawia już o ból głowy. Z tego powodu postanowiliśmy ułatwić Wam nieco odnalezienie się w tym wysypie festiwali o podobnych nazwach i odbywających się w tym samym budynku.

Jak to się zaczęło – upadek (i powrót?) FALKON-u

Po więcej informacji o duchowym i, jak się za chwile okaże, także i kadrowym spadkobiercy większości imprez, o których tu napiszę, odsyłam ponownie do tekstu podlinkowanego w pierwszym akapicie. Na ten moment ważne dla zachowania spójności i chronologii jest odejście części ekipy organizacyjnej jeszcze przed zniknięciem największego festiwalu fantastyki w Polsce zaraz po Pyrkonie z konwentowej mapy kraju. W nieoficjalnych komentarzach organizatorów StarFestu – imprezy organizowanej przez te same osoby, co ostatni FALKON – pojawiły się doniesienia o planowanym powrocie samego FALKON-u, a 8 grudnia 2022 opublikowano oficjalną informację o tym, że możemy się spodziewać wydarzenia jeszcze w listopadzie.

Co więc z Falconem 2.0?

Tuż po ogłoszeniu powrotu oryginalnego FALKON-u fandom obiegła wieść o nowym konwencie. Miał się on nazywać... Falcon 2.0. I mówiąc „tuż po ogłoszeniu”, mam na myśli nieco ponad 2 godziny. Oficjalna data Falconu 2.0 to na ten moment 9–11 czerwca. Niestety ostatnia informacja na temat imprezy pojawiła się 24 grudnia – od tamtego czasu nic dalej nie wiemy. Istnieje podejrzenie, że za wydarzenie odpowiadają osoby, które stosunkowo niedawno opuściły organizację FALKON-u.

Jest jeszcze FanCon...

W przypadku FanConu mamy do czynienia z kolejną imprezą, która również ma odbyć się w budynku Targów Lublin i to już 31 marca–2 kwietnia 2023. Tutaj danych jest znacznie więcej, choć nie tyle, ile byśmy się spodziewali. Impreza używa hasła „Polski Comic-Con” i pretenduje do bycia wydarzeniem sporym pod względem liczby uczestników. Mimo że pozostały niecałe 2 miesiące do imprezy, nie ma praktycznie żadnych informacji o gościach, atrakcjach i innych konkretach, a sama komunikacja prowadzona jest raczej na poziomie małego konwentu lokalnego. Dodatkowe obawy budzą współprace, ponieważ pierwszym ogłoszonym serwisem współpracującym jest nielegalny i bardzo niszowy (nieco ponad 100 osób na fanpage'u) hub z anime online... Organizatorami FanConu 2023 są osoby, które odeszły z organizacji FALKON-u jeszcze przed jego zniknięciem.

Szczypta chaosu – Funcon

Ostatnią imprezą z tytułu, która w tym chaosie dostała rykoszetem, jest żywiecki (a ostatnio jaworski) Funcon. Jest to mały, aczkolwiek bardzo przyjemny konwent na południu kraju, który ma po prostu podobną nazwę do jednej z opisywanych imprez i nie łączy go nic więcej z Lublinem (a przynajmniej nic, o czym byśmy wiedzieli). Jeszcze nie jest znana data tegorocznej edycji.

A to nie wszystko w Lublinie

Oprócz Fa... conów mamy Festiwal StarFest, którego pierwsza edycja miała miejsce w zeszłym roku, oraz 3k6 Festiwal Gier, zapowiedziany całkiem niedawno i pretendujący również do bycia dużym wydarzeniem (choć obecnie nic na to nie wskazuje). Wszystkie wymienione eventy, poza Funconem, mają się odbyć w Lublinie, w budynku Targów Lublin. Tak więc z jednej imprezy, która zniknęła, niczym głowy hydry wyrosło pięć. A ile z nich rzeczywiście się odbędzie? Czy okażą się sukcesem, czy klapą? Przekonamy się wkrótce, a my na pewno postaramy się odwiedzić je wszystkie.

Podobne artykuły