Pyrkonu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Poznański konwent co roku jest wręcz wypchany atrakcjami, stoiskami i Fantastycznymi Wioskami, w których można spotkać interesujących ludzi. Co ciekawego zobaczymy na Pyrkonie w tym roku? Znamy już program imprezy, a dla Was wyciągnęliśmy z niego najciekawsze punkty.

Pyrkon 2023 odbędzie się w dniach 16 do 18 czerwca, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Program imprezy jest bardzo bogaty i podzielony na bloki tematyczne. Dla fanów japońskiej popkultury mamy więc strefę mangi i anime – tu nauczycie się grać w Koi-Koi, posłuchacie o strasznych tajemnicach Pokemonów, czy owadach w anime. W sobotę możecie poznać sekrety parzenia herbaty, posłuchać o hazardzie w anime i mandze, czy też o mrocznej przeszłości Studia Ghibli. W niedzielę odbędzie się koncert chóru kameralnego Hibike i pogadanka o niekończących się seriach anime.

W strefie warsztatowej w piątek nauczycie się, jak robić bransoletki Kumihimo. W sobotę będzie okazja, by stworzyć własnego pluszaka lub piracką flagę, a w niedzielę odbędą się warsztaty języka starogreckiego.

Strefa RPG poza dostępem do sesji proponuje również ciekawe prelekcje – w piątek posłuchacie więc o historii „Choose Cthulhu”, a także o tym, jak Japończycy grają w RPG. W sobotę odbędzie się tajemnicza prelekcja – czyli niespodzianka od wydawnictwa Black Monk. Pojawi się też prelekcja o zapomnianych systemach RPG. W niedzielę dowiecie się, gdzie śledzić erpegowe newsy z całego świata i zobaczycie prezentację gry „Dwory Końca Świata”.

W strefie naukowej w piątek nauczycie się, jak hakować dźwiękiem, a w sobotę posłuchacie o mikrofonach używanych przez służby bezpieczeństwa i o zagrożeniach sztucznej inteligencji. W niedzielę odbędą się prelekcje o kosmicznych kłamstwach oraz o egzorcyzmach w judaizmie, islamie i buddyzmie.

W strefie literackiej odbędą się spotkania autorskie – na Pyrkon przyjadą znani autorzy, jak Andrzej Pilipiuk, Robert M. Wegner, czy Dmitrij Glukhovsky. W piątek posłuchacie o klątwie faraona i o nawiedzonych miejscach w Polsce. W sobotę kilka słów o antycznych egipskich planszówkach i fantastyce Aborygenów. W niedzielę odbędzie się prelekcja o słowiańskich demonach i środkach ochrony przed nimi oraz prelekcja o łowcach potworów.

W strefie konkursowej możecie współzawodniczyć w różnych grach i konkurencjach, jednak w oczy na pewno rzuca się konkurs pieśni krasnoludzkiej. Dla miłośników suchych żartów jest konkurs SucharKing.

W strefie komiksowej w piątek usłyszycie o produkcji „Cyberpunk: Edgerunners”. W sobotę posłuchacie o komiksie fantastycznym za czasów PRL-u i dowiecie się, jak powinien wyglądać Batman. W niedzielę kilka słów o polskich superbohaterach, a znani rysownicy narysują dla Was ilustracje.

W strefie gier planszowych i bitewnych odbędą się pokazy gier „Battle Tech” i „Heavy Gear”. Dowiecie się, jak grać w popularne tytuły i weźmiecie udział w turniejach.

W strefie integracyjnej odbędą się warsztaty i pokaz tradycyjnego tańca z wachlarzami. Changmin Lee poprowadzi profesjonalne warsztaty tańca k-pop.

W strefie gamingowej dowiecie się, jak dostać się do pracy w branży gier i jakie gry tworzono w nudnym biurze. W sobotę podyskutujecie o modach do gier, a w niedzielę możecie usłyszeć, czy kariera e-sportowca jest naprawdę tak fajna, jak się wydaje.

W strefie filmowej w piątek pogadanka o najgorszych filmach na podstawie gier i najgłupszych potworach w filmach science fiction. W sobotę poznacie gatunek japońskich superhero, a także posłuchacie o filmach nawiązujących do tematyki „Dungeons and Dragons”. Odbędzie się też prelekcja o Netflixowych serialach zainspirowanych grami wideo, jak „Arcane” czy „Miłość, śmierć i roboty”.

W strefie cosplay nie tylko pokażecie swoje stroje i poznacie tajniki tworzenia piankowych dekoracji. Odbędzie się również pokaz charakteryzacji teatralnej i nauczycie się, jak zrobić ognistą sesję fotograficzną.

Na arenie odbędą się konkursy – ciekawą propozycją jest Squid Arena Game i kurs obsługi ciężkiej broni z „Warhammera 40k”. Wieczorami będziecie mogli pobawić się na imprezie przygotowanej przez grupę z „OldTown” – postapokaliptycznego LARP-a.

Na Pyrkonie odbędą się koncerty Luny Haruny, Percivala czy Jelonka. Posłuchacie także piosenek Grzegorza Ciechowskiego ze spektaklu „Kombinat”. W kinie plenerowym będą dla Was wyświetlane filmy, jak „Goblin Slayer” i „Mortal Kombat”.

Szczegółowy program z godzinami atrakcji znajdziecie na stronie Pyrkonu.

Pyrkon 2023