Sponsorowane:Konwent Animecon 2022 - baner

No hej, jak Wam mija poniedziałek? Jakby nie mijał, zapraszamy do zapoznania się z naszym Poniedziałkowym Flashem Konwentowym, w którym przyszła pora na kilka słów  o największym w Polsce konwencie miłośników fantastyki, który zwie się Festiwal Fantastyki Pyrkon. Fanów seriali zainteresuje też pewnie krakowski SerialCon.

Pyrkon organizowany jest nieprzerwanie od roku 2000 przez stowarzyszenie Klub Fantastyki “Druga Era”. Jedyna przerwa odnotowana została w roku 2005, kiedy to zamiast Pyrkonu zorganizowany został Polcon. Pierwsza edycja odbyła się w Dębcu, natomiast później, aż do roku 2010, konwent odbywał się szkołach na terenie Poznania. Rosnąca popularność, a wraz z nią także liczba uczestników, doprowadziły do podjęcia w roku 2011 decyzji o przeniesieniu Pyrkonu na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz do Liceum Ogólnokształcącego nr 2. Mimo iż jest to obecnie największe tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z większych w Europie, początki były skromne. Bezpośrednim bowiem poprzednikiem Pyrkonu był zorganizowany przez KF “Druga Era”  “Dzień z fantastyką”, który miał miejsce w marcu roku 1999 w Osiedlowym Domu Kultury “Słońce”, mieszczącym się na osiedlu Przyjaźni w Poznaniu.

Tyle historii, a jak wygląda Pyrkon obecnie? Zeszłoroczną edycję odwiedziło ponad 40 tysięcy uczestników, a w tym roku liczby te mają jeszcze bardziej urosnąć. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę fakt, że przygotowano setki godzin programu, który podzielony został na 13 bloków: Blok dla początkujących, Blok gier bez prądu, Blok gier elektronicznych, Blok dziecięcy, Blok integracyjny, Blok filmowo-serialowy, Blok literacki, Blok naukowy, Blok komiksowy, Blok fantastyki dalekowschodniej, Blok konkursowy, Strefa fabularna, Fantasium suburbium i Fantasium creatrium. Każdy z nich to masa atrakcji, których nie sposób tutaj wyliczyć. Jeżeli dodamy do tego jeszcze Strefę Fantastycznych Inicjatyw, gdzie dowiecie się więcej na temat innych podobnych eventów (spotkacie też nas!), Maskaradę i Krainę Wystawców, otrzymamy mieszankę, obok której mało kto jest w stanie przejść obojętnie. Zajrzyjcie do Poznania w najbliższy weekend, zaczynając już od piątku, i poczujcie atmosferę tego wyjątkowego wydarzenia.

Pyrkon

Na majówkę warto z kolei wybrać się do Krakowa. I nie mówimy tu tylko o wypadzie czysto turystycznym. Jeżeli jesteście zapalonymi fanami seriali, warto udać się do Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy ul. Rajskiej 12, gdzie odbędzie się SerialCon. Jest to doskonała okazja, by pogłębić swoją wiedzę z zakresu ulubionych tytułów, jak również podzielić się spostrzeżeniami z innymi fanami. Można będzie także wysłuchać prelekcji i debat z udziałem zaproszonych gości, wśród których znaleźli się opiniotwórczy blogerzy popkulturalni, eksperci ze środowisk akademickich, pisarze i osoby pracujące przy produkcji seriali. Czymże jednak byłby konwent o serialach bez możliwości obejrzenia niektórych z nich? Taką możliwość daje Wam nocny maraton, w programie którego znalazł się “Belfer”, a dodatkowo przedpremierowy pokaz drugiego sezonu francuskiej superprodukcji “Wersal. Prawo krwi”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

SerialCon