Witamy w jubileuszowym, trzydziestym, historycznym Poniedziałkowym Flashu Konwentowym! Historyczność wiąże się z faktem, iż po raz pierwszy przygotowaliśmy dla Was aż 8 pozycji. To będzie naprawdę bogaty weekend, w trakcie którego trafiły się wydarzenia z niemal każdej dziedziny, do wyboru do koloru. A są to: Magnificon, Smokon, Cytadela, Preppers Poland, Festung 2033: Ekspedycja, Sherlockon, Planszówki z Muffinem i Esport Now 2017.

Zaczynamy od Krakowa, bo tam już w najbliższy weekend odbędzie się organizowany przez MiOhi Magnificon. Jest to festiwal poświęcony szeroko pojętej popkulturze japońskiej, a także, choć już w nieco mniejszym zakresie, jej tradycji i sztuce. Podczas festiwalu młodzi ludzie z całej Polski spotykają się aby porozmawiać o filmach animowanych, azjatyckim kinie, komiksie, grach elektronicznych, tradycjach Japonii, japońskiej kuchni, różnicach kulturowych między Polską a Krajem Kwitnącej Wiśni, azjatyckiej muzyce i każdym innym temacie, o jakim chcą w danej chwili podyskutować. Program wydarzenia jest niezwykle bogaty i składają się na niego nie tylko panele dyskusyjne, ale również szereg konkursów, koncerty, spotkania z gośćmi, warsztaty artystyczne, występy, turnieje gier czy targi i wystawy. Całości dopełnia fantastyczna atmosfera, którą tworzy kilka tysięcy fanów. Chcecie przekonać się, jak to wygląda w praktyce? Zajrzyjcie zatem do EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9.

Magnificon

Pozostajemy jeszcze w Smoczym Mieście Krakowie, bowiem w sobotę odbędzie się tam także czwarta edycja konwentu Smokon. Jest to jednodniowe wydarzenie organizowane przez członków i sympatyków klubu fantastyki Krakowskie Smoki oraz Fundację Historia Vita. Smokon to wyśmienita okazja do wspólnej zabawy, nie tylko dla zagorzałych miłośników fantastyki i stałych bywalców konwentów, ale także dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym gatunkiem. Na miejscu szykowane są spotkania z pisarzami, prelekcje, konkursy, a do tego sesje RPG i wiele, wiele innych atrakcji, dlatego jeżeli tylko macie czas, zajrzyjcie do Arteteki przy ul. Rajskiej 12. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Smokon

A jeżeli smoki do dla Was mało, proponujemy wycieczkę do Nowego Dworu Mazowieckiego, a konkretnie do Twierdzy Modlin, gdzie od piątku do niedzieli będziecie mogli wziąć udział w festiwalu Cytadela. Całe wydarzenie zamknięte zostanie na terenie zabytkowego obiektu, dzięki czemu jeszcze lepiej wczujecie się w panujący tam klimat. A jakby tego było mało, znamy także jego pełny program. Wśród atrakcji nie zabraknie między innymi galaktyki Gwiezdnych Wojen, „oswojonej” postapokalipsy, prasłowiańskiej wioski pełnej baśni i legend oraz szeroko pojętej kultury fantastycznej we wszystkich jej przejawach: od wirtualnej rzeczywistości po spotkania z najlepszymi autorami książek. Godzinowa rozpiska dostępna jest tutaj, wraz z pełnym informatorem festiwalowym. Jak zatem widać, zarówno przygotowane atrakcje, jak i sama lokalizacja z pewnością nie pozwolą Wam się nudzić.

Cytadela

No to teraz może trochę survivalu? Cennych umiejętności nauczycie się w czasie III Konwentu Preppers Poland, który już w ten weekend zorganizowany zostanie na lotnisku Brzeg-Skarbimierz. Na wydarzeniu dowiecie się przydatnych rzeczy na temat: dzikich jadalnych roślin, materiałów niebezpiecznych, psychologii przetrwania, pierwszej pomocy, pozwolenia na broń, własnej pasieki, improwizowanych narzędzi i broni, maskowania, kowalstwa, ziołolecznictwa, łucznictwa i innych. Pamiętajcie też, by zabrać ze sobą sprzęt biwakowy (do dyspozycji pole namiotowe, krzaczory i opuszczone budynki). Dzieci do lat 14 nie płacą za wstęp, jednak muszą być pod opieką osoby dorosłej.

Preppers Poland

Dla fanów klimatów postapokaliptycznych mamy także larp Festung 2033: Ekspedycja, czyli drugą edycję poznańskiej gry fabularnej w uniwersum Metro 2033. W skrócie opisać ją można jako dziesięć godzin rozgrywki na terenie zabytkowego Fortu VI, zakończone sytą imprezą. Fabuła wydarzenia rysuje się następująco: Uciekinierzy z Fortu VI przez ponad rok żyli kątem w obcych schronach Poznania. Przez ten czas, wypełniony ciężką pracą i wyrzeczeniami, udało im się zgromadzić fundusze, sprzęt i sojuszników. Teraz potrzebują tylko ludzi, by spróbować wrócić do Fortu VI, do domu. Jeżeli Ty również chcesz wziąć udział w wyprawie, koniecznie zajrzyj w ten weekend na ul. Lutycką 113.

Festung

Z kolei sobota w stolicy może minąć Wam pod znakiem Sherlockonu. To jednodniowe wydarzenie to gratka nie tylko dla fanów serialu o przygodach wysoko funkcjonującego socjopaty, ale także ogólne pole do popisu dla wszystkich miłośników Sherlocka Holmes’a. Na konwencie możecie liczyć na prelekcje, konkursy, wykłady i wiele innych atrakcji rodem ze świata wykreowanego przez Sir Arthura Conana Doyle’a. Nie zapominajmy także o pamiątkach i gadżetach. Wszystko to czekać na Was będzie w warszawskim klubie “Hybrydy”, przy ul. Złotej 7/9. The game is on.

Sherlockon

Mamy też coś dla amatorów planszówek. 26 i 27 maja w Krośnie zorganizowana zostanie druga edycja Planszówek z Muffinem, czyli dwa dni grania na dwóch piętrach, gdzie każdy będzie mógł wybrać interesującą go planszówkę spośród około 200 tytułów, wśród których znalazły się zarówno proste gry familijne, jak i naprawdę wciągające strategie. Na grach bez prądu jednak się nie kończy, bowiem w trakcie imprezy przeprowadzone zostaną również targi rękodzieła związanego z geek kulturą, bookcrossing – wymiana książek, komiksów, gier; czy też stanowisko z konsolami – Playstation, Xbox oraz Retro konsole. Gotowi? W takim razie wpadnijcie do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, znajdującego się przy ul. Kolejowej 1.

Planszówki z Muffinem

Last but not least! Coś dla wszystkich widzów rozgrywek elektronicznych - kolejna edycja Esport Now. Na głównej scenie ESN17 odbędzie się turniej GEFORCE CUP 2017 w Counter-Strike: Global Offensive. O tytuł mistrza i nagrody z puli $30 000 powalczy 8 drużyn, wśród których znalazły się m.in. Team Kinguin i Fnatic Academy. Z kolei na osobnej scenie rozegrany zostanie Puchar Polski ESN powered by ASUS ROG, w którym udział weźmie 8 zespołów rywalizujących o pulę 25 000 złotych. W roli komentatorów zobaczymy Łukasza „Leo” Mirka, Damiana „Nervariena” Ziaję oraz Krzysztofa „ArQuela” Saucia. Gościem specjalnym stanowiska komentatorskiego będzie Jakub „Kubon” Turewicz. Poza nimi będzie można również spotkać Piotra “izaka” Skowyrskiego oraz jego drużynę Izako Boars. Drużyny i znane osobistości ze świata esportu to oczywiście nie wszystko, bowiem w programie znalazły się także strefy free2play, stoiska partnerów, festiwal foodtrucków Mood4Food, otwarte turnieje, czy konkurs cosplay. Wielkie granie już w ten weekend we Wrocławiu, konkretnie w Hali Stulecia przy ul. Wystawowej 1.

ESN 2017