Jak żyć, gdzie jechać, co robić, jaki jest sens życia?
Cóż, może nie do końca odpowiemy na wyżej postawione pytania, ale przynajmniej zasugerujemy, co można rozważyć przy pytaniu numer dwa – gdzie jechać w ostatni weekend września?
Opcja numer jeden: na Game Clash Masters 2018 – czyli pierwsze oficjalne polskie finały Gry Counter-Strike: Global Offensive, gdzie będzie można obserwować zmagania drużyn esportowych z Polski i spoza granic naszego kraju. Impreza będzie miała miejsce w Gdyni i potrwa od piątku 28. do niedzieli wieczorem, zaś wstęp na nią będzie darmowy. Oprócz samych rozgrywek finałowych, w tym Grand Finals, które odbędą się ostatniego dnia o 16.00, przewidziano także wiele innych atrakcji dla uczestników, między innymi strefę Fortnite, stanowiska free2play oraz mecze pokazowe, liczne, otwarte dla publiczności konkursy i strefę kibica, gdzie będzie można nie tylko spotkać się z innymi fanami tematu, ale także skorzystać z bogatej oferty kulinarnej.
Nie jest to jednak jedyna możliwość dla chcących spędzić ten weekend w Trójmieście – w tym samym czasie odbywa się bowiem Tenshi I, mający miejsce w Gdańsku w dniach 29-30 września. Jest to lokalny konwent multifandomowy, większość jego atrakcji będzie jednak koncentrować się na tematyce Dalekiego Wschodu – mimo to, każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie, bowiem nie zabraknie także prelekcji związanych z szeroko pojętą fantastyką, czy tych poruszających tematy naukowe. Wstęp na wydarzenie to koszt 30 zł. Dla przyjezdnych przewidziano też możliwość noclegu już od piątku, jednak dopiero od późnych godzin wieczornych będzie można wejść na teren sleepa.
Dla poszukujących wydarzeń związanych z Dalekim Wschodem nie jest to zresztą jedyna opcja. Inną możliwością jest The Basement: Asian Week, mający miejsce w Poznaniu w dniach 29-30 września. Główną tematyką konwentu jest podróż trojga mitycznych stworzeń opiekuńczych nieba, ziemi i mórz – Smoka, Tygrysa i Karpia. Każdy z uczestników będzie mógł zdecydować, na rzecz którego z nich będzie zbierał punkty w trakcie gry konwencyjnej, w której można brać udział uczestnicząc także w innych atrakcjach. A tych jest niemało – organizatorzy przygotowali dla uczestników między innymi różnorodne warsztaty, panele oraz prelekcje związane z tematyką Japonii, Chin, Korei i ich kultury, możliwość skorzystania z ponad setki gier planszowych w Games Roomie, czy konsoli dostępnych przez cały czas trwania festiwalu. Ponadto będzie można spróbować swoich sił w grach muzycznych i wziąć udział w ultrastarze czy zobaczyć, jak działa to słynne VR. Nie może zabraknąć także konkursu cosplay. Za dostęp do wszystkich atrakcji można płacić indywidualnie – wtedy koszt wyniesie 50 zł za dwa dni konwentu (40 za sobotę i 10 za niedzielę), albo też zebrać trzyosobową grupę i za całą trójkę zapłacić 120 złotych.
Wysuniętym dalej na południe punktem konwentowej mapy końca września jest Wrocław, proponujący Nekon by Namicon 2018, którego tematyka również obraca się wokół tematów japońskich i… kocich. Wszystko na tegorocznej edycji festiwalu podporządkowane zostało zapewnieniu sobie przychylności tych uroczych stworzeń. Będzie można nie tylko wysłuchać prelekcji związanych z nimi i ich znaczeniem w kulturze (nie tylko dalekowschodniej), ale także nauczyć się przygotowywać potrawy, którymi koci miłośnik mógłby podzielić się ze swoim milusińskim, gdyby tylko był on w pobliżu. Ponadto każdy uczestnik wydarzenia będzie mógł zagrać w kociego larpa i znane gry w ich kociej odsłonie. Co więcej, korytarze zdobić będą ogromne kocie maskotki i cała gama kocich przebrań – bowiem przybycie w odpowiednim, powiązanym z tematyką stroju, pozwoli obniżyć cenę wejściówki z 40 do 30 złotych za dwa dni konwentu.
Wszechświat jednak nie znosi nierównowagi, dlatego też w programie konwentu Becon, odbywającego się w miejscowości Bielsko-Biała w ostatnią sobotę i niedzielę września, znalazła się prelekcja „Koty to Zło”. Wygląda na to, że będzie to lepsze miejsce na spędzenie weekendu dla osób, które większą sympatią darzą psy. Albo chomiki. Oprócz powyższych, wydarzenie to może przyciągnąć osoby zainteresowane między innymi prelekcjami na temat gier fantastycznych i internetowych, spotkaniem z pisarzami – między innymi z Andrzejem Pilipiukiem czy Pawłem Majką – a także tematyką survivalu, na temat której również przewidziano punkt programu. Poza tym, możliwy będzie udział w spektaklu teatru ognia i, naturalnie, nie zabraknie również spotkań z grami planszowymi – między innymi w formie turniejów. Jest to pierwsza edycja Beconu, a uczestnictwo w niej jest zupełnie bezpłatne.
Szóstą propozycją odpowiedzi na pytanie „dokąd zmierzać” są Chojnickie Dni Fantastyki – Chojnice Fantasy Days. W ich trakcie będzie można nie tylko wziąć udział w różnorodnych prelekcjach czy panelach, ale także… spotkać Tura. Lub przynajmniej mieć nadzieję na spotkanie z nim, jak informują organizatorzy. Nawet jeśli nie natrafimy na owego zwierza, to z całą pewnością nie będzie to czas zmarnowany – w jego miejsce spotkać możemy Drużynę spod Starych Dębów, czy też osoby z Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Czułowskiej, a także odwiedzić stoisko z perłami komiksu lub zachwycić się konkursem cosplay. Odbędzie się tam również finał rozgrywek w CSa, a także pokaz mody Cosplay Manger z Poznania, specjalnie dla tych, którzy zainteresowani są modą Dalekiego Wschodu. Wstęp na konwent jest bezpłatny.