Mimo niezbyt licznych źródeł i możliwości badania kultury Słowian, fascynacja rodzimą mitologią ma się lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej. Motywów słowiańskich można doszukiwać się w literaturze, muzyce, grach komputerowych i wszelkiej sztuce.
W odpowiedzi na tę fascynację powstał SlavicON – konwent w całości poświęcony mitologii i kulturze dawnych Słowian. Wydarzenie odbędzie się 10 lipca w formie online.
Mimo że do lipca jeszcze daleko, poznaliśmy już obszerną listę gości. O wierzeniach i mitologii naszych przodków porozmawiają pisarki i pisarze, artyści i historycy, a wśród licznych nazwisk znajdują się między innymi:
Witold Jabłoński – pisarz, tłumacz, autor „Darów Bogów”, autorskiej wersji mitologii Słowian. Słowiańską mitologię umieścił również w sadze „Popiel, syn popiołów” oraz w powieści „Wanda, Zaginiona legenda”, która jeszcze nie trafiła na księgarniane półki. Poza tym na swoim koncie ma fantastykę historyczną („Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer”, „Fryne hetera”, „Słowo i miecz”) i urban horror „Miasto Nawiedzonych”. Tłumaczy rosysjską literaturę fantastyczną.
Franciszek Piątkowski – autor słowiańskiej serii urban fantasy „Powiernik” i zbioru opowiadań „Powiernik – bogowie i stwory”, słowiański rodzimowierca.
Katarzyna Berenika–Miszczuk – z wykształcenia lekarka, autorka cyklu diabelsko–anielskiego i serii „Kwiatu Paproci” („Szeptucha”, „Noc Kupały”, „Żerca”, „Przesilenie” i „Jaga”), opowiadającą o alternatywnej historii Polski, w której rodzimowierstwo jest główną religią, a słowiańscy bogowie i mitologiczne stwory wcale nie są tylko historami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.
Wiktoria Korzeniewska – założycielka slavicbook.pl, portalu w całości oddanego literaturze z motywem słowiańskiej mitologii. Autorka „Czerwonej baśni”.
Marcin Sindera – autor „Wróżdy” i „Żmija”, koordynator konwentu Bebok – śląskich dni gier fabularnych i planszowych. Twórca portalu slowianskafantastyka.pl, bazy wiedzy o książkach z elemantami słowiańskimi.
Bernadyta „Benusha” Leśniowksa–Gustyn – ilustratorka książek dla dzieci i dorosłych. Zilustrowała m.in. „Dary Bogów”. Tworzy rzeźby, biżuterię i ceramikę w słowiańskich motywach.
Anna Sokalska – autorka cyklu urban fantasy „Opowieści z Wieloświata”, powieści kryminalnej „Raróg”, współaturoka gry wideo „Gord”.
Udział w wydarzeniu jest darmowy.