Esportowy Przegląd Tygodnia właśnie stał się pełnoletni. Osiemnaste wydanie cotygodniowego zestawu ciekawostek z wirtualnych aren zajrzy dziś do świata rozgrywek żeńskich, przybliży nowy system wyboru map w czasie Majora, wpadnie do Blizzarda, a nawet...zajmie się piłką nożną. Taką prawdziwą!

1. Mecz piłkarski Virtus.pro z SK Gaming. ESL One to nie jedyne wydarzenie w jakim wzięli ostatnio udział zawodnicy VP i SK. Na RheinEnergieStadion, gdzie na co dzień gra i ćwiczy FC Koeln, w poniedziałek rozegrany został pokazowy mecz piłkarski między Brazylijczykami i zespołem polsko-rosyjskim. Nagrodą było okrągłe 100.000 dolarów i niewiele brakło, kwota ta dostałaby się w łapy “Misiów”.

Po intensywnej końcówce spotkania, ostatecznie lepsza okazała się drużyna z Brazylii. “Virtusi” przegrali jednak tylko jedną bramką, kończąc mecz z wynikiem 4:5.

Bramki strzelili:

Snax 15′   - 16′ coldzera

Snax 17′   - 31′ coldzera

pasha 27′  - 37′ kane

pasha 32′  - 38′ kane

               - 40′ TheSlaSH

Dzień później Epitácio “TACO” de Melo poinformował na swoim Twitterze, że wywalczona w spotkaniu nagroda przekazana zostanie na cele charytatywne. Jedna połowa kwoty uda się do Brazylii, natomiast druga zostanie w Niemczech.

Co ciekawe, mecz VP z SK może w nieodległej przyszłości doczekać się rewanżu. Mało tego, pojawiły się też plany by zrobić z tego regularne mini-zawody, rozszerzone o kolejne organizacje. Pomysł ten podziela m.in. właściciel Virtus.pro - Anton “Sneg” Cherepennikov, a także zwodniczka żeńskich zespołów i dziennikarka - Joanna “Eris” Marks, według której:

To powinno stać się regularnie organizowanym wydarzeniem, aby przełamać stereotypy o graczach komputerowych.

A czy według Was mecze piłki nożnej między drużynami esportowymi to dobry pomysł?

VP

2. Żeńska drużyna League of Legends z polskim akcentem. Pomimo faktu, że dziewczyny na profesjonalnej scenie LoLa są jeszcze mniej widoczne niż na scenie CSa, portugalska organizacja Grow uP eSports podjęła decyzję o sformowaniu żeńskiej drużyny europejskiej. W jej skład weszły dwie Polki: Patrycja “Reniferka” Krumin oraz Marta “Skazza” Świderska.

Pełny skład prezentuje się następująco:

Top: Marta “Skazza” Świderska

Jungle: Patrycja “Reniferka” Krumin

Mid: Tanja “Escapex3” Reither

ADC/Marskman: Laura “Aryenzz” Muñoz

Support: Marlies “Maestra” Brunnhofer

Informacja o utworzeniu drużyny spotkała się z dość żywą reakcją społeczności graczy, spośród których wielu nie wierzy w jej ewentualny sukces. Panie jednak nie przejmują się tym i są gotowe podjąć walkę z innymi formacjami. Nie jest to także zespół świeży, bowiem dziewczyny trenują już ze sobą od około dwóch lat.

Poniżej możecie zapoznać się z prezentacją drużyny:

GrowUp Female LoL

 

3. Zmiany systemu wyboru map w Krakowie. W czasie zbliżającego się wielkimi krokami Majora w Krakowie będziemy świadkami wprowadzenia nowego systemu wyboru map, nie stosowanego dotąd w innych turniejach.

System wygląda następująco: W czasie wyboru drużyny dzielić się będą na “A” i “B”. O tym, która z pozycji przypadnie komu zasadniczo decydować będzie faza turnieju. W pierwszej rundzie fazy grupowej “pierwszeństwo” będzie mieć 8 zespołów sklasyfikowanych jako “legendy” po ostatnim Majorze. Później o kolejności wyboru map decydować ma rzut monetą. W fazie ćwierćfinałowej drużyną “A” zostanie ten zespół, który lepiej poradził sobie na etapie grup, natomiast półfinał i finał to już kolejność z drabinki.

Bycie zespołem “A” lub “B” ma istotne znaczenie w procesie wyboru map:

a) Dwa pierwsze bany należą do drużyny “A”.

b) Następnie drużyna “B” odrzuca 3 mapy pod rząd.

c) Spośród dwóch pozostałych map drużyna “A” dokonuje wyboru.

d) Drużyna “B” wybiera stronę, po której chce rozpocząć spotkanie.

Podczas poprzedniego Majora ostateczny wybór mapy kształtował się w drodze losowania, a wcześniejsze bany dokonywane były naprzemiennie.

PGL Major

4. World of Warcraft Mythic+ Invitational. Kompetytywne PvP w WoWie nikogo raczej nie dziwi. Blizzard nie chce jednak na tym poprzestać i ogłosił niedawno pierwszy turniej PvE - Mythic+ Invitational. Jak sama nazwa wskazuje, turniej ten ma kręcić się wokół mitycznych dungeonów i kluczy zwiększających ich poziom trudności - elementu wprowadzonego do gry wraz z najnowszym dodatkiem (Legion).

Turniej dzielił się będzie na trzy fazy. W pierwszej (Proving Grounds) każda chętna drużyna będzie musiała przesłać wyniki z 5 najlepszych podejść. Spośród nich Blizzard dokona wyboru najlepszych zespołów, po 8 na każdy region: Ameryki, Europa, Chiny, Azja-Pacyfik. Faza Playoff wyłoni z każdego regionu po 2 najlepsze drużyny, które wezmą udział w wielkim finale i zmierzą się w walce o okrągłe 100.000$.

Proving Grounds startują już 26 lipca i potrwają dwa tygodnie, jednak nie będzie to taka typowa “wolna Amerykanka”.  Poziom kluczy ustalony zostanie przez Blizzard, tak samo jak dungeon w pierwszym meczu późniejszych etapów. Wymusza to na drużynach bardzo dobrą znajomość niemal wszystkich potyczek, do jakich mamy dostęp w Legionie.

Blizzard Entertainment