Emocje związane z niedawnym PGL Major Kraków powoli opadają, ale to wcale nie oznacza, że czas na wakacyjną przerwę w branży. Zapraszamy na kolejny Esportowy Przegląd Tygodnia, z którego dowiecie się m.in. kiedy możemy spodziewać się kolejnego Majora, ile będą zarabiać gracze Overwatch League oraz gdzie na świecie je się najwięcej pizzy.

1. Kolejny Major dopiero w 2018. PGL Major Kraków był ostatnim turniejem cyklu w tym roku. Jak podaje portal HLTV.org, następny event o randze Majora odbędzie się dopiero w styczniu lub w lutym przyszłego roku. Jak widać Valve jest konsekwentne w swoich działaniach, bowiem już w roku 2016 ogłosiło wsparcie jedynie dla dwóch imprez: MLG Major Championship Columbus oraz ESL One Cologne, w przeciwieństwie do trzech organizowanych w latach 2014-2015.

Póki co nie znane są szczegóły dotyczące organizatora, miejsca lub daty kolejnego turnieju, jednak na pewno do gry wejdą organizacje jak DreamHack, PGL, ESL czy choćby ELEAGUE. Pewne jest natomiast, że następny Major odbędzie się w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

PGL Major

2. Trzeci polski zlot fanów Dota2 już w ten weekend. Jeżeli gracie i lubicie Dotę, a do tego przypadkiem nie macie planów na sobotę, być może wybierzecie się do Warszawy? To tam już jutro odbędzie się III Zlot Graczy Dota2, organizowany przez Dota2tv.pl. Na miejscu oprócz innych fanów tytułu czekać na Was będą konkursy i quizy, a także możliwość zabawy na sprzęcie VR. Początek imprezy zaplanowano na godzinę 18, a miejscem spotkania jest DISCO:VR przy ulicy Garażowej 4.

Na wydarzenie obowiązuje jednak osobna rejestracja. Koszt wejściówki wynosi 10 zł. Wszyscy nieobecni będą mogli oglądać przebieg spotkania na streamie.

Dota 2

3. Overwatch League na bogato. Poznaliśmy już 7 miast, które będą miały swoich przedstawicieli w nadchodzącej lidze. Są to: Boston, Los Angeles, Miami-Orlando, Nowy Jork, San Francisco, Seoul oraz Shanghai. Teraz przyszła kolej na szczegóły dotyczące umów graczy, które prezentują się nie tylko imponująco, ale też naprawdę profesjonalnie.

Każda umowa zawierana będzie na okres 1. roku, z możliwością przedłużenia o kolejny. Wystawiający drużyny będą musieli zapewnić swoim zawodnikom ubezpieczenie zdrowotne i odprowadzać za nich składki emerytalne, a ponadto dać im dostęp do gaming house.. Najciekawszy jednak zapis dotyczy wynagrodzenia zawodników. Minimalna stawka dla biorących udział w Overwatch League wynosi 50.000$ rocznie, nie licząc oczywiście wszelkich dodatkowych bonusów. Uwagę zwraca również fakt, że dotychczasowe kontrakty graczy nie są brane pod uwagę w lidze. Na potrzeby rozgrywek każdy uczestnik wiąże się nową umową zarówno z wystawiającym go podmiotem, jak i samym Blizzardem. Nie obowiązują też ograniczenia regionalne, przez co możliwe jest kompletowanie drużyn o bardzo międzynarodowym charakterze.

Każda drużyna powinna posiadać minimum 6. zawodników, nie więcej jednak niż 12. Organizacje na przygotowanie ekip mają czas do 30. października. Nadal nie znamy jednak daty początku rozgrywek.

OWL

4. EnVyUs zwycięzcą DreamHack Open Atlanta 2017. Ubiegły weekend to w środowisku CSa niewątpliwa dominacja krakowskiego Majora. Nie był to jednak jedyny rozgrywany w tym terminie turniej. Mowa tu o DreamHack Open Atlanta, który wygrało francusko-belgijskie EnVyUs, pokonując duńską drużynę Heroic 2:1.

Pierwszy pojedynek odbył się na mapie Overpass i od początku widać było przewagę Duńczyków. Heroic po wygranej pistoletówce długo nie dawało swoim rywalom dojść do głosu. Pod koniec pierwszej połowy EnVyUs pozbierali się jednak i udało im się zakończyć ją z wynikiem 5:10. Po zmianie stron ponownie w pierwszej rundzie lepsze okazało się Heroic, choć teraz nie mieli już tak łatwo. Wyrównanie wisiało w powietrzu, ale ostatecznie ekipa ScreaMa i kolegów była w stanie ugrać jedynie 11 rund, kończąc mapę z wynikiem 11:16

Zupełnie inaczej wyglądała już sytuacja na wybranej przez EnVyUs mapie Cobblestone, gdzie w pierwszej połowie byli oni w stanie daleko uciec Duńczykom i zakończyć ją z wynikiem 11:4. Wygrana pistoletówka jedynie przypieczętowała zwycięstwo na drugiej mapie, którą EnVyUs zakończyło z wynikiem 16:8.

Wszystko rozstrzygnęło się na Inferno, na którym czterech Francuzów i jeden Belg nie dali przeciwnikowi żadnego pola do manewru. Dobre zgranie i celne strzały dały EnVyUs aż 14 rund w pierwszej połowie, przez co druga była jedynie formalnością. Spotkanie zakończyło się wynikiem 16:2, dzięki czemu konto drużyny należącej do amerykańskiej organizacji zasiliła kwota 50.000$.

EnVyUs

5. Gamingowy raport Roccata. W roku 2016 firma Roccat, znana szerzej jako producent sprzętu gamingowego, postanowiła za pomocą ankiet internetowych lepiej poznać graczy i ich nawyki oraz sprawdzić, czy gry faktycznie negatywnie wpływają na nasze zdrowie i zachowanie. Rezultaty owej ankiety w wielu aspektach są dość zaskakujące i obalają kilka narosłych przez lata mitów o osobach lubujących się w wirtualnej rozrywce.

Według ankiety 2.1 miliarda ludzi uważa się za graczy, z czego połowa pochodzi z Azji. Wśród nich wciąż jednak widać zdecydowaną przewagę mężczyzn. Panowie stanowią bowiem 84% tej liczby. Jeżeli chodzi o wiek osób grających, najwięcej fanów gier znajdziemy w przedziale 15-25 lat - 64.27%. Drugie miejsce należy do osób między 26 a 35 rokiem życia - 18.18%.

Najbardziej popularne gry to według raportu League of Legends, w którą w ciągu ostatnich 12 miesięcy zagrało 28% ankietowanych i Counter-Strike - 17.5%. 43% badanych określiło swój ulubiony gatunek jako FPS, a dla 20% pierwszą grą, w której się zakochali - był Warcraft III. 29% respondentów bardzo często używa w rozmowach skrótów typu “lol” lub “rofl”, a ulubionym daniem graczy jest pizza. 70.4% grających w ciągu roku zjada więcej niż 50 placków, a przodują w tym Norwegowie, gdzie rocznie na jednego mieszkańca przypada średnio 5 kg włoskiego specjału. Gry pomagają nam także rozwijać naszą motorykę, polepszają pamięć i koordynację. Wcale nie wpływają też negatywnie na zawieranie związków.

 Roccat

.